Dodatkowe wynagrodzenie dla lekarzy wykonujących opiekę nad zdrowiem pracowników rolnych i członków ich rodzin.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 25 listopada 1966 r.
w sprawie dodatkowego wynagrodzenia dla lekarzy wykonujących opiekę nad zdrowiem pracowników rolnych i członków ich rodzin. *

Na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1958 r. o zwalczaniu nadużyć w zakresie wykorzystywania zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy (Dz. U. z 1958 r. Nr 35, poz. 154 i z 1959 r. Nr 27, poz. 170) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Lekarzom zatrudnionym w wymiarze pełnego etatu w przyzakładowych ośrodkach zdrowia lub punktach zdrowia lekarskich, zorganizowanych przy rolnych zakładach pracy położonych na terenie gromad, może być przyznane dodatkowe wynagrodzenie kwartalne z funduszów ubezpieczeń społecznych. Wynagrodzenie przyznaje się w wypadku, gdy lekarz niezależnie od zadań przewidzianych dla ośrodków zdrowia zapewniających opiekę ogółowi ludności wykonuje ponadto obowiązki w zakresie:
1)
podnoszenia stanu higieniczno-sanitarnego rolnych zakładów pracy,
2)
poprawy ogólnego stanu zdrowia pracowników,
3)
zapewnienia pracownikom szczególnych form opieki profilaktycznej uzasadnionej warunkami pracy pracowników rolnych oraz opieki profilaktycznej członkom ich rodzin,
4)
zwalczania nieuzasadnionej absencji chorobowej.
2.
Wysokość dodatkowego wynagrodzenia kwartalnego może wynosić od 1.500 zł do 6.000 zł.
3.
Dodatkowe wynagrodzenie wypłaca z dołu po upływie kwartału właściwy ze względu na miejsce pracy lekarza oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
§  2.
1.
Prawo do dodatkowego wynagrodzenia kwartalnego (§ 1) przyznaje się na czas oznaczony, nie dłużej jednak niż do końca roku kalendarzowego.
2.
Prawo do dodatkowego wynagrodzenia kwartalnego powinno być cofnięte lub wysokość wynagrodzenia powinna być obniżona w granicach od 30% do 60% na okres jednego kwartału lub do końca roku kalendarzowego, jeżeli lekarz nie wykonuje należycie obowiązków określonych w § 1 ust. 1.
3.
O przyznaniu dodatkowego wynagrodzenia kwartalnego i ustaleniu jego wysokości, a także o jego cofnięciu lub obniżeniu decyduje kierownik wydziału zdrowia i opieki społecznej prezydium właściwej wojewódzkiej rady narodowej w porozumieniu z właściwym oddziałem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i wojewódzką komisją związków zawodowych. Wysokość dodatkowego wynagrodzenia ustala się przy uwzględnieniu efektywności wykonywania zadań określonych w ust. 1 oraz liczby osób, nad którymi lekarz sprawuje opiekę. Cofnięcie lub obniżenie dodatkowego wynagrodzenia kwartalnego następuje na wniosek:
1)
kierownika wydziału zdrowia i opieki społecznej prezydium właściwej powiatowej rady narodowej,
2)
właściwego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,
3)
kierownika rolnego zakładu pracy lub rady zakładowej po wyrażeniu zgody przez jednostkę nadrzędną nad danym zakładem pracy.
§  3.
1.
W razie przekroczenia kwartalnego limitu na zasiłki chorobowe zakład pracy przesyła właściwemu oddziałowi Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wraz z kwartalnym sprawozdaniem o realizacji wydatków na zasiłki chorobowe wniosek o wypłacenie, obniżenie lub cofnięcie lekarzowi dodatkowego wynagrodzenia kwartalnego wraz ze swą opinią o przyczynach przekroczenia limitu.
2.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, powoduje wstrzymanie wypłaty dodatkowego wynagrodzenia za dany kwartał do czasu rozpatrzenia wniosku. Wniosek powinien być rozpatrzony nie później niż w ciągu miesiąca od jego złożenia.
3.
Minister Zdrowia i Opieki Społecznej określi okoliczności, w których zakład pracy jest zwolniony od obowiązku przesłania wniosku o obniżenie lub cofnięcie dodatkowego wynagrodzenia kwartalnego.
§  4.
Minister Zdrowia i Opieki Społecznej ustali w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa, Przewodniczącym Komitetu Pracy i Płac, Centralną Radą Związków Zawodowych oraz Prezesem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych szczegółowe przepisy określające:
1)
warunki zatrudnienia lekarzy, które uzasadniają przyznawanie prawa do dodatkowego wynagrodzenia kwartalnego,
2)
zadania lekarzy w zakresie określonym w § 1 ust. 1,
3)
zasady ustalania wysokości dodatkowego wynagrodzenia kwartalnego,
4)
tryb przyznawania, cofania i obniżania dodatkowego wynagrodzenia.
§  5.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
* Z dniem 1 października 1972 r. rozporządzenie utraciło moc w zakresie uregulowanym w rozporządzeniu z dnia 1 września 1972 r. w sprawie uposażenia pracowników zakładów społecznych służby zdrowia, zakładów pomocy społecznej i zakładów rehabilitacji zawodowej inwalidów (Dz.U.72.37.246), zgodnie z § 40 ust. 1 pkt 9 przywołanego rozporządzenia.

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024