united kingdom
ukraine

Rumunia-Polska. Porozumienie o budowie mostu położonego na Czeremoszu między Kutami a Vijnitą. Bukareszt.1929.05.24.

POROZUMIENIE
między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Rumunji o budowie mostu położonego na Czeremoszu między Kutami a Vijniţą, podpisane w Bukareszcie dnia 24 maja 1929 r.

Przekład.

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ,

MY, IGNACY MOŚCICKI,

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ,

wszem wobec i każdemu zosobna, komu o tem wiedzieć należy, wiadomem czynimy:

Dnia dwudziestego czwartego maja tysiąc dziewięćset dwudziestego dziewiątego roku podpisane zostało w Bukareszcie pomiędzy Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Królestwa Rumunji porozumienie dotyczące budowy mostu na Czeremoszu między Kutami a Vijniţą, o następującem brzmieniu dosłownem:

POROZUMIENIE

między Rzecząpospolitą Polską i Królestwem Rumunji w sprawie budowy mostu na Czeremoszu między Kutami a Vijniţą.

RZECZPOSPOLITA POLSKA

i

KRÓLESTWO RUMUNJI,

pragnąc przyśpieszyć podjęcie komunikacji kolejowej przez punkty graniczne Kuty - Vijniţa, postanowiły zawrzeć porozumienie mające uzupełnić układ kolejowy o ruchu kolejowym miedzy obydwoma krajami, oraz konwencję o tranzycie między Kutami i Śniatyniem - Załuczem, oraz między Kutami a Zaleszczykami, które to umowy były jednocześnie znegocjonowane.

Mianowani w tym celu Pełnomocnicy, mianowicie:

w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej:

P. Franciszek MOSKWA, Wice-Dyrektor Departamentu w Ministerstwie Komunikacji i

w imieniu Królestwa Rumunji:

P. Cezar MEREUŢA, Wice-Dyrektor Generalny Kolei Rumuńskich,

po przedstawieniu swoich pełnomocnictw, uznanych za sporządzone w dobrej i należytej formie, zgodzili się na następujące postanowienia:

1.
Koleje rumuńskie wybudują swoim kosztem odcinek linji kolejowej łączącej między stacją Vijniţą i Czeremoszem według załączonego szkicu. Odcinek wymieniony ma około 600 metrów długości.
2.
Rząd Polski wykona budowę całego mostu na Czeremoszu, jak również odcinka kolejowego do Kut i tejże samej stacji.
3.
Most na Czeremoszu będzie przystosowany także i do ruchu kołowego.
4.
Koleje rumuńskie zwrócą Rządowi Polskiemu koszty budowy tej części mostu na Czeremoszu, która jest położona na terytorjum rumuńskiem.
5.
Rząd Rumuński udziela pozwolenia na wykonanie na rzeczonem terytorjum rumuńskiem robót mierniczych przez organa polskie, wyznaczone przez polskie Ministerstwo Komunikacji.
6.
Rząd Rumuński oddaje do dyspozycji Rządu Polskiego plac w pobliżu stacji Vijniţa (zob. szkic), w celu składania na czas trwania robót materjałów, maszyn i narządzi potrzebnych do budowy, które zostaną przywiezione z Polski kolejami rumuńskiemi do Vijniţa.
7.
Materjały, maszyny i narzędzia, o których powyżej mowa, będą zwolnione w Rumunji od opłat celnych i analogicznych ponieważ zostaną one w całości przewiezione na terytorjum polskie w miarę postępu robót przy budowie.
8.
W celu umożliwienia przewiezienia wzmiankowanych przedmiotów na terytorium polskie, Rząd Rumuński zgadza się, żeby organa polskie, wykonywujące roboty, zbudowały prowizoryczne tor i most od miejsca wymienionego sub 6 składu, aż do granicy.
9.
Czterej polscy dozorcy materjałów, maszyn i narzędzi będą mieli prawo przebywać po stronie rumuńskiej; dozorcy ci, robotnicy i personel polski, zajęci przy transporcie, segregowaniu etc. przedmiotów, złożonych po stronie rumuńskiej, jak również robotnicy wykonywujący roboty przy budowie, będą mieli prawo przekraczać granicę i krążyć swobodnie między Kutami i Vijniţą. Personel dozorujący roboty winien posiadać zaświadczenie, wydane przez polskie władze administracyjne i spisy robotników im podległych. Dozorcy winni posiadać takie same zaświadczenia jak i personel. Zaświadczenia będą zredagowane w językach polskim i rumuńskim. Robotnicy obowiązani są nosić opaskę białą na lewem ramieniu. Zaświadczenia i spisy winny być przedstawiane na żądanie organów granicznej kontroli. Przewóz materjałów i przekraczanie granicy winny być uprzednio zgłaszane organom granicznej kontroli.
10.
Szczegółowy projekt dotyczący budowy linji kolejowej i mostu między Kutami i Vijniţą zostanie opracowany przez Stronę Polską niezwłocznie po ukończeniu prac pomiarowych, wspomnianych sub. 5. Projekt ten zostanie przedstawiony przez koleje polskie kolejom rumuńskim w celu zatwierdzenia.
11.
Niniejsze porozumienie będzie ratyfikowane. Dokumenty ratyfikacyjne będą wymienione w Warszawie w możliwie najkrótszym czasie. Niniejsze porozumienie wejdzie w życie w dniu wymiany dokumentów ratyfikacyjnych.

NA DOWÓD CZEGO Pełnomocnicy obydwóch Umawiających się Stron podpisali niniejsze porozumienie.

Sporządzono w Bukareszcie, dnia 24 maja 1929 r.

(-) F. Moskwa (-) C. Mereuţa

Zaznajomiwszy się z powyższem porozumieniem, uznaliśmy je i uznajemy za słuszne zarówno w całości jak i każde z zawartych w niem postanowień; oświadczamy, że jest ono przyjęte, ratyfikowane, potwierdzone i przyrzekamy, że będzie niezmiennie zachowywane.

NA DOWÓD CZEGO, wydaliśmy Akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej.

W Warszawie, dnia 16 stycznia 1930 r.

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1931.85.667

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Rumunia-Polska. Porozumienie o budowie mostu położonego na Czeremoszu między Kutami a Vijnitą. Bukareszt.1929.05.24.
Data aktu: 24/05/1929
Data ogłoszenia: 21/09/1931
Data wejścia w życie: 03/07/1931