Zasady i tryb nadawania medalu "Za udział w walkach o Berlin" i medalu "Za zasługi dla obronności kraju" oraz wzory odznak tych medali i sposób ich noszenia.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 25 kwietnia 1966 r.
w sprawie zasad i trybu nadawania medalu "Za udział w walkach o Berlin" i medalu "Za zasługi dla obronności kraju" oraz wzorów odznak tych medali i sposobu ich noszenia. *

Na podstawie art. 3 ustawy z dnia 21 kwietnia 1966 r. o ustanowieniu medalu "Za udział w walkach o Berlin" i medalu "Za zasługi dla obronności kraju" (Dz. U. Nr 14, poz. 85) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Medal "Za udział w walkach o Berlin" nadaje się osobom, które pełniły służbę wojskową w okresie od kwietnia do dnia 9 maja 1945 r. w następujących jednostkach Wojska Polskiego:
1)
1 Warszawska Dywizja Piechoty:
a)
Dowództwo,
b)
1 Praski Pułk Piechoty,
c)
2 Pułk Piechoty,
d)
3 Pułk Piechoty,
e)
1 Pułk Artylerii Lekkiej,
f)
1 Dywizjon Artylerii Pancernej,
g)
1 Batalion Saperów;
2)
2 Pomorska Brygada Haubic:
a)
Dowództwo,
b)
7 Pułk Artylerii Haubic,
c)
8 Pułk Artylerii Haubic,
d)
9 Pułk Artylerii Haubic;
3)
1 Samodzielna Brygada Moździerzy:
a)
Dowództwo,
b)
5 Pułk Moździerzy,
c)
8 Pułk Moździerzy,
d)
10 Pułk Moździerzy,
e)
11 Pułk Moździerzy;
4)
6 Warszawski Batalion Pontonowo-Mostowy;
5)
Samodzielny Batalion Szturmowy.
2.
Medal może być nadany również osobom, które pełniły służbę wojskową w okresie wymienionym w ust. 1 w dowództwach i sztabach kierujących walką o Berlin, a także w sztabach i jednostkach Wojska Polskiego współdziałających w zdobyciu Berlina.
3.
Medal może być nadany także pośmiertnie.
§  2. 1
1.
Medal "Za zasługi dla obronności kraju" nadaje się w szczególności osobom, które:
1)
wykazały męstwo lub odwagę w bezpośrednim działaniu związanym z obronnością kraju albo osiągnęły bardzo dobre wyniki w wykonywaniu zadań i opanowywaniu umiejętności obronnych;
2)
posiadają wybitne zasługi w dziedzinie rozwoju nowoczesnej myśli wojskowej oraz potencjału obronnego, techniki wojskowej, racjonalizacji i wynalazczości, jak również na odcinku szkolenia i wychowywania żołnierzy, a także szkolenia wojskowego studentów szkół wyższych i uczniów szkół średnich;
3)
zajmując odpowiedzialne stanowiska społeczne lub w administracji i gospodarce narodowej przyczyniły się w istotny sposób do umocnienia obronności kraju;
4)
swoją bezpośrednią pracą w organach terenowych znacznie przyczyniły się do rozwoju i umocnienia systemu obrony terytorialnej;
5)
swoją pracą w organizacjach społecznych, których statut przewiduje działalność mającą znaczenie dla obrony Państwa, lub przez inną działalność przyczyniły się do umocnienia obronności kraju.
2.
Srebrny medal może być nadany osobie nagrodzonej medalem brązowym, jeżeli od jego nadania upłynął co najmniej 2-letni okres. Nadanie medalu złotego może nastąpić po upływie co najmniej 3-letniego okresu od nadania medalu srebrnego.
§  3.
1.
Nadanie medalu "Za udział w walkach o Berlin" następuje na podstawie dokumentów stwierdzających pełnienie służby w okresie i w jednostkach, o których mowa w § 1.
2.
Wnioski o nadanie medalu przedstawia komisja powołana przez Ministra Obrony Narodowej.
§  4. 2
1.
Wnioski o nadanie medalu "Za zasługi dla obronności kraju" przedstawiają:
1)
ministrowie i kierownicy urzędów centralnych - za zasługi położone przez pracowników zatrudnionych w podległych im resortach;
2)
przewodniczący prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) - za zasługi położone przez radnych rad narodowych i pracowników terenowych organów administracji państwowej oraz pracowników przedsiębiorstw, zakładów i innych jednostek podległych radom narodowym;
3)
Szef Sztabu Generalnego, Główny Inspektor Szkolenia, Główny Inspektor Obrony Terytorialnej, Szef Głównego Zarządu Politycznego Wojska Polskiego, szefowie instytucji centralnych Ministerstwa Obrony Narodowej, dowódcy okręgów wojskowych i rodzajów Sił Zbrojnych oraz szefowie rodzajów wojsk i służb - za zasługi położone przez podległych im żołnierzy i pracowników cywilnych zatrudnionych w jednostkach (instytucjach, zakładach) wojskowych;
4)
Szef Sztabu Generalnego - za zasługi położone przez pracowników cywilnych zatrudnionych w przedsiębiorstwach państwowych podległych Ministrowi Obrony Narodowej;
5)
zarządy główne organizacji społecznych - za zasługi położone przez działaczy i pracowników tych organizacji.
2.
Szefowie (dowódcy) wymienieni w ust. 1 pkt 3 mogą przedstawiać wnioski o nadanie medalu również innym osobom, które posiadają zasługi w dziedzinie rozwoju i umacniania obronności kraju.
3.
Zarządy główne organizacji społecznych wnioski o nadanie medalu przedstawiają przez Główny Zarząd Polityczny Wojska Polskiego. Jeżeli wniosek o nadanie medalu dotyczy działacza organizacji społecznej, który jest zatrudniony w uspołecznionym zakładzie pracy, wniosek ten przed przedstawieniem powinien być uzgodniony z kierownikiem zakładu pracy.
4.
Medal nadaje się z okazji Dnia Zwycięstwa - 9 maja i Dnia Wojska Polskiego - 12 października. Nadanie medalu w innym terminie może nastąpić tylko w indywidualnych, szczególnie uzasadnionych wypadkach. Wnioski o nadanie medalu powinny być przedstawione co najmniej na 30 dni przed przewidywanym terminem nadania medalu.
§  5.
1.
Medal "Za udział w walkach o Berlin" wręczają:
1)
żołnierzom zawodowym - dowódcy jednostek wojskowych lub wyżsi przełożeni;
2)
żołnierzom rezerwy i żołnierzom zwolnionym od powszechnego obowiązku wojskowego - szefowie wojewódzkich sztabów wojskowych lub ich zastępcy albo inne osoby upoważnione przez Ministra Obrony Narodowej.
2. 3
Medal "Za zasługi dla obronności kraju" wręczają osoby uprawnione do wystąpienia z wnioskiem o nadanie tego medalu (§ 4 ust. 1 i 2) lub osoby przez nie upoważnione. Osobom, w stosunku do których z wnioskiem o nadanie medalu wystąpił zarząd główny organizacji społecznej, medal wręcza przewodniczący zarządu głównego lub osoba przez niego upoważniona. Osobom spoza resortu obrony narodowej wręczenia medalu dokonuje się w obecności przedstawiciela wojewódzkiego (równorzędnego) sztabu wojskowego lub dowództwa okręgu wojskowego (rodzaju Sił Zbrojnych) albo właściwej instytucji centralnej Ministerstwa Obrony Narodowej.
3.
Medale należy wręczać w sposób i w okolicznościach zapewniających uroczysty charakter aktu wręczenia.
§  6.
1.
Osobom wyróżnionym przez nadanie medalu "Za udział w walkach o Berlin" lub medalu "Za zasługi dla obronności kraju" wręcza się odznakę medalu i jego legitymację.
2.
W razie nadania medalu "Za udział w walkach o Berlin" pośmiertnie, odznakę medalu i legitymację wręcza się najbliższemu członkowi rodziny zmarłego.
3.
W razie nadania medalu "Za zasługi dla obronności kraju" jednostce wojskowej, organizacji społecznej, przedsiębiorstwu, zakładowi lub instytucji, odznakę medalu i jego legitymację wręcza się dowódcy jednostki wojskowej, przewodniczącemu zarządu głównego organizacji społecznej albo kierownikowi przedsiębiorstwa, zakładu lub instytucji - w czasie uroczystości zorganizowanej z okazji nadania tego medalu.
§  7.
1.
Odznaką medalu "Za udział w walkach o Berlin" jest okrągły medal o średnicy 38 mm, wykonany z metalu srebrzonego i oksydowanego; na licowej stronie medalu znajduje się wizerunek orderu Krzyża Grunwaldu otoczony na krawędzi koła napisem: "Za udział w walkach o Berlin"; na odwrotnej stronie medalu jest wkomponowany poziomo na tle gałązki lauru napis: "Ministerstwo Obrony Narodowej PRL".
2.
Medal "Za udział w walkach o Berlin" nosi się na czerwonej wstążce szerokości 38 mm, z żółto-czarnymi paskami szerokości 4 mm po bokach.
§  8.
1.
Odznaką medalu "Za zasługi dla obronności kraju" jest okrągły medal o średnicy 38 mm, wykonany z metalu złoconego, srebrzonego bądź brązowego i oksydowanego; na licowej stronie medalu znajduje się rysunek granic Polski, a na jej tle stylizowany orzeł; wokół tego rysunku znajduje się napis: "Za zasługi dla obronności kraju"; na odwrotnej stronie medalu umieszczony jest poziomo napis: "Ministerstwo Obrony Narodowej" otoczony napisem: "Polska Rzeczpospolita Ludowa".
2.
Medal "Za zasługi dla obronności kraju" nosi się na białej wstążce szerokości 38 mm, z pionowym czerwonym pasem szerokości 20 mm pośrodku.
§  9.
Wzory rysunkowe odznak medalu "Za udział w walkach o Berlin" i medalu "Za zasługi dla obronności kraju" zawiera załącznik do rozporządzenia.
§  10.
1.
Medal "Za udział w walkach o Berlin" i medal "Za zasługi dla obronności kraju" nosi się na lewej stronie piersi, z prawa na lewo, bezpośrednio po orderach i odznaczeniach polskich.
2.
Medal "Za udział w walkach o Berlin" nosi się przed medalem "Za zasługi dla obronności kraju".
3.
Zamiast medali można nosić ich miniatury lub baretki w kolejności ustalonej w ust. 1 i 2.
4.
Medali oraz ich miniatur i baretek nie nosi się na ubiorach ochronnych.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

MEDAL "ZA UDZIAŁ W WALKACH O BERLIN"

wzór

MEDAL "ZA ZASŁUGI DLA OBRONNOŚCI KRAJU"

wzór

* Z dniem 9 maja 1991 r. nin. rozporządzenie traci moc w części dotyczącej medalu "Za zasługi dla obronności kraju", zgodnie z § 9 rozporządzenia z dnia 19 kwietnia 1991 r. w sprawie zasad i trybu nadawania medalu "Za zasługi dla obronności kraju" oraz wzoru odznaki tego medalu i sposobu jego noszenia (Dz.U.91.39.170).
1 § 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 27 maja 1969 r. (Dz.U.69.18.138) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 czerwca 1969 r.
2 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 27 maja 1969 r. (Dz.U.69.18.138) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 czerwca 1969 r.
3 § 5 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 27 maja 1969 r. (Dz.U.69.18.138) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 czerwca 1969 r.

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1966.14.89

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady i tryb nadawania medalu "Za udział w walkach o Berlin" i medalu "Za zasługi dla obronności kraju" oraz wzory odznak tych medali i sposób ich noszenia.
Data aktu: 25/04/1966
Data ogłoszenia: 29/04/1966
Data wejścia w życie: 29/04/1966