Wykonanie ustawy o współodpowiedzialności majątkowej pracowników za niedobory w przedsiębiorstwach obrotu towarowego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA HANDLU WEWNĘTRZNEGO
z dnia 28 listopada 1966 r.
w sprawie wykonania ustawy o współodpowiedzialności majątkowej pracowników za niedobory w przedsiębiorstwach obrotu towarowego.

Na podstawie art. 15 ustawy z dnia 17 czerwca 1959 r. o współodpowiedzialności majątkowej pracowników za niedobory w przedsiębiorstwach obrotu towarowego (Dz. U. z 1966 r. Nr 52, poz. 319) zarządza się, co następuje:
§  1.
Powołane w rozporządzeniu artykuły bez bliższego określenia oznaczają artykuły ustawy z dnia 17 czerwca 1959 r. o współodpowiedzialności majątkowej pracowników za niedobory w przedsiębiorstwach obrotu towarowego (Dz. U. z 1966 r. Nr 52, poz. 319).
§  2.
Można zawrzeć umowę o wspólnej odpowiedzialności majątkowej, jeżeli większość pracowników należących do personelu sprzedającego sklepu wyraża zgodę na przyjęcie takiej odpowiedzialności, a przedsiębiorstwo przydzieli pracownikom, którzy nie wyrazili zgody na przyjęcie odpowiedzialności wspólnej, pracę równorzędną w tej samej miejscowości.
§  3.
Ustala się ramowy wzór umowy o wspólnej odpowiedzialności majątkowej, stanowiący załącznik do rozporządzenia.
§  4.
1.
Pracownik ponoszący wspólną odpowiedzialność majątkową, który po nieobecności trwającej nie dłużej niż 35 dni powrócił do pracy przed zakończeniem lub po zakończeniu inwentaryzacji, jest nadal związany umową o odpowiedzialności wspólnej, jeżeli skład personelu związanego umową o wspólnej odpowiedzialności nie ulega zmianie.
2.
Pracownik ponoszący wspólną odpowiedzialność majątkową, który po nieobecności trwającej dłużej niż 35 dni powrócił do pracy:
1)
przed zakończeniem inwentaryzacji przeprowadzonej w terminie określonym w art. 6 w związku z jego nieobecnością w pracy lub z innych przyczyn, jest nadal związany umową o odpowiedzialności wspólnej, jeżeli skład personelu związanego umową o wspólnej odpowiedzialności nie ulega zmianie,
2)
po zakończeniu inwentaryzacji wymienionej w pkt 1, może przyjąć wspólną odpowiedzialność majątkową dopiero od dnia zakończenia inwentaryzacji przeprowadzonej z jego udziałem.
3.
Pracownikowi, który na zasadach określonych w ust. 1 i 2 przestał ponosić odpowiedzialność wspólną i nie został zatrudniony w sklepie na warunkach podanych w art. 5 § 2, przedsiębiorstwo obowiązane jest przydzielić pracę równorzędną w tej samej miejscowości na czas do najbliższej inwentaryzacji.
§  5.
W razie wypowiedzenia przez pracownika umowy o wspólnej odpowiedzialności majątkowej (art. 7 § 1) należy przystąpić do przeprowadzenia inwentaryzacji przed upływem okresu wypowiedzenia.
§  6.
W razie odstąpienia od umowy o wspólnej odpowiedzialności majątkowej na skutek ujawnienia niedoboru (art. 7 § 2), jeżeli w czasie od przeprowadzenia inwentaryzacji do zakończenia wyliczenia sklep był czynny, do ponownej inwentaryzacji należy przystąpić w ciągu 7 dni, licząc od dnia odstąpienia od umowy.
§  7.
1.
W razie podniesienia przez pracownika ponoszącego wspólną odpowiedzialność majątkową na piśmie zarzutów nieprawidłowego wykonywania obowiązków związanych z pieczą nad powierzonym mieniem przeciwko innemu pracownikowi ponoszącemu taką odpowiedzialność i w związku z tym żądania przeprowadzenia inwentaryzacji, do inwentaryzacji należy przystąpić niezwłocznie, a w każdym razie nie później niż w ciągu 7 dni od otrzymania takiego żądania przez przedsiębiorstwo.
2.
Jeżeli zarzuty (ust. 1) wskazują na takie działanie lub zaniedbanie, które może przyczynić się do powstania niedoboru lub innej szkody, przedsiębiorstwo powinno niezwłocznie po otrzymaniu zarzutów odsunąć pracownika, którego dotyczą, od wykonywania czynności wynikających z umowy o wspólnej odpowiedzialności majątkowej, z wyjątkiem współudziału w czynnościach inwentaryzacyjnych.
§  8.
Jeżeli pracownik ponoszący wspólną odpowiedzialność majątkową wysunął na piśmie zarzuty uzasadniające utratę zaufania w stosunku do osoby określonej w art. 5 § 3 ust. 1, przedsiębiorstwo obowiązane jest odwołać ją ze sklepu niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 3 dni od otrzymania zarzutów lub w tym terminie podać na piśmie przyczyny odmowy; w razie nieodwołania tej osoby, pracownik, który wysunął zarzuty, może odstąpić od umowy o wspólnej odpowiedzialności majątkowej; w takim wypadku do przeprowadzenia inwentaryzacji należy przystąpić niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 7 dni od otrzymania zarzutów przez przedsiębiorstwo.
§  9.
W razie odstąpienia od umowy o wspólnej odpowiedzialności majątkowej przez przedsiębiorstwo (art. 7 § 3) do inwentaryzacji należy przystąpić niezwłocznie.
§  10.
1.
W razie wypowiedzenia przez jedną ze stron umowy o pracę z pracownikiem ponoszącym wspólną odpowiedzialność majątkową zakończenie inwentaryzacji powinno nastąpić najpóźniej w dniu wygaśnięcia umowy o pracę.
2.
W razie rozwiązania stosunku pracy bez wypowiedzenia lub ustania tego stosunku z innych przyczyn do przeprowadzenia inwentaryzacji należy przystąpić niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 7 dni roboczych od dnia ustania stosunku pracy.
§  11.
1.
Kierownik sklepu oraz jego zastępca (zastępcy), któremu łącznie z kierownikiem powierzono mienie (art. 9), ponoszą odpowiedzialność za powierzone im mienie w częściach określonych w umowie o pracę, a w braku takiego określenia - w częściach równych.
2.
Łączne powierzenie mienia kierownikowi i jego zastępcy (art. 9) jest obowiązkowe, jeżeli sklep czynny jest w ciągu dnia więcej niż 8 godzin albo jeżeli z innych przyczyn, w szczególności z powodu większej liczby pracowników, kierownik nie ma możliwości wykonywania prawidłowej kontroli nad całością sklepu jednoosobowo. Jeżeli sklep jest czynny całą dobę, mienie sklepu powinno być powierzone łącznie kierownikowi i dwu jego zastępcom.
§  12.
1.
Pracownikowi ponoszącemu wspólną odpowiedzialność majątkową należy umożliwić udział w inwentaryzacji przeprowadzonej w związku z powierzeniem mienia.
2.
W razie niemożności wzięcia udziału w inwentaryzacji określonej w ust. 1 z powodu choroby lub innej ważnej przyczyny, pracownik ponoszący wspólną odpowiedzialność majątkową może wskazać na piśmie inną osobę, która za zgodą przedsiębiorstwa weźmie za niego udział w przeprowadzeniu inwentaryzacji.
3.
Jeżeli pracownik nie bierze udziału w przeprowadzeniu inwentaryzacji ani też nie wskaże innej osoby (ust. 2), przedsiębiorstwo przeprowadza inwentaryzację przez komisję złożoną co najmniej z 3 osób.
§  13.
1.
Pracownikowi ponoszącemu wspólną odpowiedzialność majątkową, z którym stosunek pracy został rozwiązany, należy umożliwić udział w przeprowadzanej w związku z tym inwentaryzacji. Pracownik taki może wskazać na piśmie inną osobę, która za zgodą przedsiębiorstwa weźmie za niego udział w inwentaryzacji.
2.
W razie nieskorzystania przez pracownika z uprawnień określonych w ust. 1, przedsiębiorstwo przeprowadzi inwentaryzację na warunkach wskazanych w § 12 ust. 3.
§  14.
Pracownikowi ponoszącemu wspólną odpowiedzialność majątkową, który po ustaniu stosunku pracy bierze udział w przeprowadzeniu inwentaryzacji, przysługuje wynagrodzenie obliczone według przeciętnej stawki dziennej z ostatniego miesiąca jego pracy. Takie samo wynagrodzenie przysługuje osobie nie zatrudnionej w sklepie, która zastępuje takiego pracownika w czynnościach inwentaryzacyjnych w myśl przepisów § 12 ust. 2 i § 13 ust. 1.
§  15.
W razie nieprzystąpienia do inwentaryzacji w wypadkach i terminach określonych w art. 6 oraz w § 5 i § 10 ust. 2 rozporządzenia, pracownik, którego nieobecność w pracy wywołała konieczność przeprowadzenia inwentaryzacji, jak i ten, z którym umowa o pracę lub umowa o wspólnej odpowiedzialności majątkowej wygasła, staje się wolny od odpowiedzialności wynikającej z umowy o wspólnej odpowiedzialności majątkowej; pozostali pracownicy są zwolnieni od takiej odpowiedzialności, jeżeli pomimo pisemnego żądania przynajmniej jednego z nich, zgłoszonego w ciągu 7 dni, licząc od upływu tych terminów, nie przystąpiono niezwłocznie do inwentaryzacji; w braku takiego żądania pracownicy ci nie odpowiadają jednak za część szkody, przypadającej na pracownika, który stał się wolny od wspólnej odpowiedzialności majątkowej.
§  16.
Pracownik, który rozwiązał umowę o pracę na podstawie przepisu art. 12, zachowuje ciągłość pracy przewidzianą w przepisach art. 16 dekretu z dnia 18 stycznia 1956 r. o ograniczeniu dopuszczalności rozwiązywania umów o pracę bez wypowiedzenia oraz o zabezpieczeniu ciągłości pracy (Dz. U. z 1956 r. Nr 2, poz. 11 i Nr 41, poz. 187 oraz z 1959 r. Nr 27, poz. 170), jeżeli przejdzie do innego zakładu pracy w terminie określonym w tych przepisach.
§  17.
Traci moc rozporządzenie Ministra Handlu Wewnętrznego z dnia 8 grudnia 1959 r. w sprawie wykonania ustawy o współodpowiedzialności majątkowej pracowników za niedobory w przedsiębiorstwach obrotu towarowego (Dz. U. Nr 70, poz. 446).
§  18.
Umowy o wspólnej odpowiedzialności majątkowej obowiązujące w dniu wejścia w życie rozporządzenia należy dostosować do przepisów ustawy powołanej w § 1 oraz do przepisów rozporządzenia w terminie do dnia 28 lutego 1967 r.
§  19.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1967 r.

ZAŁĄCZNIK

UMOWA O WSPÓLNEJ ODPOWIEDZIALNOŚCI MAJĄTKOWEJ

W dniu ........... między ..........1) reprezentowanym przez

............ 2) oraz pracownikami ..........................3),

wymienionymi w pkt 3 umowy, zawarta została następująca umowa o

wspólnej odpowiedzialności majątkowej:

1. .............................1) powierza łącznie pracownikom

wymienionym w pkt 3 umowy mienie ........................3),

jakie zostaje ujęte w odbiorczym spisie z natury. Pracownicy

podejmują się pieczy nad tym mieniem, jak również nad

towarami i innym mieniem, jakie zostanie w czasie

obowiązywania niniejszej umowy dostarczone do ...........3).

2. Pracownicy wymienieni w pkt 3 umowy przyjmują wspólną

odpowiedzialność majątkową za ewentualne niedobory w

towarach, w opakowaniach i w urządzeniu oraz w innych

składnikach majątkowych ..............3), jakie zostały oraz

zostaną im powierzone.

3. Za ewentualne niedobory poszczególni pracownicy ponoszą

odpowiedzialność w następujących częściach, określonych w

stosunku procentowym:

Imię i nazwisko Miejsce Zajmowane Odpowiedzialność za

pracownika zamieszkania stanowisko niedobory w stosunku

procentowym

1) ..........................................................

2) ..........................................................

3) ..........................................................

itd. ..........................................................

4. W sprawach nie uregulowanych niniejszą umową do praw i

obowiązków stron w zakresie wspólnej odpowiedzialności

majątkowej stosuje się przepisy ustawy z

dnia 17 czerwca 1959 r. o współodpowiedzialności majątkowej

pracowników za niedobory w przedsiębiorstwach obrotu

towarowego (Dz. U. z 1966 r. Nr 52, poz. 319) oraz

rozporządzenia Ministra Handlu Wewnętrznego

z dnia 28 listopada 1966 r. w sprawie wykonania tej ustawy

(Dz. U. Nr 52, poz. 320) ...........1) obowiązane jest

udostępnić pracownikom wymienionym w pkt 3 umowy na każde

ich żądanie teksty powołanych przepisów.

5. Pracownicy wymienieni w pkt 3 oświadczają, że zapoznali się

z przepisami wymienionymi w pkt 4 umowy oraz że wyrażają

wzajemnie do siebie zaufanie.

6. ...................... 1) oraz pracownicy wymienieni w pkt 3

umowy otrzymują po 1 egzemplarzu niniejszej umowy.

Podpisy pracowników:

Za ..................1) ....................

..................... ....................

..................... ....................

Wyjaśnienia:

1) Wymienić pełną nazwę przedsiębiorstwa lub innej jednostki powierzającej mienie, np. spółdzielni.

2) Umowę podpisują dwie osoby spośród osób uprawnionych do składania oświadczeń woli w imieniu przedsiębiorstwa. Należy podać imiona oraz nazwiska tych osób oraz ich stanowiska służbowe.

3) Wymienić pełną nazwę jednostki, której pracownicy przyjmują wspólną odpowiedzialność majątkową, np. sklep ........, magazyn ........

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024