Włączenia i wydzielenia z zapasu ziemi na obszarze Ziem Odzyskanych i byłego Wolnego Miasta Gdańska.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW: ZIEM ODZYSKANYCH, ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ, ROLNICTWA I REFORM ROLNYCH, SKARBU ORAZ ODBUDOWY.
z dnia 14 października 1947 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Leśnictwa w sprawie włączeń i wydzieleń z zapasu ziemi na obszarze Ziem Odzyskanych i byłego Wolnego Miasta Gdańska.

Na podstawie art. 2 ust. 2, art. 3 ust. 2 oraz art. 7 ust. 3 dekretu z dnia 6 września 1946 r. o ustroju rolnym i osadnictwie na obszarze Ziem Odzyskanych i byłego Wolnego Miasta Gdańska (Dz. U. R. P. Nr 49, poz. 279) zarządza się, co następuje:
I. Przepis ogólny.
§  1.
Powołane w rozporządzeniu niniejszym artykuły bez bliższego określenia oznaczają artykuły dekretu z dnia 6 września 1946 r. o ustroju rolnym i osadnictwie na obszarze Ziem Odzyskanych i byłego Wolnego Miasta Gdańska (Dz. U. R. P. Nr 49, poz. 279).

II. Włączenie do zapasu ziemi.

§  2.
1.
Do zapasu ziemi (art. 1 i 2) włącza się położone w granicach administracyjnych miast nieruchomości lub ich części, które w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego przewidziane są jako gospodarstwa rolne wszelkich typów bądź działki rybackie.
2.
W miastach, nie posiadających planu zagospodarowania przestrzennego, włącza się do zapasu ziemi nieruchomości lub ich części, użytkowane dla produkcji rolnej, jeżeli w dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia obszar danej nieruchomości lub jej części przekracza 3 ha powierzchni ogólnej.
§  3.
Wykazy nieruchomości, podlegających w myśl § 2 włączeniu do zapasu ziemi, sporządzają powiatowe władze administracji ogólnej (władze ziemskie) po zasięgnięciu opinii właściwych zarządów miejskich i władz planowania przestrzennego, po czym przedstawiają je wojewodzie.
§  4.
1.
O włączeniu nieruchomości do zapasu ziemi decyduje wojewoda.
2.
Decyzja o włączeniu nieruchomości do zapasu ziemi podlega ogłoszeniu w dzienniku wojewódzkim; ogłoszenie to zastępuje doręczenie decyzji.
3.
Od decyzji przewidzianej w ust. 1 przysługuje odwołanie właścicielowi włączonej nieruchomości i zarządowi miejskiemu do Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych, który decyduje ostatecznie po zasięgnięciu opinii Ministra Odbudowy oraz Ministra Ziem Odzyskanych bądź Ministra Administracji Publicznej.
§  5.
1.
Za lasy i grunty leśne w rozumieniu art. 3 uważa się odosobnione kompleksy leśne o zwartej powierzchni bez względu na to, czy wchodzą w skład jednej lub kilku nieruchomości.
2.
Włączeniu do zapasu ziemi mogą ulec państwowe lasy i grunty leśne o powierzchni ponad 25 ha, jeżeli ze względu na oddalenie od innych lasów państwowych nie nadają się do prowadzenia państwowego gospodarstwa leśnego, a także jeżeli ze względu na postulaty planowego zagospodarowania przestrzennego włączenie ich jest konieczne i może nastąpić bez istotnej szkody dla gospodarstwa leśnego.
§  6.
Włączenie państwowych lasów i gruntów leśnych do zapasu ziemi następuje na podstawie porozumienia wojewody i właściwych dyrekcyj lasów państwowych, po zasięgnięciu opinii dowódcy właściwego okręgu wojskowego.

III. Wydzielenie z zapasu ziemi.

§  7.
1.
Wydzielenie nieruchomości lub ich części z zapasu ziemi odbywa się na wniosek zainteresowanej władzy lub instytucji bądź też z urzędu.
2.
Wniosek związku samorządowego powinnien być poparty uchwałą rady narodowej.
§  8.
Wniosek w sprawie wydzielenia nieruchomości lub ich części (§ 7) składa zainteresowana władza bądź instytuacja powiatowej władzy administracji ogólnej (władzy ziemskiej). Władza ta po zasięgnięciu opinii właściwej władzy planowania przestrzennego przesyła wniosek wojewodzie wraz ze swoją opinią.
§  9.
Wniosek o wydzielenie i przekazanie nieruchomości lub jej części powinnien zawierać:
1)
nazwę i siedzibę władzy bądź instytucji, ubiegającej się o nieruchomość bądź jej część;
2)
nazwę i położenie nieruchomości bądź jej części;
3)
obszar z wyszczególnieniem jej przeznaczenia;
4)
rodzaj i ilość zabudowań, inwentarza oraz innych składników gospodarstwa;
5)
wskazanie obecnego posiadacza bądź użytkownika;
6)
szczegółowe umotywowanie wniosku.
§  10. 1
1.
O wydzieleniu nieruchomości lub ich części z zapasu ziemi z wyjątkiem przypadków, przewidzianych w ust. 2, decyduje prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
2.
O wydzieleniu nieruchomości lub ich części na cele:
1)
tworzenia ośrodków kultury rolnej lub podstawowych zakładów przemysłu rolnego oraz jeżeli o wyłączenie nieruchomości lub jej części ubiega się kilka władz lub instytucji,
2)
wojskowe, bezpieczeństwa publicznego, państwowej gospodarki leśnej, szkolnictwa wyższego i opiekuńczo-wychowawcze, jeżeli powierzchnia gruntów projektowanych do wydzielenia przekracza 10 ha, - decyduje Minister Rolnictwa i Reform Rolnych w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego oraz z Ministrami Administracji Publicznej i Budownictwa.
§  11.
1.
Ogólny obszar wydzieleń, o których decyduje wojewoda, nie może przekraczać 3% zapasu ziemi.
2.
Minister Rolnictwa i Reform Rolnych może w porozumieniu z Ministrem Odbudowy oraz z Ministrem Ziem Odzyskanych bądź Ministrem Administracji Publicznej powiększyć normę przewidzianą w ust. 1.
§  12.
1.
Nieruchomości przeznaczone na cele realizowane przez władze państwowe bądź przez instytucje lub przedsiębiorstwa państwowe, nie posiadające prawa nabywania nieruchomości na swoją własność, przekazuje się w zarząd i użytkowanie tym władzom, instytucjom lub przedsiębiorstwom.
2.
Nieruchomości wydzielone na rzecz instytucji lub przedsiębiorstw, posiadających prawo nabywania nieruchomości na swoją własność, przekazuje się im na własność z obowiązkiem uiszczenia sumy równej szacunkowi nieruchomości.
3.
Nieruchomości, wydzielone na rzecz związku samorządu terytorialnego, przekazuje się temu związkowi na własność tytułem darmym, z tym jednak, że odpowiedzialność Skarbu Państwa wynikająca z przepisów art. 5 i z tytułu nakładów, dokonanych przez osoby trzecie, przechodzi na związek samorządowy.
§  13.
1.
Szacunek i terminy spłat należności za nieruchomości, przekazane w myśl § 12 ust. 2, ustala się na zasadach obowiązujących przy nadawaniu gospodarstw (działek) na podstawie dekretu z dnia 6 września 1946 r. o ustroju rolnym i osadnictwie na obszarze Ziem Odzyskanych i byłego Wolnego Miasta Gdańska.
2.
Przeniesienie prawa własności następuje w drodze orzeczenia powiatowej władzy administracji ogólnej. W przypadku położenia nieruchomości na obszarze kilku powiatów właściwą władzę wyznacza wojewoda.
3.
W orzeczeniu przewidzianym w ust. 2 należy wymienić instytucję lub przedsiębiorstwo, któremu nieruchomość przekazuje się na własność, oraz przedmiot i warunki przekazania.
§  14.
Do ujawnienia w księgach wieczystych (gruntowych) prawa własności nieruchomości lub ich części, przekazanych instytucjom lub przedsiębiorstwom na własność, stosuje się odpowiednio przepisy o wpisywaniu do ksiąg wieczystych (gruntowych) prawa własności nieruchomości przejętych na cele reformy rolnej; podstawą wpisu jest odpis orzeczenia przewidzianego w § 13 ust. 2.
§  15.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 10 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 27 kwietnia 1950 r. (Dz.U.50.23.201) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 maja 1950 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1947.70.433

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Włączenia i wydzielenia z zapasu ziemi na obszarze Ziem Odzyskanych i byłego Wolnego Miasta Gdańska.
Data aktu: 14/10/1947
Data ogłoszenia: 21/11/1947
Data wejścia w życie: 21/11/1947