Określenie rzemiosł i obszarów objętych ulgami podatkowymi z tytułu inwestycji oraz wysokość ulg i czasokresu potrącania ich z podatków.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 8 marca 1966 r.
w sprawie określenia rzemiosł i obszarów objętych ulgami podatkowymi z tytułu inwestycji oraz wysokości ulg i czasokresu potrącania ich z podatków.

Na podstawie art. 1 ust. 2, art. 3 oraz art. 6 ustawy z dnia 10 grudnia 1959 r. o ulgach podatkowych dla rzemieślników z tytułu inwestycji (Dz. U. z 1966 r. Nr 10, poz. 66) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Ulgi podatkowe z tytułu inwestycji określonych w art. 1 ust. 1 pkt 1, 2 i 4 ustawy z dnia 10 grudnia 1959 r. o ulgach podatkowych dla rzemieślników z tytułu inwestycji (Dz. U. z 1966 r. Nr 10, poz. 66), zwanej dalej "ustawą", stosuje się do rzemieślników prowadzących zakłady rzemieślnicze na całym obszarze Państwa.
2.
Ulgi podatkowe z tytułu inwestycji określonych w art. 1 ust. 1 pkt 3 i 5 ustawy stosuje się do rzemieślników zamieszkujących, prowadzących zakłady rzemieślnicze i dokonujących inwestycji:
1)
na obszarze województw: koszalińskiego, olsztyńskiego, opolskiego, szczecińskiego, wrocławskiego, m. Wrocławia i województwa zielonogórskiego oraz powiatów: ełckiego, gołdapskiego i oleckiego w województwie białostockim, m. Elbląga oraz powiatów: elbląskiego, kwidzyńskiego, lęborskiego, malborskiego, nowodworsko-gdańskiego i sztumskiego w województwie gdańskim, powiatu trzcianeckiego i m. Piły w województwie poznańskim oraz powiatów: leskiego i ustrzyckiego w województwie rzeszowskim,
2)
na pozostałym obszarze Państwa w miejscowościach liczących do 25 tysięcy mieszkańców.
3.
Ulgi określone w ust. 1 i 2 przysługują, gdy sumy wydatkowane na inwestycje przekroczą 5.000 zł.
§  2.
1.
Z tytułu dokonanych inwestycji przysługuje rzemieślnikom, bez względu na wysokość osiąganego obrotu, prawo potrącenia od kwoty podatku dochodowego, kwoty zryczałtowanych podatków obrotowego, dochodowego i wyrównawczego lub opłaty za kartę podatkową, ustalonych za rok podatkowy, w którym ukończone zostały inwestycje:

- 50% sum wydatkowanych na inwestycje określone w art. 1 ust. 1 pkt 1, 2 i 4 ustawy,

- 30% sum wydatkowanych na inwestycje określone w art. 1 ust. 1 pkt 3 i 5 ustawy, dokonane na obszarach wymienionych w § 1 ust. 2 pkt 1, a 15% - na obszarach wymienionych w § 1 ust. 2 pkt 2,

- 40% sum wydatkowanych na inwestycje określone w art. 1 ust. 1 pkt 1, 3, 4 i 5 ustawy, dokonane na obszarach wymienionych w § 1 ust. 2 pkt 1, a 20% na obszarach wymienionych w § 1 ust. 2 pkt 2 w zakresie budynków, w skład których oprócz mieszkania podatnika wchodzi lokal użytkowy przeznaczony na zakład rzemieślniczy.

2.
Jeżeli na obszarach, na których przysługują ulgi wyłącznie z tytułu inwestycji określonych w art. 1 ust. 1 pkt 1 i 4 ustawy, inwestycja dotyczy całego budynku, którego tylko część stanowi lokal użytkowy przeznaczony na zakład rzemieślniczy, za nakład inwestycyjny związany z zakładem rzemieślniczym przyjmuje się część ogólnego nakładu odpowiadającą stosunkowi kubatury lokalu przeznaczonego na zakład rzemieślniczy do ogólnej kubatury budynku.
3.
W razie niemożności potrącenia w roku podatkowym, w którym ukończona została inwestycja, całej kwoty podlegającej potrąceniu, potrącenia reszty kwoty dokonuje się w następnych latach podatkowych.
4.
Łączna suma potrąceń nie może przekroczyć:
1)
przy opodatkowaniu na zasadach ogólnych oraz w formie ryczałtu - sumy podatków ustalonych za okres pięciu lat,
2)
przy opodatkowaniu wyłącznie w formie opłaty za kartę podatkową - sumy opłat ustalonych za okres dziesięciu lat,
3)
przy opodatkowaniu w poszczególnych latach w różnej formie (zasady ogólne, ryczałt, karta podatkowa) - sumy należności ustalonych za okres siedmiu lat,

licząc od roku podatkowego, w którym została ukończona inwestycja. Jeżeli w okresie wspomnianych siedmiu lat (pkt 3) rzemieślnik opodatkowany był na zasadach ogólnych lub w formie ryczałtu przez okres pięciu lat - łączna suma potrąceń nie może przekroczyć sumy podatków ustalonych za okres tych pięciu lat.

5.
Przy ustalaniu ulg podatkowych do sum wydatkowanych na inwestycje wlicza się sumy spłaconych pożyczek bankowych zaciągniętych na cele inwestycyjne. Ulgę z tytułu nakładów pochodzących z pożyczek bankowych stosuje się w miarę spłaty tych pożyczek w okresie do 10 lat, licząc od roku ukończenia inwestycji, z tym że łączna suma potrąceń razem z potrąceniami z tytułu sumy wydatkowanej na inwestycje z własnych funduszów rzemieślnika nie może przekroczyć sumy podatku określonej w ust. 4.
6.
W razie wybudowania nowego budynku wysokość sum wydatkowanych na budowę przyjmuje się w kwocie odpowiadającej sumie ubezpieczenia tego budynku ustalonej przez Państwowy Zakład Ubezpieczeń dla obowiązkowego ubezpieczenia budynków.
7.
W razie dokonania inwestycji w postaci odbudowy, rozbudowy lub remontu, za podstawę obliczenia ulgi przyjmuje się wartość nakładów, ustaloną na podstawie oryginalnych dowodów (rachunków) zakupu materiałów budowlanych zużytych przy inwestycji z doliczeniem kosztów robocizny w wysokości określonej w tabeli stanowiącej załącznik do rozporządzenia; na wniosek podatnika o ustalenie także kosztów robocizny na podstawie oryginalnych dowodów (rachunków), koszty te powinny być ustalane w sposób podany we wniosku podatnika.
8.
Prezydium powiatowej (miejskiej, dzielnicowej) rady narodowej ustala w ramach tabeli (ust. 7) - w zależności od warunków miejscowych - konkretny procent kosztów robocizny w stosunku do wartości materiałów, jaki będzie stosowany na obszarze danego powiatu.
§  3.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 20 grudnia 1963 r. w sprawie określenia rzemiosł oraz powiatów i województw, objętych ulgami podatkowymi z tytułu inwestycji (Dz. U. Nr 58, poz. 315), z tym że w stosunku do inwestycji dokonanych przed dniem 1 stycznia 1966 r. utrzymuje się w mocy ulgi przysługujące na podstawie tego rozporządzenia.
§  4.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i stosuje się do inwestycji dokonanych po dniu 1 stycznia 1966 r.

ZAŁĄCZNIK

TABELA PROCENTOWYCH NARZUTÓW DO WARTOŚCI NAKŁADU MATERIAŁÓW DLA SZACUNKOWEGO OBLICZANIA PODSTAWY ULGI INWESTYCYJNEJ

Lp. Grupy materiałów remontowo-budowlanych Procentowy narzut
od - do
1 betoniarskie i murarskie 45 - 65
2 blacharskie i dekarskie 65 - 80
3 ciesielskie i stolarskie 65 - 80
4 instalacyjno-elektryczne 70 - 85
5 malarskie 85 - 100
6 szklarskie 30 - 40
7 ślusarskie 60 - 75
8 zduńskie 45 - 60
9 studniarskie 35 - 45
10 inne 40 - 60

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024