united kingdom
ukraine

Przedpłaty na poczet zaliczek na podatek obrotowy i dochodowy podatników gospodarki nie uspołecznionej, wykonujących usługi transportowe na zlecenie przedsiębiorstw gospodarki uspołecznionej oraz władz i urzędów państwowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 15 września 1950 r.
w sprawie przedpłat na poczet zaliczek na podatek obrotowy i dochodowy podatników gospodarki nie uspołecznionej, wykonujących usługi transportowe na zlecenie przedsiębiorstw gospodarki uspołecznionej oraz władz i urzędów państwowych.

Na podstawie art. 13 i 17 dekretu z dnia 25 października 1948 r. o podatku obrotowym (Dz. U. R. P. Nr 52, poz. 413), art. 17 ust. 1 i art. 18 dekretu z dnia 25 października 1948 r. o podatku dochodowym (Dz. U. R. P. Nr 52, poz. 414) oraz art. 3 dekretu z dnia 16 maja 1946 r. o postępowaniu podatkowym (Dz. U. R. P. z 1946 r. Nr 27, poz. 174 oraz z 1948 r. Nr 12, poz. 94 i Nr 52, poz. 413) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Podatnicy gospodarki nie uspołecznionej, wykonujący usługi transportowe na zlecenie przedsiębiorstwa "Państwowa Komunikacja Samochodowa - Przedsiębiorstwo Transportowo-Spedycyjne", nazwanego dalej w skrócie P.K.S., jako też innych przedsiębiorstw gospodarki uspołecznionej oraz władz i urzędów państwowych, obowiązani są do uiszczania przedpłat na poczet zaliczek na podatek obrotowy i dochodowy.
2.
Wykonywaniem usług transportowych w rozumieniu niniejszego przepisu jest wykonywanie usług przewozu towarów oraz innych usług z transportem związanych, w szczególności naładunek i wyładunek przesyłek wagonowych.
§  2.
Podstawę obliczenia przedpłaty stanowi suma każdorazowo wypłacona podatnikom z tytułu lub na poczet należności za usługi transportowe.
§  3.
Wysokość przedpłaty wynosi:
1)
10% od podstawy obliczenia, jeżeli usługi transportowe wykonywane są na zlecenie przedsiębiorstwa P.K.S.,
2)
12% od podstawy obliczenia, jeżeli usługi transportowe wykonywane są na zlecenie innych przedsiębiorstw gospodarki uspołecznionej lub na zlecenie władz i urzędów państwowych.
§  4.
Do obliczania i pobierania przedpłaty na poczet zaliczek na podatek obrotowy i dochodowy obowiązane są dokonujące wypłaty sum, o których mowa w § 2, ekspozytury P.K.S., inne przedsiębiorstwa gospodarki uspołecznionej oraz władze i urzędy państwowe.
§  5.
1.
Pobrane przedpłaty obowiązani są płatnicy wymienieni w § 4 przekazać właściwej dla podatnika w sprawach podatku obrotowego władzy podatkowej w terminach następujących: przedpłaty pobrane w czasie od 1 do 10 każdego miesiąca - do dnia 15 danego miesiąca, pobrane w czasie od 11 do 20 - do dnia 25 danego miesiąca, pobrane w czasie od 21 do końca miesiąca - do dnia 5 miesiąca następnego.
2.
Płatnicy mają obowiązek przy przekazywaniu przedpłat składania właściwym władzom podatkowym wykazów wskazujących osobę podatnika i adres jego przedsiębiorstwa oraz wysokość przedpłaty i podstawę ich obliczenia.
§  6.
1.
Przekazane kwoty przedpłat podlegają zarachowaniu w sposób następujący:
1)
5% podstawy obliczenia - na poczet zaliczki na podatek obrotowy za dany miesiąc,
2)
pozostała część przedpłaty - na poczet zaliczki na podatek dochodowy za dany miesiąc.
2.
Jeżeli ze względu na miejsce zamieszkania podatnika właściwe są dla spraw podatku obrotowego i dochodowego różne władze podatkowe, wówczas władza podatkowa, której przedpłata została przekazana, przekazuje władzy podatkowej właściwej w sprawach podatku dochodowego część przedpłaty przypadającą stosunkowo na zaliczkę na podatek dochodowy.
3.
Jeżeli wykonującym usługi transportowe jest spółka jawna lub komandytowa, służy spółce prawo wskazania, w jaki sposób ma być rozłożona na konta spólników suma przedpłaty, wpłacona na poczet zaliczki na podatek dochodowy. Wniosek w tej sprawie powinien być złożony na piśmie władzy podatkowej właściwej według siedziby spółki i wskazywać władze podatkowe, którym poszczególne kwoty mają być przekazane. W przypadku niezłożenia wniosku władza podatkowa wspomnianą wyżej sumę przedpłaty rozkłada na spólników w myśl zasad ustalonych w art. 5 ust. 1 dekretu z dnia 25 października 1948 r. o podatku dochodowym.
§  7.
Przedpłaty na poczet zaliczek na podatek obrotowy i dochodowy, dokonane na podstawie niniejszego rozporządzenia, nie zwalniają podatników od obowiązku obliczania obrotu i dochodu za każdy miesiąc i wpłacania zaliczek miesięcznych na podatek obrotowy i dochodowy w terminie przewidzianym na wpłacanie zaliczek oraz składanie właściwej władzy podatkowej deklaracji stosownie do obowiązujących przepisów; kwoty dokonanych przedpłat podatnicy potrącają z kwot należnych zaliczek miesięcznych, czyniąc o tym odpowiednią wzmiankę w składanych deklaracjach.
§  8.
Rozporządzenie niniejsze nie dotyczy podatników, do których stosuje się rozporządzenie Ministra Skarbu z dnia 19 lutego 1949 r. o poborze podatku obrotowego i podatku dochodowego w formie ryczałtu (Dz. U. R. P. Nr 17, poz. 106 i Nr 43, poz. 327).
§  9.
W rozporządzeniu Ministra Skarbu z dnia 19 lutego 1949 r. o poborze podatku obrotowego i podatku dochodowego w formie ryczałtu (Dz. U. R. P. Nr 17, poz. 106 i Nr 43, poz. 327) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 1:
a)
w ust. 1 skreśla się pkt 5,
b)
pkt 6 ust. 1 otrzymuje kolejną numerację 5,
c)
dodaje się ust. 2 w brzmieniu:

"2. Podatkowi obrotowemu i podatkowi dochodowemu w formie ryczałtu podlegają również świadczenia wykonywane przez osoby trudniące się furmaństwem wyłącznie na zlecenie przedsiębiorstw gospodarki uspołecznionej oraz władz i urzędów państwowych, jeżeli osoby te świadczenia powyższe wykonują osobiście lub z udziałem najwyżej jednej siły najemnej";

d)
dotychczasowe ust. 2 i 3 otrzymują kolejną numerację 3 i 4,
2)
w § 3 ust. 1:
a)
w pkt 5 wyrazy: "w § 1 ust. 5 pkt 5" zastępuje się wyrazami: "w § 1 ust. 2",
b)
w pkt 6 wyrazy: "pkt 6" zastępuje się wyrazami: "pkt 5",
3)
w § 5 ust. 1 i w § 7 ust. 2 wyrazy: "w § 1 ust. 1 pkt 1-5" zastępuje się wyrazami: "w § 1 ust. 1 pkt 1-4 i ust. 2",
4)
w § 6 ust. 1 wyrazy: "pkt 6" zastępuje się wyrazami: "pkt 5".
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 października 1950 r.

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1950.42.386

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Przedpłaty na poczet zaliczek na podatek obrotowy i dochodowy podatników gospodarki nie uspołecznionej, wykonujących usługi transportowe na zlecenie przedsiębiorstw gospodarki uspołecznionej oraz władz i urzędów państwowych.
Data aktu: 15/09/1950
Data ogłoszenia: 26/09/1950
Data wejścia w życie: 01/10/1950