Włączenie myksomatozy królików do chorób podlegających obowiązkowi zgłaszania i zwalczania tej choroby.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA
z dnia 22 sierpnia 1966 r.
w sprawie włączenia myksomatozy królików do chorób podlegających obowiązkowi zgłaszania i zwalczania tej choroby.

Na podstawie art. 29 lit. a) i art. 109 przepisów z dnia 22 sierpnia 1927 r. o zwalczaniu zaraźliwych chorób zwierzęcych (Dz. U. z 1927 r. Nr 77, poz. 673 i Nr 114, poz. 975 z 1928 r. Nr 26, poz. 229, z 1932 r. Nr 26, poz. 229, Nr 60, poz. 573 i Nr 67, poz. 622, z 1934 r. Nr 110, poz. 976, z 1938 r. Nr 27, poz. 245, z 1948 r. Nr 49, poz. 373 i z 1951 r. Nr 1, poz. 4) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1.

Przepisy ogólne.

§  1.
Do zaraźliwych chorób zwierzęcych, podlegających obowiązkowi zgłaszania w myśl art. 20 przepisów z dnia 22 sierpnia 1927 r. o zwalczaniu zaraźliwych chorób zwierzęcych (Dz. U. Nr 77, poz. 673 z późniejszymi zmianami) włącza się myksomatozę królików.

Rozdział  2.

Postępowanie w razie zauważenia objawów nasuwających podejrzenie o myksomatozę królików.

§  2.
Osoby, w których władaniu znajdują się króliki podejrzane o myksomatozę, równocześnie ze zgłoszeniem (§ 1) powinny:
1)
króliki chore i podejrzane o chorobę odosobnić od innych królików,
2)
wszystkie króliki trzymać w zamknięciu i nie wypuszczać oraz nie wynosić ich poza obręb zagrody,
3)
dopilnować, aby do pomieszczeń z królikami nie miały dostępu osoby postronne, z wyjątkiem pracowników służby weterynaryjnej oraz organów administracji państwowej i Państwowego Zakładu Ubezpieczeń,
4)
króliki padłe lub zabite przechowywać w miejscu odosobnionym i zabezpieczonym przed dostępem zwierząt domowych i gryzoni do czasu zbadania przez lekarza weterynarii.
§  3.
Właściwy do spraw weterynarii organ prezydium powiatowej rady narodowej, otrzymawszy zgłoszenie lub powziąwszy w inny sposób wiadomość o myksomatozie królików lub jej podejrzeniu, powinien natychmiast zbadać przez powiatowego lekarza weterynarii stan rzeczy na miejscu w celu ustalenia:
1)
kiedy i jakie zauważono pierwsze objawy choroby,
2)
czy w czasie ostatnich dwóch tygodni nie wprowadzono z zewnątrz do zagrody nowych królików, a jeżeli tak, to jakie i skąd,
3)
czy króliki chore lub podejrzane stykały się w czasie ostatnich dwóch tygodni z innymi królikami spoza zagrody,
4)
czy w czasie ostatnich dwóch tygodni były wynoszone lub wywożone z zagrody króliki żywe, padłe lub zabite bądź produkty z tych królików (skórki, wełna) lub przedmioty, z którymi się króliki stykały (klatki, karma, ściółka itp.), a jeżeli tak, to dokąd,
5)
czy w zagrodzie znajdują się wełna bądź skórki królicze świeże lub w stanie suszonym albo mięso z królików w stanie zasolonym (peklowanym).
§  4.
Powiatowy lekarz weterynarii powinien zbadać wszystkie króliki znajdujące się w zagrodzie, jak również w innych miejscach, gdzie znajdują się króliki, które według wyników dochodzeń należy uznać za podejrzane o myksomatozę. Jeśli zwierzęta takie znajdują się na obszarze innego powiatu, powiatowy lekarz weterynarii powinien natychmiast zawiadomić o tym powiatowego lekarza weterynarii tego powiatu w celu zbadania podejrzanych zagród i wydania odpowiednich zarządzeń.
§  5.
1.
W razie stwierdzenia podejrzenia myksomatozy powiatowy lekarz weterynarii prześle w całości 1 do 2 sztuk padłych lub zabitych królików - do właściwego zakładu higieny weterynarii.
2.
Powiatowy lekarz weterynarii podda obserwacji zagrodę, w której stwierdził podejrzenie myksomatozy.
§  6.
1.
W razie stwierdzenia w zagrodzie podejrzenia myksomatozy właściwy do spraw weterynarii organ prezydium powiatowej rady narodowej zarządzi:
1)
trzymanie wszystkich królików w zamknięciu i niewypuszczanie ich oraz niewynoszenie poza obręb zagrody,
2)
niedopuszczanie do pomieszczeń z królikami osób postronnych z wyjątkiem pracowników służby weterynaryjnej, organów administracji państwowej i Państwowego Zakładu Ubezpieczeń,
3)
umieszczenie przy wejściu do pomieszczeń zajmowanych przez króliki środków do odkażania rąk i obuwia,
4)
trzymanie na uwięzi psów i pod zamknięciem kotów, drobiu i gołębi,
5)
niewprowadzanie do zagrody innych królików,
6)
nieszkodliwe usunięcie przez spalenie lub zakopanie królików padłych, które nie są niezbędne do celów rozpoznawczych (§ 5 ust. 1),
7)
niewynoszenie poza zagrodę królików zabitych, mięsa, skórek i wełny z tych królików, jak również przedmiotów, z którymi króliki się stykały.
2.
Zarządzenia, o których mowa w ust. 1, obowiązują do czasu stwierdzenia myksomatozy lub ustalenia, że podejrzenie jej było nieuzasadnione.

Rozdział  3.

Postępowanie w razie stwierdzenia myksomatozy królików.

§  7.
Właściwy do spraw weterynarii organ prezydium powiatowej rady narodowej po stwierdzeniu przez powiatowego lekarza weterynarii myksomatozy na podstawie wywiadu, objawów klinicznych, zmian anatomo-patologicznych i przebiegu epizootii, a w wypadkach wymienionych w § 5 ust. 1 również na podstawie wyniku badań laboratoryjnych, powinien uznać zagrodę za zapowietrzoną.
§  8.
W zagrodzie uznanej za zapowietrzoną należy:
1)
zarządzić środki określone w § 6 ust. 1, a jeżeli w zagrodzie tej stwierdzono już uprzednio podejrzenie myksomatozy - utrzymać te środki,
2)
zarządzić umieszczenie przy wejściu do zagrody zapowietrzonej tablic ostrzegawczych z wyraźnym i trwałym napisem "Myksomatoza królików. Wstęp wzbroniony",
3)
zarządzić zabicie na terenie zagrody, a w uzasadnionych wypadkach poza zagrodą, królików chorych, podejrzanych o chorobę i podejrzanych o zarażenie się,
4)
zarządzić nieszkodliwe usunięcie części zakażonej karmy przez spalenie, zakopanie lub przeznaczenie jej na karmę dla zwierząt niewrażliwych na myksomatozę,
5)
zarządzić nieszkodliwe usunięcie mięsa, skórek, wełny i innych produktów pochodzących z królików chorych i podejrzanych o chorobę oraz królików podejrzanych o zarażenie się, z zastrzeżeniem przepisów § 9 i § 10 ust. 1.
§  9.
1.
Zdatne do spożycia tuszki mięsa z królików zabitych podejrzanych o zarażenie się mogą być na podstawie zezwolenia właściwego do spraw weterynarii organu prezydium powiatowej rady narodowej:
1)
wykorzystane przez właściciela w obrębie zagrody lub wprowadzone do obrotu po uprzednim półgodzinnym przegotowaniu pod nadzorem pracownika służby weterynaryjnej,
2)
dopuszczone do niezwłocznego spożycia w zakładach zbiorowego żywienia,
3)
przeznaczone do przetwórstwa konserwowego lub na wyroby gotowane.
2.
Skórki z królików podejrzanych o zarażenie się mogą być dopuszczone do obrotu po wysuszeniu lub zasoleniu. Wełna z królików może być dopuszczona do obrotu po wysuszeniu.
§  10.
1.
Zezwolenie określone w § 9 ust. 1 może być wydane pod warunkiem, że zostaną zachowane odpowiednie środki ostrożności przy przewozie i uboju oraz jeżeli przewóz mięsa, skórek i wełny będzie się odbywał w szczelnych opakowaniach po uprzednim sprawdzeniu sposobu załadowania przez pracownika służby weterynaryjnej. Środki transportu i opakowania podlegają oczyszczeniu i odkażeniu po dokonaniu przewozu.
2.
O udzieleniu zezwolenia na postępowanie określone w § 9 ust. 1 pkt 2 i 3 należy zawiadomić właściwy zakład zbiorowego żywienia lub przetwórnię, a jeżeli zakład ten lub przetwórnia znajdują się na terenie innego powiatu - także właściwego powiatowego lekarza weterynarii, w celu dopilnowania, aby zachowane były odpowiednie środki ostrożności.
§  11.
1.
Prezydium powiatowej rady narodowej ustanowi dookoła zagrody zapowietrzonej okręg zagrożony obejmujący całą miejscowość (wieś, osiedle, miasto), w której znajduje się zagroda zapowietrzona, lub część tej miejscowości, a w uzasadnionych wypadkach - także sąsiednie miejscowości.
2.
W okręgu zagrożonym prezydium powiatowej rady narodowej:
1)
zarządzi umieszczenie na granicy okręgu przy drogach w widocznym miejscu tablic ostrzegawczych z wyraźnym i trwałym napisem "Myksomatoza królików. Okręg zagrożony. Wyprowadzanie i wprowadzanie królików wzbronione.",
2)
wyda zakaz obrotu królikami żywymi i bitymi, jak również skórkami i wełną z królików oraz zabroni urządzania wystaw i pokazów królików,
3)
zarządzi trzymanie w zamknięciu wszystkich królików,
4)
zarządzi dwukrotne zbadanie wszystkich królików w celu wykrycia nie ujawnionych ognisk myksomatozy.
3.
Właściwy do spraw weterynarii organ prezydium powiatowej rady narodowej może zezwolić na wywóz z okręgu zagrożonego królików żywych, bitych, skórek i wełny z królików pod określonymi warunkami.
§  12.
Podczas trwania myksomatozy królików, a ponadto bezpośrednio przed uznaniem ognisk myksomatozy za wygasłe, pomieszczenia, w których przebywały króliki, jak również wszystkie przedmioty, z którymi stykały się króliki chore i podejrzane, podlegają oczyszczeniu i odkażeniu stosownie do zarządzenia powiatowego lekarza weterynarii.
§  13.
W razie niebezpiecznego rozszerzenia się prezydium wojewódzkiej rady narodowej może zarządzić szczepienia ochronne przeciw myksomatozie wszystkich królików znajdujących się na terenie powiatów, w których stwierdzona została zaraza, jak również na terenie powiatów sąsiednich.

Rozdział  4.

Odszkodowanie.

§  14.
Za króliki zabite z powodu myksomatozy w trybie § 8 pkt 3 należy się odszkodowanie stosownie do art. 80 lit. a) i art. 83 przepisów z dnia 22 sierpnia 1927 r. o zwalczaniu zaraźliwych chorób zwierzęcych.

Rozdział  5.

Uchylenie zarządzeń w zgrodzie zapowietrzonej i okręgu zagrożonym.

§  15.
1.
Właściwy do spraw weterynarii organ prezydium powiatowej rady narodowej powinien uznać zarazę w zagrodzie za wygasłą i wydane zarządzenia uchylić w 15 dni po padnięciu lub zabiciu ostatniego królika w zagrodzie, jeżeli przeprowadzono oczyszczenie i odkażenie a należyte wykonanie tych czynności zostało stwierdzone przez powiatowego lekarza weterynarii.
2.
Prezydium powiatowej rady narodowej uchyli zarządzenia wydane dla okręgu zagrożonego po uznaniu w zapowietrzonej zagrodzie zarazy za wygasłą, jeżeli w okręgu nie stwierdzono nowych ognisk myksomatozy.

Rozdział  6.

Przepisy końcowe.

§  16.
Przepisy rozporządzenia dotyczące:
1)
prezydium wojewódzkiej rady narodowej - stosuje się również do prezydium rady narodowej miasta wyłączonego z województwa,
2)
prezydium powiatowej rady narodowej - stosuje się również do prezydium rady narodowej miasta stanowiącego powiat oraz do prezydium dzielnicowej rady narodowej miasta wyłączonego z województwa,
3)
powiatu - stosuje się również do miasta stanowiącego powiat oraz dzielnicy w mieście wyłączonym z województwa.
§  17.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1966.38.232

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Włączenie myksomatozy królików do chorób podlegających obowiązkowi zgłaszania i zwalczania tej choroby.
Data aktu: 22/08/1966
Data ogłoszenia: 17/09/1966
Data wejścia w życie: 17/09/1966