Zezwolenie gminie miasta Lwowa na zaciągnięcie za poręką Państwa pożyczki komunalnej w kwocie 120.000.000 mk. na cele przebrukowania ulic i placów publicznych we Lwowie.

USTAWA
z dnia 9 marca 1923 r.
w przedmiocie zezwolenia gminie miasta Lwowa na zaciągniecie za poręką Państwa pożyczki komunalnej w kwocie 120.000.000 mk. na cele przebrukowania ulic i placów publicznych we Lwowie.

Na mocy art. 44 Konstytucji ogłaszam ustawę następującej treści:
Art.  1.

Upoważnia się gminę kroi. stół. miasta Lwowa do zaciągnięcia w drodze emisji obligacji komunalnych, wedle stopy 41/2% oprocentowanych, pożyczki do wysokości 120.000.000 mk., spłacalnej najpóźniej w ciągu lat 60, a to na cele, wymienione w art. 2 tej ustawy, z zachowaniem przepisów, zawartych w artykułach 3, 4 i 5.

Art.  2.

Z funduszów, uzyskać się mających w sposób ustanowiony w art. 1, mają być pokryte wydatki na przełożenie bruków istniejących, względnie urządzenie nowych i żwirowanie najbardziej zniszczonych ulic i placów miejskich we Lwowie.

Art.  3.

Wykonanie wymienionych w art. 2 inwestycji, jako też emisja potrzebnych kwot pożyczkowych na cele wymienione, nastąpić ma stopniowo i na podstawie specjalnej uchwały rady miejskiej, zatwierdzonej przez Wydział Samorządowy.

Sposób użycia każdej częściowej pożyczki ma być wykazywany Wydziałowi Samorządowemu.

Art.  4.

Umowy, co do sfinansowania niniejszej pożyczki zawrzeć się mające, będą obowiązywały gminę król. stół. miasta Lwowa dopiero od chwili zatwierdzenia tych umów przez Wydział Samorządowy.

Art.  5.

Za pożyczkę niniejszą 120.000.000 mk. poręcza Skarb Państwa.

Art.  6.

Rada król. stół. miasta Lwowa obowiązana jest przez cały czas okresu umorzenia wstawiać do budżetu miejskiego raty amortyzacyjne od tej pożyczki i przy uchwalaniu budżetu uchwalać stosowne środki pokrycia niedoboru budżetowego. Budżet, przez radę miejską, uchwalony, przedłoży Magistrat kro!, stół. miasta Lwowa Tymczasowemu Wydziałowi Samorządowemu, a względnie Rządowi Rzeczypospolitej Polskiej corocznie najpóźniej na 14 dni przed rozpoczęciem każdego roku budżetowego.

Zamknięcie rachunków z ubiegłego roku, przez Radę miejską sprawdzone i przyjęte, przedłoży Magistrat Wydziałowi Samorządowemu corocznie najpóźniej 1 września.

Art.  7.

Obligacje tej pożyczki mogą być używane do korzystnego lokowania w nich kapitałów fundacyjnych zakładów, zostających pod nadzorem publicznym, tudzież funduszów sierocych, powierzniczych i depozytowych, kaucji służbowych i przemysłowych.

Art.  8.

Wykonanie ustawy niniejszej powierza się Ministrowi Skarbu.

Art.  9.

Ustawa niniejsza wchodzi w życie z dniem jej ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1923.33.216

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Zezwolenie gminie miasta Lwowa na zaciągnięcie za poręką Państwa pożyczki komunalnej w kwocie 120.000.000 mk. na cele przebrukowania ulic i placów publicznych we Lwowie.
Data aktu: 09/03/1923
Data ogłoszenia: 30/03/1923