Zasady i tryb nadawania medalu "Za udział w walkach o Berlin" i medalu "Za zasługi dla obronności kraju" oraz wzory odznak tych medali i sposób ich noszenia.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 25 kwietnia 1966 r.
w sprawie zasad i trybu nadawania medalu "Za udział w walkach o Berlin" i medalu "Za zasługi dla obronności kraju" oraz wzorów odznak tych medali i sposobu ich noszenia. *

Na podstawie art. 3 ustawy z dnia 21 kwietnia 1966 r. o ustanowieniu medalu "Za udział w walkach o Berlin" i medalu "Za zasługi dla obronności kraju" (Dz. U. Nr 14, poz. 85) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Medal "Za udział w walkach o Berlin" nadaje się osobom, które pełniły służbę wojskową w okresie od kwietnia do dnia 9 maja 1945 r. w następujących jednostkach Wojska Polskiego:
1)
1 Warszawska Dywizja Piechoty:
a)
Dowództwo,
b)
1 Praski Pułk Piechoty,
c)
2 Pułk Piechoty,
d)
3 Pułk Piechoty,
e)
1 Pułk Artylerii Lekkiej,
f)
1 Dywizjon Artylerii Pancernej,
g)
1 Batalion Saperów;
2)
2 Pomorska Brygada Haubic:
a)
Dowództwo,
b)
7 Pułk Artylerii Haubic,
c)
8 Pułk Artylerii Haubic,
d)
9 Pułk Artylerii Haubic;
3)
1 Samodzielna Brygada Moździerzy:
a)
Dowództwo,
b)
5 Pułk Moździerzy,
c)
8 Pułk Moździerzy,
d)
10 Pułk Moździerzy,
e)
11 Pułk Moździerzy;
4)
6 Warszawski Batalion Pontonowo-Mostowy;
5)
Samodzielny Batalion Szturmowy.
2.
Medal może być nadany również osobom, które pełniły służbę wojskową w okresie wymienionym w ust. 1 w dowództwach i sztabach kierujących walką o Berlin, a także w sztabach i jednostkach Wojska Polskiego współdziałających w zdobyciu Berlina.
3.
Medal może być nadany także pośmiertnie.
§  2. 1
1.
Medal "Za zasługi dla obronności kraju" nadaje się w szczególności osobom, które:
1)
wykazały męstwo lub odwagę w bezpośrednim działaniu związanym z obronnością kraju albo osiągnęły bardzo dobre wyniki w wykonywaniu zadań i opanowywaniu umiejętności obronnych;
2)
posiadają wybitne zasługi w dziedzinie rozwoju nowoczesnej myśli wojskowej oraz potencjału obronnego, techniki wojskowej, racjonalizacji i wynalazczości, jak również na odcinku szkolenia i wychowywania żołnierzy, a także szkolenia wojskowego studentów szkół wyższych i uczniów szkół średnich;
3)
zajmując odpowiedzialne stanowiska społeczne lub w administracji i gospodarce narodowej przyczyniły się w istotny sposób do umocnienia obronności kraju;
4)
swoją bezpośrednią pracą w organach terenowych znacznie przyczyniły się do rozwoju i umocnienia systemu obrony terytorialnej;
5)
swoją pracą w organizacjach społecznych, których statut przewiduje działalność mającą znaczenie dla obrony Państwa, lub przez inną działalność przyczyniły się do umocnienia obronności kraju.
2.
Srebrny medal może być nadany osobie nagrodzonej medalem brązowym, jeżeli od jego nadania upłynął co najmniej 2-letni okres. Nadanie medalu złotego może nastąpić po upływie co najmniej 3-letniego okresu od nadania medalu srebrnego.
§  3.
1.
Nadanie medalu "Za udział w walkach o Berlin" następuje na podstawie dokumentów stwierdzających pełnienie służby w okresie i w jednostkach, o których mowa w § 1.
2.
Wnioski o nadanie medalu przedstawia komisja powołana przez Ministra Obrony Narodowej.
§  4. 2
1.
Wnioski o nadanie medalu "Za zasługi dla obronności kraju" przedstawiają:
1)
ministrowie i kierownicy urzędów centralnych - za zasługi położone przez pracowników zatrudnionych w podległych im resortach;
2)
przewodniczący prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) - za zasługi położone przez radnych rad narodowych i pracowników terenowych organów administracji państwowej oraz pracowników przedsiębiorstw, zakładów i innych jednostek podległych radom narodowym;
3)
Szef Sztabu Generalnego, Główny Inspektor Szkolenia, Główny Inspektor Obrony Terytorialnej, Szef Głównego Zarządu Politycznego Wojska Polskiego, szefowie instytucji centralnych Ministerstwa Obrony Narodowej, dowódcy okręgów wojskowych i rodzajów Sił Zbrojnych oraz szefowie rodzajów wojsk i służb - za zasługi położone przez podległych im żołnierzy i pracowników cywilnych zatrudnionych w jednostkach (instytucjach, zakładach) wojskowych;
4)
Szef Sztabu Generalnego - za zasługi położone przez pracowników cywilnych zatrudnionych w przedsiębiorstwach państwowych podległych Ministrowi Obrony Narodowej;
5)
zarządy główne organizacji społecznych - za zasługi położone przez działaczy i pracowników tych organizacji.
2.
Szefowie (dowódcy) wymienieni w ust. 1 pkt 3 mogą przedstawiać wnioski o nadanie medalu również innym osobom, które posiadają zasługi w dziedzinie rozwoju i umacniania obronności kraju.
3.
Zarządy główne organizacji społecznych wnioski o nadanie medalu przedstawiają przez Główny Zarząd Polityczny Wojska Polskiego. Jeżeli wniosek o nadanie medalu dotyczy działacza organizacji społecznej, który jest zatrudniony w uspołecznionym zakładzie pracy, wniosek ten przed przedstawieniem powinien być uzgodniony z kierownikiem zakładu pracy.
4.
Medal nadaje się z okazji Dnia Zwycięstwa - 9 maja i Dnia Wojska Polskiego - 12 października. Nadanie medalu w innym terminie może nastąpić tylko w indywidualnych, szczególnie uzasadnionych wypadkach. Wnioski o nadanie medalu powinny być przedstawione co najmniej na 30 dni przed przewidywanym terminem nadania medalu.
§  5.
1.
Medal "Za udział w walkach o Berlin" wręczają:
1)
żołnierzom zawodowym - dowódcy jednostek wojskowych lub wyżsi przełożeni;
2)
żołnierzom rezerwy i żołnierzom zwolnionym od powszechnego obowiązku wojskowego - szefowie wojewódzkich sztabów wojskowych lub ich zastępcy albo inne osoby upoważnione przez Ministra Obrony Narodowej.
2. 3
Medal "Za zasługi dla obronności kraju" wręczają osoby uprawnione do wystąpienia z wnioskiem o nadanie tego medalu (§ 4 ust. 1 i 2) lub osoby przez nie upoważnione. Osobom, w stosunku do których z wnioskiem o nadanie medalu wystąpił zarząd główny organizacji społecznej, medal wręcza przewodniczący zarządu głównego lub osoba przez niego upoważniona. Osobom spoza resortu obrony narodowej wręczenia medalu dokonuje się w obecności przedstawiciela wojewódzkiego (równorzędnego) sztabu wojskowego lub dowództwa okręgu wojskowego (rodzaju Sił Zbrojnych) albo właściwej instytucji centralnej Ministerstwa Obrony Narodowej.
3.
Medale należy wręczać w sposób i w okolicznościach zapewniających uroczysty charakter aktu wręczenia.
§  6.
1.
Osobom wyróżnionym przez nadanie medalu "Za udział w walkach o Berlin" lub medalu "Za zasługi dla obronności kraju" wręcza się odznakę medalu i jego legitymację.
2.
W razie nadania medalu "Za udział w walkach o Berlin" pośmiertnie, odznakę medalu i legitymację wręcza się najbliższemu członkowi rodziny zmarłego.
3.
W razie nadania medalu "Za zasługi dla obronności kraju" jednostce wojskowej, organizacji społecznej, przedsiębiorstwu, zakładowi lub instytucji, odznakę medalu i jego legitymację wręcza się dowódcy jednostki wojskowej, przewodniczącemu zarządu głównego organizacji społecznej albo kierownikowi przedsiębiorstwa, zakładu lub instytucji - w czasie uroczystości zorganizowanej z okazji nadania tego medalu.
§  7.
1.
Odznaką medalu "Za udział w walkach o Berlin" jest okrągły medal o średnicy 38 mm, wykonany z metalu srebrzonego i oksydowanego; na licowej stronie medalu znajduje się wizerunek orderu Krzyża Grunwaldu otoczony na krawędzi koła napisem: "Za udział w walkach o Berlin"; na odwrotnej stronie medalu jest wkomponowany poziomo na tle gałązki lauru napis: "Ministerstwo Obrony Narodowej PRL".
2.
Medal "Za udział w walkach o Berlin" nosi się na czerwonej wstążce szerokości 38 mm, z żółto-czarnymi paskami szerokości 4 mm po bokach.
§  8.
1.
Odznaką medalu "Za zasługi dla obronności kraju" jest okrągły medal o średnicy 38 mm, wykonany z metalu złoconego, srebrzonego bądź brązowego i oksydowanego; na licowej stronie medalu znajduje się rysunek granic Polski, a na jej tle stylizowany orzeł; wokół tego rysunku znajduje się napis: "Za zasługi dla obronności kraju"; na odwrotnej stronie medalu umieszczony jest poziomo napis: "Ministerstwo Obrony Narodowej" otoczony napisem: "Polska Rzeczpospolita Ludowa".
2.
Medal "Za zasługi dla obronności kraju" nosi się na białej wstążce szerokości 38 mm, z pionowym czerwonym pasem szerokości 20 mm pośrodku.
§  9.
Wzory rysunkowe odznak medalu "Za udział w walkach o Berlin" i medalu "Za zasługi dla obronności kraju" zawiera załącznik do rozporządzenia.
§  10.
1.
Medal "Za udział w walkach o Berlin" i medal "Za zasługi dla obronności kraju" nosi się na lewej stronie piersi, z prawa na lewo, bezpośrednio po orderach i odznaczeniach polskich.
2.
Medal "Za udział w walkach o Berlin" nosi się przed medalem "Za zasługi dla obronności kraju".
3.
Zamiast medali można nosić ich miniatury lub baretki w kolejności ustalonej w ust. 1 i 2.
4.
Medali oraz ich miniatur i baretek nie nosi się na ubiorach ochronnych.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

MEDAL "ZA UDZIAŁ W WALKACH O BERLIN"

wzór

MEDAL "ZA ZASŁUGI DLA OBRONNOŚCI KRAJU"

wzór

* Z dniem 9 maja 1991 r. nin. rozporządzenie traci moc w części dotyczącej medalu "Za zasługi dla obronności kraju", zgodnie z § 9 rozporządzenia z dnia 19 kwietnia 1991 r. w sprawie zasad i trybu nadawania medalu "Za zasługi dla obronności kraju" oraz wzoru odznaki tego medalu i sposobu jego noszenia (Dz.U.91.39.170).
1 § 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 27 maja 1969 r. (Dz.U.69.18.138) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 czerwca 1969 r.
2 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 27 maja 1969 r. (Dz.U.69.18.138) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 czerwca 1969 r.
3 § 5 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 27 maja 1969 r. (Dz.U.69.18.138) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 czerwca 1969 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1966.14.89

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady i tryb nadawania medalu "Za udział w walkach o Berlin" i medalu "Za zasługi dla obronności kraju" oraz wzory odznak tych medali i sposób ich noszenia.
Data aktu: 25/04/1966
Data ogłoszenia: 29/04/1966
Data wejścia w życie: 29/04/1966