Podwyższenie akcyzy od zapałek na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 29 marca 1923 r.
w przedmiocie podwyższenia akcyzy od zapałek na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.

Na mocy art 1 i 2 ustawy z dnia 10 maja 1921 r. o regulowaniu podatków od spożycia, zużycia względnie produkcji na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. R. P. № 41, poz. 248) oraz ustawy z dnia 16 marca 1923 r. (Dz. U. R. P. № 30, poz. 183) zarządza się; co następuje:
§  1. 1
Ustanowiony dla b. zaboru rosyjskiego i austrjackiego w rozporządzeniu Rady Ministrów, z dnia 3 listopada 1922 r. (Dz. U. R. P. № 99, poz. 910) podatek od zapałek w wysokości 6 mk. pol., dla Górnośląskiej części Województwa Śląskiego w art. II załącznika 7 niem. ustawy z dnia 8 kwietnia 1922 r. (Dz. U. Rz. niem. strona 335), zmieniającej częściowo niem. ustawą z dnia 10 września 1919 r. o opodatkowaniu zapałek (Dz. U. Rz. niem. strona 1629) - podatek od zapałek w wysokości od 4 do 20 feningów oraz wprowadzony na Śląsku Cieszyńskim na skutek rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 listopada 1921 r. (Dz. U. R. P. № 100, poz. 718) podatek od zapałek-podwyższa się na 80 mk. poi. od pudełka zawierającego nie więcej, jak 60 zapałek bez względu na rodzaj zapałek.

Zapałki wszelkiego rodzaju zaopatrzone masą zapalną na obu końcach i wogóle zapałki posiadające więcej niż jedno zapalenie podlegają podatkowi powyższemu w takiej wielokrotności, ile jest możliwych zapaleń.

§  2.
Opłatę akcyzową od zapałek na obszarze Województwa Śląskiego pobiera siej podobnie, jak i w innych dzielnicach Rzeczypospolitej, przez naklejanie na pojedynczych pudełkach opasek podatkowych (banderol) wykupywanych w kasach skarbowych. Wyjątek stanowią książeczki z zapałkami zawierające conajwyżej 25 zapałek, które mogą być po 2 sztuki oklejone jedną opaską podatkową.

Banderolowanie zapałek wyrobionych w kraju odbywa się przed wypuszczeniem ich z fabryk, zapałek zaś sprowadzonych z zagranicy po nadejściu ich do miejsca przeznaczenia, w lokalach składowych sprowadzającego. Banderolowanie to w obu wypadkach podlega nadzorowi organów Kontroli Skarbowej.

Cena sprzedaży opasek podatkowych oprócz należności akcyzy zawierać może, podobnie jak w innych dzielnicach Rzeczypospolitej, również koszta przygotowania opasek podatkowych w wysokości ustalonej przez Ministra Skarbu. Minister Skarbu ma prawo według uznania zaniechać pobierania tych kosztów.

§  3.
Opaski podatkowe, wykupione przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia po dotychczasowej niższej cenie, będą mogły być użyte po tym dniu do naklejania na pudełka z zapałkami po uprzedniem dopłaceniu różnicy pomiędzy dotychczasową a podwyższoną stopą podatkową.
§  4.
Zapasy zapałek opodatkowanych według dotychczasowej stopy znajdujące się na obszarze Rzeczypospolitej w składach, lokalach handlowych lub w transporcie w dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia przekraczające ilość 500 (pięćset) pudełek normalnych (o zawartości nie więcej, jak 60 zapałek) podlegają zgłoszeniu i dodatkowemu opodatkowaniu po 74 mk. od pudełka.
§  5.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się Ministrowi Skarbu.
§  6.
Rozporządzanie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia na ca!/m obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.
1 Z dniem 27 czerwca 1923 r. podatek od zapałek w wysokości 80 mk. podwyższa się na 120 mk. od pudełka zawierającego nie więcej, jak 60 zapałek, z tym że wyjątek stanowią książeczki z zapałkami, zawierające do 30 zapałek, które mogą być po 2 sztuki oklejone jedną opaską podatkową, zgodnie z § 1 rozporządzenia z dnia 14 czerwca 1923 r. (Dz.U.23.63.467).

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1923.36.238

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Podwyższenie akcyzy od zapałek na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.
Data aktu: 29/03/1923
Data ogłoszenia: 07/04/1923
Data wejścia w życie: 07/04/1923