Zm.: rozporządzenie w sprawie ograniczeń w zakresie wypłaty rent z tytułu zaopatrzenia emerytalnego żołnierzy zawodowych i nadterminowych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 31 maja 1966 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie ograniczeń w zakresie wypłaty rent z tytułu zaopatrzenia emerytalnego żołnierzy zawodowych i nadterminowych.

Na podstawie art. 16 ust. 5, art. 17 ust. 4 i art. 32 ustawy z dnia 13 grudnia 1957 r. o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych i nadterminowych oraz ich rodzin (Dz. U. z 1963 r. Nr 55, poz. 299) zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 12 grudnia 1963 r. w sprawie ograniczeń w zakresie wypłaty rent z tytułu zaopatrzenia emerytalnego żołnierzy zawodowych i nadterminowych (Dz. U. Nr 56, poz. 303) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 2 ust. 2 pkt 5 otrzymuje brzmienie:

"5) wykonywanie przez okres nie krótszy niż 9 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy innych prac, z tytułu których rencista posiada dochód podlegający przepisom o podatku od wynagrodzeń (np. adwokaci wykonujący zawód w zespole adwokackim, sprzedawcy ajencyjni, inkasenci, ajenci ubezpieczeniowi), jeżeli dochód ten nie jest niższy niż 750 zł miesięcznie.";

2)
§ 3, 4 i 5 otrzymują brzmienie:

"§ 3. Ograniczenia w wypłacie renty przewidzianego w art. 16 ust. 2 ustawy nie stosuje się:

1) do rencistów nie wykonujących pracy zarobkowej:

a) w ciągu 6 miesięcy od dnia zwolnienia z wojskowej służby zawodowej,

b) przez okres odbywania studiów i pobierania nauki w szkołach wyższych oraz wyższych i średnich szkołach zawodowych, przewidziany regulaminami szkół dla ukończenia studiów (nauki), z wyjątkiem studiów (nauki) prowadzonych systemem wieczorowym, zaocznym i korespondencyjnym,

c) przez czas nauki w szkołach partyjnych i szkołach związków zawodowych,

d) w czasie odbywania asystenckich studiów przygotowawczych,

e) przez czas uczęszczania na kurs przygotowujący do zawodu,

f) przez okres czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby, stwierdzonej orzeczeniem właściwych organów,

g) przez czas sprawowania opieki nad osobą zaliczoną do I grupy inwalidów albo nad osobą wymagającą stałej opieki z powodu choroby, jeżeli wspólnie z taką osobą zamieszkują, a opieki nad nią nie można powierzyć innej osobie;

2) do rencistów, którzy w terminie określonym w przepisach w sprawie kierowania do pracy żołnierzy zwolnionych z wojskowej służby zawodowej zgłosili wniosek o skierowanie do pracy - przez okres do końca miesiąca kalendarzowego, w którym powinni podjąć pracę stosownie do skierowania;

3) do rencistów-mężczyzn stanu wolnego i rencistów-kobiet nie wykonujących pracy zarobkowej - przez okres sprawowania opieki nad dzieckiem w wieku do lat 14 (własnym, przysposobionym, pasierbem, obcym - wziętym na utrzymanie i wychowanie), jeżeli sprawowania tej opieki nie można powierzyć innej osobie.

§ 4. 1. Za dochody z innych źródeł niż praca zarobkowa (§ 2) powodujące zmniejszenie renty stosownie do art. 17 i art. 32 ustawy, uważa się wszelkie dochody uzyskiwane ze źródeł nie wymienionych w § 2.

2. Nie powodują jednak zmniejszenia renty dochody uzyskiwane:

1) z prac wykonywanych na podstawie umowy o dzieło lub zlecenia, jeżeli dochód z tych prac nie przekracza 750 zł miesięcznie,

2) z publikacji lub innego rozpowszechniania rezultatów twórczości naukowej, literackiej i publicystycznej,

3) z wynagrodzeń za projekty wynalazcze oraz pomoc techniczną osób współdziałających, jeżeli wynagrodzenia są wypłacane przez jednostki gospodarki uspołecznionej,

4) ze stypendiów przyznawanych na czas studiów (nauki) oraz ze stypendiów naukowych w kraju,

5) z wynagrodzeń za udział w posiedzeniach (w pracach) komisji,

6) z wygranych loteryjnych i losowych,

7) ze spadków i darowizn,

8) ze sprzedaży własnych nieruchomości.

§ 5. 1. Za podstawę ustalenia wysokości dochodu z pracy zarobkowej oraz dochodu z innych źródeł, podlegających przepisom o podatku od wynagrodzeń przyjmuje się:

1) faktycznie osiągnięte zarobki pieniężne podlegające tym przepisom, nie wyłączając tych składowych części wynagrodzenia, które z mocy przepisów szczególnych są zwolnione z opodatkowania (np. dodatki specjalne, kontrolerskie, za wysługę lat),

2) równowartość świadczonego w naturze węgla i umundurowania.

Przy ustaleniu wysokości zarobków nie uwzględnia się potrąceń z tytułu podatku, natomiast uwzględnia się zwolnienia tytułem kosztów uzyskania tych zarobków.

2. Za podstawę ustalenia wysokości dochodu ze źródeł przychodów podlegających przepisom o podatku obrotowym i dochodowym lub tylko o podatku dochodowym przyjmuje się dochody w wysokości stanowiącej podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym, niezależnie od zwolnień podatkowych.

3. Podstawę ustalenia dochodu z gospodarstwa rolnego stanowi roczny przychód szacunkowy ustalony dla wymiaru podatku gruntowego.

4. Jeżeli rencista (inwalida) posiada dochody z kilku źródeł, uzyskiwane dochody zlicza się."

§  2.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Ministrom Obrony Narodowej i Spraw Wewnętrznych.
§  3.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024