Przeprowadzenie sumarycznego spisu zasobów mieszkaniowych w 1967 r. i sporządzanie bilansów zasobów mieszkaniowych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 25 listopada 1966 r.
w sprawie przeprowadzenia sumarycznego spisu zasobów mieszkaniowych w 1967 r. i sporządzania bilansów zasobów mieszkaniowych.

Na podstawie art. 9 i 10 ustawy z dnia 15 lutego 1962 r. o organizacji statystyki państwowej (Dz. U. Nr 10, poz. 47) zarządza się, co następuje:
§  1.
Sumaryczny spis zasobów mieszkaniowych, zwany dalej spisem, przeprowadzony zostanie w terminie od dnia 15 do dnia 29 kwietnia 1967 r. według stanu w dniu 31 grudnia 1966 r.
§  2.
1.
Spisem zostaną objęte budynki mieszkalne i niemieszkalne, w których znajdują się mieszkania zamieszkane lub gospodarstwa zbiorowe.
2.
Ze spisu wyłączone są:
1)
budynki zajmowane przez obce przedstawicielstwa dyplomatyczne i urzędy konsularne państw obcych w Polsce, a także przez osoby korzystające z przywilejów i immunitetów dyplomatycznych;
2)
budynki znajdujące się na terenie obiektów zamkniętych zarządzanych przez jednostki organizacyjne podległe Ministerstwom Obrony Narodowej, Spraw Wewnętrznych i Sprawiedliwości.
§  3.
1.
Szczegółowy zakres spisu określą instrukcje Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, wydane w porozumieniu z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów, Ministrem Gospodarki Komunalnej i Ministrem Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych.
2.
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego określi sposób i terminy powoływania organów spisowych, szczegółowy zakres zadań oraz sposób działania poszczególnych organów spisowych, jak również terminy i sposób przeprowadzania prac przygotowawczych do spisu (w szczególności sporządzania wykazów miejscowości i wykazów nieruchomości) oraz czynności spisowych.
§  4.
1.
Pracami związanymi z przygotowaniem i przeprowadzeniem spisu na terenie całego Państwa kieruje Prezes Głównego Urzędu Statystycznego.
2.
Pracami związanymi z przygotowaniem i przeprowadzeniem spisu na terenie poszczególnych jednostek podziału administracyjnego kierują komisarze spisowi zgodnie z instrukcjami i wytycznymi Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
§  5.
1.
Wojewódzkich (miejskich - w miastach wyłączonych z województw) oraz powiatowych (miejskich w miastach stanowiących powiaty, dzielnicowych - w dzielnicach) komisarzy spisowych i ich zastępców powołają prezydia właściwych rad narodowych.
2.
Na zastępców wojewódzkich (miejskich) oraz powiatowych (miejskich) komisarzy spisowych należy powołać odpowiednich pracowników terenowych organów statystyki państwowej.
3.
Na zastępców dzielnicowych komisarzy spisowych należy powołać odpowiednich pracowników właściwych jednostek organizacyjnych z zakresu gospodarki mieszkaniowej.
4.
Gromadzkich (miejskich, osiedlowych) komisarzy spisowych powołają prezydia powiatowych rad narodowych. Do pełnienia tych obowiązków mogą być powołani sekretarze gromadzcy (miejscy, osiedli).
§  6.
1.
Dla przeprowadzenia prac przygotowawczych do spisu, dla nadzoru nad przebiegiem spisu i sporządzenia zestawień zbiorczych wojewódzcy (miejscy) oraz powiatowi (miejscy, dzielnicowi) komisarze spisowi utworzą wojewódzkie (miejskie) i powiatowe (miejskie, dzielnicowe) biura spisowe na okres niezbędny do wykonania tych prac.
2.
Aparatem pracy komisarzy gromadzkich (miejskich w miastach nie stanowiących powiatów i osiedlowych) są biura prezydiów właściwych dla danego terenu rad narodowych.
§  7.
W okresie prac przygotowawczych i przeprowadzania spisu przewodniczący prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) i powiatowych (miejskich, dzielnicowych) rad narodowych na wniosek komisarzy spisowych ustalą niezbędne formy pomocy organom spisowym i ich biurom w przeprowadzaniu spisu.
§  8.
1.
Spis przeprowadzą rachmistrze spisowi powołani przez komisarzy spisowych właściwych dla danego terenu - według zasad określonych instrukcjami Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
2.
Upoważnia się prezydia wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) i prezydia powiatowych rad narodowych (rad narodowych miast stanowiących powiaty) do nakładania na wniosek komisarzy spisowych w miarę potrzeby na urzędy, przedsiębiorstwa gospodarki uspołecznionej i instytucje państwowe obowiązku oddelegowania pracowników powołanych na rachmistrzów spisowych na okres do 14 dni. Liczba dni oddelegowań nie powinna jednakże przekroczyć 5% ogólnej ilości dni pracy niezbędnych do przeprowadzenia prac przygotowawczych do spisu, samego spisu i czynności pospisowych.
3.
Pracownicy oddelegowani do akcji spisowej powinni być zwolnieni od zwykłych zajęć służbowych. Pracownikom tym macierzyste zakłady pracy wypłacą pełne wynagrodzenie służbowe wraz z wszystkimi dodatkami, obliczone według zasad obowiązujących przy udzielaniu urlopu wypoczynkowego, za cały okres oddelegowania.
4.
Rachmistrze spisowi w czasie pełnienia obowiązków spisowych korzystają z ochrony prawnej przysługującej funkcjonariuszom państwowym.
§  9.
1.
Instytucje i osoby, na których ciąży obowiązek udzielania informacji rachmistrzom spisowym, obowiązane są udzielić odpowiedzi wyczerpujących i zgodnych ze stanem faktycznym na pytania zawarte w formularzach spisowych.
2.
Obowiązki przewidziane w ust. 1 ciążą przede wszystkim na:
1)
administracjach domów pozostających w zarządzie jednostek gospodarki uspołecznionej,
2)
osobach zarządzających budynkami należącymi do osób fizycznych oraz osób prawnych nie będących jednostkami gospodarki uspołecznionej.
§  10.
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego może zarządzić ponowne przeprowadzenie spisu w tych obwodach, w których spis ten został przeprowadzony wadliwie.
§  11.
Przewodniczący prezydiów właściwych rad narodowych spowodują, tam gdzie nazwy ulic i placów oraz numeracja nieruchomości nie są utrzymane w stanie aktualności, ich uporządkowanie w terminie do dnia 20 stycznia 1967 r.
§  12.
1.
Wprowadza się obowiązek sporządzania rocznych bilansów zasobów mieszkaniowych na podstawie imiennej ewidencji przyrostów i ubytków zasobów mieszkaniowych.
2.
Prezes Rady Ministrów ustali zasady, sposób i terminy realizacji zadań, o których mowa w ust. 1.
§  13.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Prezesowi Rady Ministrów, Ministrowi Finansów, Prezesowi Głównego Urzędu Statystycznego, zainteresowanym ministrom i prezydiom rad narodowych.
§  14.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1966.50.305

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Przeprowadzenie sumarycznego spisu zasobów mieszkaniowych w 1967 r. i sporządzanie bilansów zasobów mieszkaniowych.
Data aktu: 25/11/1966
Data ogłoszenia: 08/12/1966
Data wejścia w życie: 08/12/1966