Powoływanie pracowników naukowo-badawczych w instytutach naukowo-badawczych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 1 lutego 1966 r.
w sprawie powoływania pracowników naukowo-badawczych w instytucjach naukowo-badawczych.

Na podstawie art. 20 oraz art. 36 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 i 4 ustawy z dnia 17 lutego 1961 r. o instytutach naukowo-badawczych (Dz. U. z 1965 r. Nr 19, poz. 129) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przepisy rozporządzenia stosuje się do pracowników naukowo-badawczych w instytutach naukowo-badawczych, zwanych dalej "instytutami", działających na podstawie ustawy z dnia 17 lutego 1961 r. o instytutach naukowo-badawczych (Dz. U. z 1965 r. Nr 19, poz. 129), zwanej dalej "ustawą".
§  2.
Na stanowisko samodzielnego pracownika naukowo-badawczego może być powołana osoba, która:
1)
posiada tytuł naukowy profesora zwyczajnego lub profesora nadzwyczajnego lub
2)
uzyskała stopień lub tytuł naukowy docenta albo
3)
uzyskała stopień naukowy doktora i posiada staż pracy naukowo-badawczej lub zawodowej określony w § 3 ust. 1 pkt 1, a ponadto wykazuje się dorobkiem naukowym potwierdzającym kwalifikacje kandydata do samodzielnej pracy badawczej,
4)
ukończyła studia wyższe i posiada staż pracy naukowo-badawczej lub zawodowej określony w § 3 ust. 1 pkt 2, a ponadto wykazuje się dorobkiem naukowo-badawczym z dziedziny badań objętych zakresem działania instytutu lub pokrewnej, potwierdzającym jej kwalifikacje do samodzielnej pracy naukowo-badawczej.
§  3.
1.
Staż pracy wymagany do powołania na stanowisko samodzielnego pracownika nankowo-badawczego powinien wynosić, licząc od dnia ukończenia studiów wyższych:
1)
w razie posiadania stopnia naukowego doktora (§ 2 pkt 3):
a)
co najmniej sześć lat pracy naukowo-badawczej w dziedzinie badań objętych zakresem działania instytutu lub pokrewnej bądź też
b)
co najmniej osiem lat pracy zawodowej w dziedzinie objętej zakresem działania instytutu lub pokrewnej;
2)
w razie ukończenia jedynie studiów wyższych (§ 2 pkt 4):
a)
co najmniej osiem lat pracy naukowo-badawczej w dziedzinie badań objętych zakresem działania instytutu lub pokrewnej bądź też
b)
co najmniej dziesięć lat pracy zawodowej w dziedzinie objętej zakresem działania instytutu lub pokrewnej, w tym 2 lata pracy naukowo-badawczej.
2.
W razie wykazania się poważnym dorobkiem naukowo-badawczym staż pracy określony w ust. 1 może być skrócony, nie więcej jednak niż o 2 lata.
3.
Dorobek naukowy, o którym mowa w § 2 pkt 3, oraz dorobek naukowo-badawczy, o którym mowa w § 2 pkt 4, stanowi całokształt działalności naukowej lub naukowo-badawczej i zawodowej, z tym że do dorobku tego należy przede wszystkim zaliczać:
1)
publikowane i nie publikowane opracowania naukowe i naukowo-badawcze, prace projektowo-konstrukcyjne oraz prace w zakresie popularyzacji nauki i techniki,
2)
osiągnięcia w kierowaniu pracami naukowymi i naukowo-badawczymi,
3)
osiągnięcia w twórczości wynalazczej, udokumentowane posiadaniem świadectw autorskich za opracowanie lub współudział w opracowaniu wynalazków i wzorów użytkowych oraz świadectw racjonalizatorskich za opracowanie projektów racjonalizatorskich.
4.
Za osiągnięcia świadczące o dorobku naukowym lub naukowo-badawczym mogą być uznane również opracowania zespołowe, jeżeli można określić indywidualny wkład osoby, która ma być powołana na stanowisko samodzielnego pracownika naukowo-badawczego.
§  4.
1.
Na stanowisko samodzielnego pracownika naukowo-badawczego powołuje właściwy minister na wniosek dyrektora instytutu, zaopiniowany przez radę naukową instytutu.
2.
Dyrektor instytutu przedstawia wniosek, o którym mowa w ust. 1:
1)
z własnej inicjatywy,
2)
z inicjatywy rady naukowej instytutu,
3)
z inicjatywy przełożonego osoby ubiegającej się,
4)
na prośbę osoby ubiegającej się.
§  5.
1.
Do wniosku dyrektora instytutu o powołanie na stanowisko samodzielnego pracownika naukowo-badawczego osoby posiadającej tytuł naukowy profesora zwyczajnego, profesora nadzwyczajnego, stopień lub tytuł naukowy docenta dołącza się:
1)
dowód nadania kandydatowi tytułu naukowego profesora zwyczajnego lub nadzwyczajnego albo stopnia lub tytułu naukowego docenta,
2)
charakterystykę działalności naukowej lub naukowo-badawczej oraz zawodowej kandydata, ze szczególnym uwzględnieniem dorobku i pracy naukowej lub naukowo-badawczej z dziedziny badań objętych zakresem działania instytutu lub pokrewnej,
3)
opinię rady naukowej instytutu.
2.
Rada naukowa instytutu opiniuje wniosek dyrektora instytutu w drodze uchwały podjętej w głosowaniu tajnym.
3.
W razie ujemnej opinii rady naukowej, dyrektor instytutu może wniosek swój podtrzymać, przedstawiając go ministrowi wraz z opinią rady naukowej.
§  6.
1.
Do wniosku dyrektora instytutu o powołanie na stanowisko samodzielnego pracownika naukowo-badawczego osób, o których mowa w § 2 pkt 3 i 4, należy dołączyć:
1)
życiorys kandydata z uwzględnieniem działalności naukowej lub naukowo-badawczej oraz zawodowej,
2)
dowód nadania kandydatowi stopnia naukowego doktora lub dowód ukończenia wyższych studiów,
3)
dowody stwierdzające wymagany staż pracy naukowej lub naukowo-badawczej albo zawodowej,
4)
charakterystykę dorobku naukowego lub naukowo-badawczego oraz ocenę kwalifikacji moralnych i postawy społecznej kandydata.
2.
Przewodniczący rady naukowej instytutu w porozumieniu z dyrektorem instytutu wyznacza trzech opiniodawców spośród samodzielnych pracowników naukowo-badawczych, przy czym co najmniej jeden z opiniodawców powinien być spoza grona pracowników instytutu. W skład ich mogą wchodzić również pracownicy naukowo-dydaktyczni szkoły wyższej zajmujący stanowiska profesora zwyczajnego, profesora nadzwyczajnego lub docenta etatowego. Opiniodawcy dokonują oceny całokształtu działalności i dorobku naukowego lub naukowo-badawczego kandydata.
3.
Rada naukowa, po wysłuchaniu sprawozdania opiniodawców, podejmuje w głosowaniu tajnym uchwałę w sprawie opinii o wniosku dyrektora.
4.
W posiedzeniu rady naukowej przy podejmowaniu uchwały, o której mowa w ust. 3, udział biorą opiniodawcy z głosem stanowiącym.
5.
W posiedzeniu rady naukowej nie może brać udziału osoba, której wniosek dotyczy. Jeżeli osoba ta wchodzi w skład rady naukowej, podlega ona wyłączeniu.
§  7.
Minister przed powzięciem decyzji o powołaniu na stanowisko samodzielnego pracownika naukowo-badawczego osoby określonej w § 2 pkt 3 i 4 występuje do Głównej Komisji Kwalifikacyjnej działającej przy Polskiej Akademii Nauk bądź odpowiednio do Rady Wyższego Szkolnictwa Wojskowego o stwierdzenie, czy kandydat odpowiada warunkom wymaganym przy powołaniu na stanowisko samodzielnego pracownika naukowo-badawczego.
§  8.
1.
Osoba wykazująca się wybitnym dorobkiem naukowo-badawczym, stanowiącym samodzielne osiągnięcia w dziedzinie badań objętych zakresem działania instytutu, może być powołana na stanowisko samodzielnego pracownika naukowo-badawczego, pomimo że nie odpowiada warunkom określonym w § 2.
2.
Przy powołaniu na stanowisko samodzielnego pracownika naukowo-badawczego osoby, o której mowa w ust. 1, stosuje się odpowiednio przepisy §§ 6 i 7.
§  9.
Powołanie na stanowisko samodzielnego pracownika naukowo-badawczego w państwowych, społecznych i spółdzielczych jednostkach organizacyjnych, o których mowa w art. 39 ustawy, następuje na warunkach i w trybie przewidzianym w §§ 2-8, z tym że:
1)
podstawą wszczęcia postępowania związanego z powołaniem na stanowisko samodzielnego pracownika naukowo-badawczego jest wniosek kierownika jednostki organizacyjnej, złożony do ministra sprawującego nadzór nad tą jednostką,
2)
postępowanie, o którym mowa w § 6 ust. 3-5, przeprowadza rada naukowa instytutu wskazanego przez ministra sprawującego nadzór nad daną jednostką, jeżeli nie powołano przy niej rady naukowej.
§  10.
1.
Na stanowisko asystenta może być powołana osoba, która ukończyła studia wyższe i w czasie studiów lub w pracy zawodowej wykazała uzdolnienie do pracy naukowej.
2.
Na stanowisko starszego asystenta może być powołana osoba, która:
1)
uzyskała stopień naukowy doktora lub
2)
ukończyła studia wyższe, a ponadto:
a)
od czasu ich ukończenia posiada co najmniej dwa lata pracy w instytucie lub innej pokrewnej placówce naukowo-badawczej bądź posiada co najmniej trzy lata pracy zawodowej w dziedzinie objętej zakresem działania instytutu lub pokrewnej,
b)
wykaże się opanowaniem metod badawczych niezbędnych w danym zakresie pracy,
c)
wykaże się umiejętnością korzystania z literatury naukowej co najmniej w jednym z języków obcych.
3.
Na stanowisko adiunkta może być powołana osoba, która:
1)
uzyskała stopień naukowy doktora albo ukończyła studia wyższe i od czasu ich ukończenia posiada co najmniej pięć lat pracy w instytucie lub innej pokrewnej placówce naukowo-badawczej lub co najmniej osiem lat pracy zawodowej w dziedzinie objętej zakresem działania instytutu lub pokrewnej,
2)
wykaże się autorstwem (współautorstwem) prac naukowo-badawczych publikowanych lub nie publikowanych bądź autorstwem (współautorstwem) prac wdrożonych lub będących w toku wdrażania do praktycznego zastosowania albo autorstwem (współautorstwem) wynalazków, wzorów użytkowych i projektów racjonalizatorskich,
3)
wykaże się umiejętnością krytycznego wyboru i oceny literatury naukowej, organizowania pracy badawczej, naukowego opisywania doświadczeń i ich interpretacji oraz korzystania z literatury naukowej w dwóch językach obcych.
§  11.
1.
Na stanowisko adiunkta, starszego asystenta i asystenta w instytucie powołuje się po stwierdzeniu przez radę naukową instytutu, że osoba ubiegająca się o stanowisko odpowiada warunkom określonym dla tego stanowiska w § 10.
2.
Na stanowisko adiunkta, starszego asystenta i asystenta powołuje dyrektor instytutu. Na stanowisko adiunkta ze stopniem doktora powołuje w drodze mianowania właściwy minister na wniosek dyrektora instytutu.
3.
Rada naukowa instytutu podejmuje decyzję po wysłuchaniu opinii zespołu kwalifikacyjnego, powołanego przez radę naukową spośród członków rady i samodzielnych pracowników naukowo-badawczych instytutu.
4.
Szczegółowe zasady dotyczące składu zespołu kwalifikacyjnego i powoływania jego członków oraz zasady i tryb działania zespołu - określa regulamin rady naukowej.
§  12.
Powołanie na stanowisko adiunkta, starszego asystenta i asystenta w państwowych, społecznych i spółdzielczych jednostkach organizacyjnych, o których mowa w art. 39 ustawy, następuje na warunkach i w trybie przewidzianym w § 10 i § 11, z tym że:
1)
na stanowiska te powołuje kierownik jednostki organizacyjnej,
2)
postępowanie, o którym mowa w § 11, przeprowadza rada naukowa instytutu wskazanego przez ministra sprawującego nadzór nad daną jednostką, jeżeli nie powołano przy niej rady naukowej.
§  13.
Dla rozwiązania stosunku służbowego z samodzielnym pracownikiem naukowo-badawczym w wypadku przewidzianym w art. 26 ust. 1 pkt 4 ustawy wymagana jest opinia rady naukowej instytutu wyrażona w uchwale powziętej zwykłą większością głosów.
§  14.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Prezesowi Rady Ministrów, Przewodniczącemu Komitetu Nauki i Techniki, Przewodniczącemu Komitetu Pracy i Płac oraz zainteresowanym ministrom.
§  15.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 13 września 1961 r. w sprawie warunków i trybu powoływania pracowników naukowych w instytutach naukowo-badawczych (Dz. U. Nr 43, poz. 228 i Nr 54, poz. 310).
§  16.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1966.10.62

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Powoływanie pracowników naukowo-badawczych w instytutach naukowo-badawczych.
Data aktu: 01/02/1966
Data ogłoszenia: 18/03/1966
Data wejścia w życie: 18/03/1966