Określenie rzemiosł i obszarów objętych ulgami podatkowymi z tytułu inwestycji oraz wysokość ulg i czasokresu potrącania ich z podatków.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 8 marca 1966 r.
w sprawie określenia rzemiosł i obszarów objętych ulgami podatkowymi z tytułu inwestycji oraz wysokości ulg i czasokresu potrącania ich z podatków.

Na podstawie art. 1 ust. 2, art. 3 oraz art. 6 ustawy z dnia 10 grudnia 1959 r. o ulgach podatkowych dla rzemieślników z tytułu inwestycji (Dz. U. z 1966 r. Nr 10, poz. 66) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Ulgi podatkowe z tytułu inwestycji określonych w art. 1 ust. 1 pkt 1, 2 i 4 ustawy z dnia 10 grudnia 1959 r. o ulgach podatkowych dla rzemieślników z tytułu inwestycji (Dz. U. z 1966 r. Nr 10, poz. 66), zwanej dalej "ustawą", stosuje się do rzemieślników prowadzących zakłady rzemieślnicze na całym obszarze Państwa.
2.
Ulgi podatkowe z tytułu inwestycji określonych w art. 1 ust. 1 pkt 3 i 5 ustawy stosuje się do rzemieślników zamieszkujących, prowadzących zakłady rzemieślnicze i dokonujących inwestycji:
1)
na obszarze województw: koszalińskiego, olsztyńskiego, opolskiego, szczecińskiego, wrocławskiego, m. Wrocławia i województwa zielonogórskiego oraz powiatów: ełckiego, gołdapskiego i oleckiego w województwie białostockim, m. Elbląga oraz powiatów: elbląskiego, kwidzyńskiego, lęborskiego, malborskiego, nowodworsko-gdańskiego i sztumskiego w województwie gdańskim, powiatu trzcianeckiego i m. Piły w województwie poznańskim oraz powiatów: leskiego i ustrzyckiego w województwie rzeszowskim,
2)
na pozostałym obszarze Państwa w miejscowościach liczących do 25 tysięcy mieszkańców.
3.
Ulgi określone w ust. 1 i 2 przysługują, gdy sumy wydatkowane na inwestycje przekroczą 5.000 zł.
§  2.
1.
Z tytułu dokonanych inwestycji przysługuje rzemieślnikom, bez względu na wysokość osiąganego obrotu, prawo potrącenia od kwoty podatku dochodowego, kwoty zryczałtowanych podatków obrotowego, dochodowego i wyrównawczego lub opłaty za kartę podatkową, ustalonych za rok podatkowy, w którym ukończone zostały inwestycje:

- 50% sum wydatkowanych na inwestycje określone w art. 1 ust. 1 pkt 1, 2 i 4 ustawy,

- 30% sum wydatkowanych na inwestycje określone w art. 1 ust. 1 pkt 3 i 5 ustawy, dokonane na obszarach wymienionych w § 1 ust. 2 pkt 1, a 15% - na obszarach wymienionych w § 1 ust. 2 pkt 2,

- 40% sum wydatkowanych na inwestycje określone w art. 1 ust. 1 pkt 1, 3, 4 i 5 ustawy, dokonane na obszarach wymienionych w § 1 ust. 2 pkt 1, a 20% na obszarach wymienionych w § 1 ust. 2 pkt 2 w zakresie budynków, w skład których oprócz mieszkania podatnika wchodzi lokal użytkowy przeznaczony na zakład rzemieślniczy.

2.
Jeżeli na obszarach, na których przysługują ulgi wyłącznie z tytułu inwestycji określonych w art. 1 ust. 1 pkt 1 i 4 ustawy, inwestycja dotyczy całego budynku, którego tylko część stanowi lokal użytkowy przeznaczony na zakład rzemieślniczy, za nakład inwestycyjny związany z zakładem rzemieślniczym przyjmuje się część ogólnego nakładu odpowiadającą stosunkowi kubatury lokalu przeznaczonego na zakład rzemieślniczy do ogólnej kubatury budynku.
3.
W razie niemożności potrącenia w roku podatkowym, w którym ukończona została inwestycja, całej kwoty podlegającej potrąceniu, potrącenia reszty kwoty dokonuje się w następnych latach podatkowych.
4.
Łączna suma potrąceń nie może przekroczyć:
1)
przy opodatkowaniu na zasadach ogólnych oraz w formie ryczałtu - sumy podatków ustalonych za okres pięciu lat,
2)
przy opodatkowaniu wyłącznie w formie opłaty za kartę podatkową - sumy opłat ustalonych za okres dziesięciu lat,
3)
przy opodatkowaniu w poszczególnych latach w różnej formie (zasady ogólne, ryczałt, karta podatkowa) - sumy należności ustalonych za okres siedmiu lat,

licząc od roku podatkowego, w którym została ukończona inwestycja. Jeżeli w okresie wspomnianych siedmiu lat (pkt 3) rzemieślnik opodatkowany był na zasadach ogólnych lub w formie ryczałtu przez okres pięciu lat - łączna suma potrąceń nie może przekroczyć sumy podatków ustalonych za okres tych pięciu lat.

5.
Przy ustalaniu ulg podatkowych do sum wydatkowanych na inwestycje wlicza się sumy spłaconych pożyczek bankowych zaciągniętych na cele inwestycyjne. Ulgę z tytułu nakładów pochodzących z pożyczek bankowych stosuje się w miarę spłaty tych pożyczek w okresie do 10 lat, licząc od roku ukończenia inwestycji, z tym że łączna suma potrąceń razem z potrąceniami z tytułu sumy wydatkowanej na inwestycje z własnych funduszów rzemieślnika nie może przekroczyć sumy podatku określonej w ust. 4.
6.
W razie wybudowania nowego budynku wysokość sum wydatkowanych na budowę przyjmuje się w kwocie odpowiadającej sumie ubezpieczenia tego budynku ustalonej przez Państwowy Zakład Ubezpieczeń dla obowiązkowego ubezpieczenia budynków.
7.
W razie dokonania inwestycji w postaci odbudowy, rozbudowy lub remontu, za podstawę obliczenia ulgi przyjmuje się wartość nakładów, ustaloną na podstawie oryginalnych dowodów (rachunków) zakupu materiałów budowlanych zużytych przy inwestycji z doliczeniem kosztów robocizny w wysokości określonej w tabeli stanowiącej załącznik do rozporządzenia; na wniosek podatnika o ustalenie także kosztów robocizny na podstawie oryginalnych dowodów (rachunków), koszty te powinny być ustalane w sposób podany we wniosku podatnika.
8.
Prezydium powiatowej (miejskiej, dzielnicowej) rady narodowej ustala w ramach tabeli (ust. 7) - w zależności od warunków miejscowych - konkretny procent kosztów robocizny w stosunku do wartości materiałów, jaki będzie stosowany na obszarze danego powiatu.
§  3.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 20 grudnia 1963 r. w sprawie określenia rzemiosł oraz powiatów i województw, objętych ulgami podatkowymi z tytułu inwestycji (Dz. U. Nr 58, poz. 315), z tym że w stosunku do inwestycji dokonanych przed dniem 1 stycznia 1966 r. utrzymuje się w mocy ulgi przysługujące na podstawie tego rozporządzenia.
§  4.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i stosuje się do inwestycji dokonanych po dniu 1 stycznia 1966 r.

ZAŁĄCZNIK

TABELA PROCENTOWYCH NARZUTÓW DO WARTOŚCI NAKŁADU MATERIAŁÓW DLA SZACUNKOWEGO OBLICZANIA PODSTAWY ULGI INWESTYCYJNEJ

Lp. Grupy materiałów remontowo-budowlanych Procentowy narzut
od - do
1 betoniarskie i murarskie 45 - 65
2 blacharskie i dekarskie 65 - 80
3 ciesielskie i stolarskie 65 - 80
4 instalacyjno-elektryczne 70 - 85
5 malarskie 85 - 100
6 szklarskie 30 - 40
7 ślusarskie 60 - 75
8 zduńskie 45 - 60
9 studniarskie 35 - 45
10 inne 40 - 60

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1966.10.64

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Określenie rzemiosł i obszarów objętych ulgami podatkowymi z tytułu inwestycji oraz wysokość ulg i czasokresu potrącania ich z podatków.
Data aktu: 08/03/1966
Data ogłoszenia: 18/03/1966
Data wejścia w życie: 18/03/1966