Przystąpienie Francji do Konwencji o szelfie kontynentalnym, sporządzonej w Genewie dnia 29 kwietnia 1958 r.

OŚWIADCZENIE RZĄDOWE
z dnia 22 grudnia 1965 r.
w sprawie przystąpienia Francji do Konwencji o szelfie kontynentalnym, sporządzonej w Genewie dnia 29 kwietnia 1958 r.

Podaje się niniejszym do wiadomości, że zgodnie z art. 10 Konwencji o szelfie kontynentalnym, sporządzonej w Genewie dnia 29 kwietnia 1958 r. (Dz. U. z 1964 r. Nr 28, poz. 180), Rząd Francji złożył dnia 14 czerwca 1965 r. Sekretarzowi Generalnemu Organizacji Narodów Zjednoczonych dokument przystąpienia do powyższej konwencji, zawierający następujące oświadczenie i zastrzeżenia:
Artykuł 1 (oświadczenie).

Zdaniem Rządu Republiki Francuskiej wyrażenie "przyległe obszary" wiąże się z pojęciem zależności geofizycznej, geologicznej i geograficznej, która ipso facto wyklucza nieograniczone rozszerzanie szelfu kontynentalnego.

Artykuł 2 (ustęp 4).

Rząd Republiki Francuskiej uważa, że wyrażenie "organizmy żywe należące do gatunków osiadłych" powinno być interpretowane jako wykluczające skorupiaki, z wyjątkiem gatunku kraba o nazwie "kaczenica", i zgłasza następujące zastrzeżenia:

Artykuł 4.

Rząd Republiki Francuskiej przyjmuje ten artykuł tylko pod warunkiem, że państwo nadbrzeżne twierdzące, iż przedsiębrane przez nie środki są "rozsądne", zgodzi się, aby w przypadku kwestionowania, iż są one rozsądne, sprawa była rozstrzygnięta przez arbitraż.

Artykuł 5 (ustęp 1).

Rząd Republiki Francuskiej przyjmuje postanowienia artykułu 5 ustęp 1 z następującymi zastrzeżeniami:

a) Istotny element, który powinien być podstawą do usprawiedliwienia jakiejkolwiek "przeszkody" w zachowaniu żywych zasobów biologicznych morza, spowodowanej przez eksploatację szelfu kontynentalnego, zwłaszcza na obszarach służących do utrzymania zasobów, powinno stanowić sprawozdanie techniczne międzynarodowych organów naukowych, odpowiedzialnych za zachowanie żywych zasobów morza na obszarach określonych odpowiednio w artykule 1 Konwencji o rybołówstwie na Północno-Zachodnim Atlantyku z 8 lutego 1949 r. i w artykule 1 Konwencji o rybołówstwie na Północno-Wschodnim Atlantyku z 24 stycznia 1959 r.

b) Nałożenie jakichkolwiek ograniczeń na wykonywanie nabytych praw do rybołówstwa na wodach ponad szelfem kontynentalnym daje podstawę do żądania odszkodowania.

c) Należy umożliwić ustalenie drogą arbitrażu, w przypadku zaistnienia sporu, czy wykorzystanie szelfu kontynentalnego i eksploatacja jego naturalnych zasobów powoduje "nieusprawiedliwioną" przeszkodę w innej działalności podlegającej ochronie na mocy artykułu 5 ustęp 1.

Artykuł 6 (ustęp 1 i 2).

O ile nie będzie specjalnego porozumienia, Rząd Republiki Francuskiej nie uzna powoływania się wobec siebie na jakąkolwiek granicę szelfu kontynentalnego, określoną przez zastosowanie zasady jednakowej odległości, w następujących przypadkach:

- jeżeli taka granica jest obliczona od linii podstawowych ustalonych po 29 kwietnia 1958 r.;

- jeżeli rozciąga się poza 200-metrową izobatą;

- jeżeli znajduje się na obszarach, gdzie zdaniem Rządu istnieją "szczególne okoliczności" w myśl art. 6 ustęp 1 i 2, a mianowicie: Zatoka Biskajska, Zatoka Granville i obszary morskie cieśniny Dover i Morza Północnego wzdłuż wybrzeża francuskiego.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024