Określenie przedmiotów, należących do rolnika prowadzącego gospodarstwo, które nie podlegają egzekucji sądowej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 18 maja 1966 r.
w sprawie określenia przedmiotów, należących do rolnika prowadzącego gospodarstwo, które nie podlegają egzekucji sądowej.

Na podstawie art. 830 Kodeksu postępowania cywilnego zarządza się, co następuje:
§  1.
W razie skierowania egzekucji sądowej przeciwko indywidualnemu rolnikowi, który prowadzi gospodarstwo rolne, niezależnie od przedmiotów wyłączonych spod egzekucji przez Kodeks postępowania cywilnego, egzekucji nie podlegają ponadto następujące przedmioty:
1)
jeden koń wraz z uprzężą, a w razie braku konia jeden źrebak lub inne zwierzę pociągowe wraz z uprzężą;
2)
w razie braku krowy - jedna jałówka lub cieliczka, niezależnie od tego, czy dłużnik posiada kozy albo owce, podlegające wyłączeniu na podstawie art. 829 pkt 3 Kodeksu postępowania cywilnego;
3)
dziesięć sztuk drobiu;
4)
zapasy paszy i ściółki dla inwentarza wymienionego w pkt 1-3 do najbliższych zbiorów;
5)
zapasy opału na okres pięciu miesięcy;
6)
zboże i inne ziemiopłody oraz nawozy niezbędne do siewów, sadzenia lub uprawy w gospodarstwie rolnym dłużnika w danym roku gospodarczym;
7)
jeden pług, jeden zespół bron, jeden wóz, jedne sanie robocze, jedna sieczkarnia, jeden parnik oraz ręczne narzędzia rolnicze w ilości niezbędnej do pracy w gospodarstwie rolnym dłużnika;
8)
jeden kultywator, jeden siewnik oraz jeden kierat albo jeden silnik elektryczny lub spalinowy.
§  2.
1.
Egzekucji nie podlega ponadto nadwyżka inwentarza żywego ponad ilości wymienione w § 1 i art. 829 pkt 3 Kodeksu postępowania cywilnego, jeżeli właściwy do spraw rolnych organ prezydium powiatowej (miejskiej, dzielnicowej) rady narodowej uzna to za niezbędne do prowadzenia gospodarstwa rolnego dłużnika. W wypadku takim egzekucji nie podlegają także zapasy paszy i ściółki dla tego inwentarza do najbliższych zbiorów.
2.
Komornik po dokonaniu zajęcia pouczy dłużnika o treści ust. 1 i wyznaczy mu odpowiedni termin na złożenie zaświadczenia organu do spraw rolnych prezydium powiatowej (miejskiej, dzielnicowej) rady narodowej o uznaniu nadwyżki inwentarza żywego za niezbędną do prowadzenia gospodarstwa rolnego. W razie bezskutecznego upływu tego terminu komornik podejmie dalsze czynności egzekucyjne.
§  3.
1.
W razie zajęcia inwentarza żywego nie podlegają sprzedaży lub przejęciu na własność:
1)
świnie prośne oraz świnie karmiące potomstwo - przed uzyskaniem przez potomstwo 2 miesięcy;
2)
trzoda chlewna zakontraktowana - przed upływem terminu sprzedaży określonego w umowie kontraktacji albo przed osiągnięciem wagi odpowiadającej warunkom handlowym;
3)
potomstwo zwierząt, które zostały wyłączone spod egzekucji - przed uzyskaniem przez to potomstwo: u koni - 5 miesięcy, u bydła - 4 miesięcy, u owiec - 3 miesięcy, u trzody chlewnej - 2 miesięcy i u kóz - 5 miesięcy.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do niezbędnych zapasów paszy i ściółki dla inwentarza określonego w tym ustępie.
§  4.
Zajęte zwierzęta gospodarskie, wpisane do księgi zwierząt zarodowych albo uznane za rozpłodniki odpowiednie do hodowli, zostaną wyłączone spod egzekucji, jeżeli nie mogły być sprzedane jednostce gospodarki uspołecznionej prowadzącej gospodarstwo rolne albo osobie, która przedłoży zaświadczenie organu do spraw rolnych prezydium właściwej gromadzkiej rady narodowej, stwierdzające, że posiada gospodarstwo rolne, w którym istnieją odpowiednie warunki do dalszej hodowli.
§  5.
1.
W sprawach o alimenty lub renty mające charakter alimentów, jak również w sprawach o należności powstałe w związku z pracą zarobkową wykonywaną w gospodarstwie rolnym dłużnika, nie stosuje się ograniczeń przewidzianych w przepisach § 1 pkt 3, 5 i 8 oraz § 2.
2.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się do egzekucji świadczeń zaległych za okres dłuższy niż 6 miesięcy. Jeżeli jednak w wyniku egzekucji świadczeń bieżących albo świadczeń zaległych za okres krótszy niż 6 miesięcy ma nastąpić sprzedaż rzeczy ruchomej albo przejęcie jej na własność, nadwyżkę, która przekracza wartość świadczeń bieżących albo świadczeń zaległych za okres krótszy niż 6 miesięcy, przeznacza się na świadczenia zaległe za okres dłuższy niż 6 miesięcy.
§  6.
Ograniczeń przewidzianych w rozporządzeniu nie stosuje się w razie równoczesnego skierowania egzekucji do wszystkich nieruchomości, wchodzących w skład gospodarstwa rolnego, prowadzonego przez dłużnika.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024