Uzupełnienie ordynacji pocztowej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA POCZT I TELEGRAFÓW
z dnia 29 grudnia 1933 r.
w sprawie uzupełnienia ordynacji pocztowej.

Na podstawie art. 6, 18 i 22 ustawy z dnia 3 czerwca 1924 r. o poczcie, telegrafie i telefonie (Dz. U. R. P. Nr. 58, poz. 584), przy uwzględnieniu numeracji artykułów, użytej w jednolitym tekście tejże ustawy, ogłoszonym w załączniku do obwieszczenia Ministra Poczt i Telegrafów z dnia 4 sierpnia 1933 r. (Dz. U. R. P. Nr. 65, poz. 481), zarządzam co następuje:
§  1.
W ordynaci pocztowej, ogłoszonej w załączniku do rozporządzenia Ministra Poczt i Telegrafów z dnia 21 marca 1931 r. (Dz. U. R. P. Nr. 45, poz. 392), wprowadza się następujące uzupełnienia:
1)
W § 4 w ustępie "Do czynności poczty objętych ordynacją pocztową należą:" pkt. 7 uzupełnia się słowami: "i zleceń inkasowych".
2)
W części piątej tytuł: "Zlecenia pocztowe" uzupełnia się słowami: "i zlecenia inkasowe".
3)
W § 138 po słowach: "Zlecenie pocztowe" dodaje się słowa: "i zlecenie inkasowe".
4)
W § 139:
a)
w pkt. 1 po słowach: "listem zleceniowym" stawia się przecinek i dodaje się słowa: "zapomocą zlecenia inkasowego".
b)
pkt. 2 na końcu uzupełnia się słowami:

"Zapomocą zaś jednego zlecenia inkasowego można poruczyć zainkasowanie należności pieniężnej w kwocie nieprzekraczającej 50 zł.

Kwota zlecenia inkasowego może być podwyższona do 10.000 zł w przypadku, gdy ogólna suma przekazana przez nadawcę do inkasa wynosi rocznie ponad 20.000.000 zł".

c)
pkt. 4 na końcu uzupełnia się 3 ustępami nowemi o następującem brzmieniu:

"Zlecenie inkasowe musi być nadane w urzędzie pocztowym w kopercie otwartej, zaadresowanej do tego urzędu pocztowego, który zlecenie ma wykonać. Jako nadawcę listu winien wysyłający oznaczyć na kopercie ten urząd pocztowy, w którym zlecenie inkasowe nadaje.

Zlecenia inkasowe, przeznaczone dla odbiorców zamieszkałych w miejscowościach, należących terytorjalnie do jednego i tego samego urzędu pocztowego, muszą być nadane w jednej otwartej kopercie, w ilości jednak nieprzekraczającej 10 sztuk.

Na nadane jedno zlecenie inkasowe nie wydaje się nadawcy dowodu nadania. Nadawca jednak, który nadaje więcej niż jedno zlecenie przy spisie zleceń inkasowych, otrzymuje drugi egzemplarz tego spisu, potwierdzony datownikiem i podpisem urzędnika przyjmującego".

d)
W pkt. 5 po słowach: "należności pieniężnej" dodaje się słowa: "ponad 50 zł".
5)
W § 140 po słowach: "listu zleceniowego" stawia się przecinek i dodaje się słowa: "zlecenia inkasowego" oraz dodaje się na końcu nowy ustęp o następującem brzmieniu:

"Ponadto nadawca zlecenia inkasowego może żądać również aby w razie, gdy dłużnik nie zapłaci całkowitej należności, doręczono mu wezwanie do zapłaty złączone z blankietem nadawczym Pocztowej Kasy Oszczędności lub bez tego blankietu. Wezwania takie mogą być dołączone do zleceń inkasowych za opłatą ustaloną w taryfie pocztowej i tylko w tym wypadku, jeżeli dłużnik zamieszkuje w miejscowym okręgu doręczeń lub w okręgu doręczeń listonosza wiejskiego".

6)
W § 144:
a)
Ustęp pierwszy na końcu uzupełnia się słowami: "lub zlecenia inkasowego".
b)
Tekst ustępu drugiego zastępuje się tekstem o następującem brzmieniu:

"Minister Poczt i Telegrafów zarządza nakład wykazów zleceniowych w dwóch wzorach i druków do zleceń inkasowych jako druków płatnych. Jeden wzór wykazu zleceniowego służy do zleceń zainkasowania należności z weksli, nie przeznaczonych do protestu i innych dokumentów wierzytelnościowych, drugi zaś do zleceń zainkasowania należności z weksli, przeznaczonych do protestu. Zlecenie inkasowe służy do zainkasowania drobnej należności bez potrzeby dołączania dokumentu wierzytelnościowego".

7)
W § 145:
a)
po ustępie ósmym dodaje się trzy nowe ustępy o następującem brzmieniu:

"Zlecenie inkasowe wypełnia nadawca w sposób podany w ustępie pierwszym niniejszego paragrafu.

Do zlecenia inkasowego winien nadawca dołączyć przekaz inkasowy lub blankiet nadawczy P. K. O., a jeżeli w jednej kopercie nadaje do jednego urzędu pocztowego więcej niż jedno zlecenie inkasowe winien także dołączyć w dwóch egzemplarzach spis zleceń inkasowych, wypełniony według nadruku. Przekaz inkasowy lub blankiet nadawczy P. K. O. wypełnia nadawca analogicznie jak przy zleceniach pocztowych z tą różnicą, że nie wypełnia odcinka przekazu inkasowego, ani też nie zamieszcza żadnych uwag tak na odcinku przekazu, jak i na odwrotnej stronie "Dowodu wpłaty" blankietu nadawczego P. K. O. odnoszących się do zaksiążkowania kwoty zainkasowanej; na przedniej zaś stronie "Dowodu wpłaty" i "Dowodu wpisu" zamiast nazwiska dłużnika wpisuje nazwę tego urzędu pocztowego, który zlecenie ma wykonać.

Bez względu na ilość nadanych w jednej otwartej kopercie zleceń inkasowych może nadawca dołączyć tylko jeden przekaz inkasowy, albo jeden blankiet nadawczy P. K. O. z wyjątkiem wypadku, przewidzianego w § 140, gdy z wezwaniem jest złączony blankiet nadawczy P. K. O.".

b)
W dotychczasowym ustępie dziewiątym po słowach: "W wykazie zleceniowym" dodaje się słowa: "i zleceniu inkasowem".
c)
Przedostatni ustęp otrzymuje następujące brzmienie:

"Minister Poczt i Telegrafów zarządza nakład spisu dokumentów wierzytelnościowych, spisu zleceń inkasowych i przekazów inkasowych jako druków płatnych. Druków tych prywatnego nakładu bez zezwolenia Ministra Poczt i Telegrafów używać nie wolno.

d)
W ostatnim ustępie po słowach: "na spisie dokumentów wierzytelnościowych" stawia się przecinek i dodaje się słowa: "na spisie zleceń inkasowych, na przekazie inkasowym". Na końcu zaś tego ustępu skreśla się kropkę i dodaje się słowa: "lub do zlecenia inkasowego".
8)
W § 151:
a)
Dodaje się jako drugi i trzeci nowy ustęp o następującem brzmieniu:

"Za wykonanie zlecenia inkasowego nadawca uiszcza przy nadaniu opłatę taryfową przez naklejenie na zleceniu inkasowem odpowiedniej wartości znaczka pocztowego opłaty. Poza opłatą taryfową za wykonanie zlecenia nie pobiera się żadnej opłaty dodatkowej z wyjątkiem opłat taryfowych, związanych z odbiorem zainkasowanych kwot zleceniowych.

W wypadku przewidzianym w § 139 pkt. 2 ustęp drugi opłatę za wykonanie zlecenia nadawca uiszcza gotówką po nadaniu".

b)
Końcowy ustęp uzupełnia się tekstem o następującem brzmieniu:

"Znalezione zaś w skrzynce pocztowej zlecenie inkasowe, należycie wypełnione i opłacone, odsyła się do miejsca przeznaczenia listem służbowo-poleconym. Zlecenie inkasowe nieopłacone lub nieprzepisowo wypełnione zwraca się nadawcy".

9)
w § 153 w ustępie pierwszym po słowach: "należności pieniężnej" dodaje się słowa: "ponad 50 zł".
10)
W § 198 ustęp pierwszy otrzymuje następujące brzmienie:

"Na wypadek niewykupienia dokumentu wierzytelnościowego lub niemożności zapłacenia całkowitej kwoty zlecenia inkasowego nadawca listu zleceniowego lub zlecenia inkasowego, przez zamieszczenie na wykazie zleceniowym lub na zleceniu inkasowem uwagi, może zarządzić" oraz dodaje się jako 3 pkt o następującem brzmieniu:

"3) aby zainkasowano kwotę mniejszą ściśle przez nadawcę określoną lub kwotę zaofiarowaną przez dłużnika".

11)
W § 202:
a)
w pkt. 3 po słowach: "listu zleceniowego" dodaje się słowa: "zlecenia inkasowego",
b)
w pkt. 3a na końcu skreśla się przecinek i dodaje słowa: "lub zlecenia inkasowego".
12)
W § 204 po słowach: "przesyłki listowej" dodaje się słowa: "zlecenia inkasowego".
13)
W § 238 na końcu dodaje się słowa: "oraz zleceń inkasowych".
14)
W § 307 na końcu dodaje się nowy pkt. 5 o następującem brzmieniu:

"5) dla zleceń inkasowych:

14 dni w miejscowym okręgu doręczeń, w okręgu doręczeń listonosza wiejskiego i w zamiejscowym okręgu pocztowym".

15)
W § 316:
a)
W pkt. 1 po słowach: "listu zleceniowego" stawia się przecinek i dodaje się słowa: "odcinek zlecenia inkasowego".
b)
W pkt. 2 na końcu dodaje się nowy ustęp o następującem brzmieniu:

"Przy zleceniach inkasowych można przyjąć częściową zapłatę, jeżeli adresat sobie tego życzy, a nadawca na odwrotnej stronie zlecenia inkasowego dozwolił zainkasowanie kwoty mniejszej ściśle określonej lub zaofiarowanej przez dłużnika".

c)
W pkt. 3 po słowach: "listu zleceniowego" stawia się przecinek i dodaje słowa: "odcinek zlecenia inkasowego" na końcu zaś dodaje się zdanie: "kwotę zaś zainkasowaną na podstawie zlecenia inkasowego przesyła się nadawcy w całości w sposób wyżej podany".

Ponadto w tymże punkcie na końcu dodaje się nowy ustęp o następującem brzmieniu:

"Kwotę zainkasowaną (na podstawie nadesłanego w liście jednego tylko zlecenia inkasowego wysyła się nadawcy natychmiast; kwoty zaś zainkasowane na podstawie zleceń inkasowych, nadesłanych w jednym liście przy spisie zleceń inkasowych, przekazuje się jednym przekazem inkasowym lub blankietem nadawczym P. K. O. dopiero po zainkasowaniu kwot wszystkich zleceń inkasowych, wymienionych w spisie, nie później jednak, jak po upływie 14 dni od dnia nadejścia zlecenia inkasowego".

16)
W § 324 na końcu dodaje się nowy punkt 5 o następującym brzmieniu:

"5) zleceń inkasowych".

17)
W § 334 w ustępie drugim po słowach: "Zwykłą przesyłkę listową" dodaje się słowa: "lub zlecenie inkasowe".
18)
W § 371 po słowach: "Nadawca zwykłej przesyłki listowej" dodaje się słowa: "zlecenia inkasowego" i stawia się przecinek.
§  2.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 lutego 1934 r.

Zmiany w prawie

Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Od piątku nowe sankcje UE w obszarze transportu drogowego

2 sierpnia br. wchodzą w życie nowe zasady dotyczące przedsiębiorstw transportu drogowego, w związku z przyjęciem kolejnego pakietu sankcji wobec Białorusi - przypomina resort finansów. Przedsiębiorstwa transportu drogowego zostały zobowiązane do ujawniania właściwym organom krajowym na ich żądanie swojej struktury własnościowej.

Krzysztof Koślicki 01.08.2024
Wyższe dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności wzrośnie z obecnych 2400 zł do 2760 zł, a w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności z 1350 zł do 1550 zł – przewiduje projekt Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Nowe przepisy mają wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, z mocą od 1 lipca 2024 roku.

Grażyna J. Leśniak 01.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1934.9.75

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Uzupełnienie ordynacji pocztowej.
Data aktu: 29/12/1933
Data ogłoszenia: 31/01/1934
Data wejścia w życie: 01/02/1934