Określenie przedmiotów, należących do rolnika prowadzącego gospodarstwo, które nie podlegają egzekucji sądowej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 18 maja 1966 r.
w sprawie określenia przedmiotów, należących do rolnika prowadzącego gospodarstwo, które nie podlegają egzekucji sądowej.

Na podstawie art. 830 Kodeksu postępowania cywilnego zarządza się, co następuje:
§  1.
W razie skierowania egzekucji sądowej przeciwko indywidualnemu rolnikowi, który prowadzi gospodarstwo rolne, niezależnie od przedmiotów wyłączonych spod egzekucji przez Kodeks postępowania cywilnego, egzekucji nie podlegają ponadto następujące przedmioty:
1)
jeden koń wraz z uprzężą, a w razie braku konia jeden źrebak lub inne zwierzę pociągowe wraz z uprzężą;
2)
w razie braku krowy - jedna jałówka lub cieliczka, niezależnie od tego, czy dłużnik posiada kozy albo owce, podlegające wyłączeniu na podstawie art. 829 pkt 3 Kodeksu postępowania cywilnego;
3)
dziesięć sztuk drobiu;
4)
zapasy paszy i ściółki dla inwentarza wymienionego w pkt 1-3 do najbliższych zbiorów;
5)
zapasy opału na okres pięciu miesięcy;
6)
zboże i inne ziemiopłody oraz nawozy niezbędne do siewów, sadzenia lub uprawy w gospodarstwie rolnym dłużnika w danym roku gospodarczym;
7)
jeden pług, jeden zespół bron, jeden wóz, jedne sanie robocze, jedna sieczkarnia, jeden parnik oraz ręczne narzędzia rolnicze w ilości niezbędnej do pracy w gospodarstwie rolnym dłużnika;
8)
jeden kultywator, jeden siewnik oraz jeden kierat albo jeden silnik elektryczny lub spalinowy.
§  2.
1.
Egzekucji nie podlega ponadto nadwyżka inwentarza żywego ponad ilości wymienione w § 1 i art. 829 pkt 3 Kodeksu postępowania cywilnego, jeżeli właściwy do spraw rolnych organ prezydium powiatowej (miejskiej, dzielnicowej) rady narodowej uzna to za niezbędne do prowadzenia gospodarstwa rolnego dłużnika. W wypadku takim egzekucji nie podlegają także zapasy paszy i ściółki dla tego inwentarza do najbliższych zbiorów.
2.
Komornik po dokonaniu zajęcia pouczy dłużnika o treści ust. 1 i wyznaczy mu odpowiedni termin na złożenie zaświadczenia organu do spraw rolnych prezydium powiatowej (miejskiej, dzielnicowej) rady narodowej o uznaniu nadwyżki inwentarza żywego za niezbędną do prowadzenia gospodarstwa rolnego. W razie bezskutecznego upływu tego terminu komornik podejmie dalsze czynności egzekucyjne.
§  3.
1.
W razie zajęcia inwentarza żywego nie podlegają sprzedaży lub przejęciu na własność:
1)
świnie prośne oraz świnie karmiące potomstwo - przed uzyskaniem przez potomstwo 2 miesięcy;
2)
trzoda chlewna zakontraktowana - przed upływem terminu sprzedaży określonego w umowie kontraktacji albo przed osiągnięciem wagi odpowiadającej warunkom handlowym;
3)
potomstwo zwierząt, które zostały wyłączone spod egzekucji - przed uzyskaniem przez to potomstwo: u koni - 5 miesięcy, u bydła - 4 miesięcy, u owiec - 3 miesięcy, u trzody chlewnej - 2 miesięcy i u kóz - 5 miesięcy.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do niezbędnych zapasów paszy i ściółki dla inwentarza określonego w tym ustępie.
§  4.
Zajęte zwierzęta gospodarskie, wpisane do księgi zwierząt zarodowych albo uznane za rozpłodniki odpowiednie do hodowli, zostaną wyłączone spod egzekucji, jeżeli nie mogły być sprzedane jednostce gospodarki uspołecznionej prowadzącej gospodarstwo rolne albo osobie, która przedłoży zaświadczenie organu do spraw rolnych prezydium właściwej gromadzkiej rady narodowej, stwierdzające, że posiada gospodarstwo rolne, w którym istnieją odpowiednie warunki do dalszej hodowli.
§  5.
1.
W sprawach o alimenty lub renty mające charakter alimentów, jak również w sprawach o należności powstałe w związku z pracą zarobkową wykonywaną w gospodarstwie rolnym dłużnika, nie stosuje się ograniczeń przewidzianych w przepisach § 1 pkt 3, 5 i 8 oraz § 2.
2.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się do egzekucji świadczeń zaległych za okres dłuższy niż 6 miesięcy. Jeżeli jednak w wyniku egzekucji świadczeń bieżących albo świadczeń zaległych za okres krótszy niż 6 miesięcy ma nastąpić sprzedaż rzeczy ruchomej albo przejęcie jej na własność, nadwyżkę, która przekracza wartość świadczeń bieżących albo świadczeń zaległych za okres krótszy niż 6 miesięcy, przeznacza się na świadczenia zaległe za okres dłuższy niż 6 miesięcy.
§  6.
Ograniczeń przewidzianych w rozporządzeniu nie stosuje się w razie równoczesnego skierowania egzekucji do wszystkich nieruchomości, wchodzących w skład gospodarstwa rolnego, prowadzonego przez dłużnika.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1966.21.138

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Określenie przedmiotów, należących do rolnika prowadzącego gospodarstwo, które nie podlegają egzekucji sądowej.
Data aktu: 18/05/1966
Data ogłoszenia: 13/06/1966
Data wejścia w życie: 13/06/1966