Nowelizacja ustawy z 24 listopada 2017 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych przewiduje wzrost nakładów na ochronę zdrowia do 6 procent PKB w 2025 roku. Zgodnie z ustawą w 2018 roku na ochronę zdrowia będzie przeznaczone 4,67 procenta PKB, a w roku 2019 - 4,86 procenta. W kolejnych latach nakłady te także będą wzrastać i wyniosą w 2020 roku - 5,03 procenta, w 2021 roku – 5,22 procenta, w 2022 roku - 5,41 procenta, w 2023 roku – 5,6 procenta, a w 2024 roku – 5,8 procenta.
Więcej na ten temat: Opublikowana została ustawa zwiększająca nakłady na ochronę zdrowia>>>
Ustawa o podstawowej opiece zdrowotnej wprowadziła model organizacji POZ oparty na medycynie rodzinnej i zespołach POZ. Obowiązuje on od 1 stycznia 2025 roku, nowe rozwiązania będą wdrażane etapami.
Czytaj więcej na ten temat: Od 1 stycznia 2018 część lekarzy POZ może stracić uprawnienia>>>
Od stycznia 2018 roku obowiązuje rozporządzenie ministra zdrowia dotyczące wykazu egzaminów organizowanych przez europejskie towarzystwa naukowe, które są równoważne z Państwowym Egzaminem Specjalizacyjnym lekarzy. Według rozporządzenia wykaz egzaminów organizowanych przez europejskie towarzystwa naukowe, które mogą zastąpić PES, dotyczy anestezjologii i intensywnej terapii, urologii, chirurgii klatki piersiowej, radiologii i diagnostyki obrazowej oraz okulistyki.
Czytaj na ten temat: Od 1 stycznia 2018: 5 egzaminów organizowanych przez europejskie towarzystwa zastąpi PES>>>
Wprowadzane w nowym roku zmiany dotyczą także pracy lekarzy. Od stycznia 2018 roku w przyszpitalnej poradni internistycznej może pracować nie tylko internista, a dyżury w różnych oddziałach szpitalnych będą mogły być łączone, a także będzie mógł być łączony dyżur na oddziale z pracą w poradni.
Więcej na ten temat:
Od 1 stycznia 2018: w przyszpitalnej poradni internistycznej nie tylko internista>>>
Łączenie dyżurów sposobem na brak lekarzy?>>>
[-DOKUMENT_HTML-]
1 stycznia 2018 roku weszła w życie część przepisów zawartych w rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020. Część ta dotyczy profilaktyki i rozwiązywania problemów związanych z używaniem substancji psychoaktywnych, uzależnieniami behawioralnymi i innymi zachowaniami ryzykownymi.
Więcej na ten temat: W styczniu 2018 wchodzi w życie część przepisów Narodowego Programu Zdrowia>>>
Świadczenia stomatologiczne dla dzieci i młodzieży od roku 2018 będą udzielane między innymi w dentobusach. Resort zdrowia wyposażył także ponad 10 tysięcy szkolnych gabinetów profilaktyki zdrowotnej. Planowane jest utworzenie nowych gabinetów stomatologicznych w szkołach.
Więcej na ten temat: Ministerstwo Zdrowia kupiło dentobusy>>>
1 stycznia 2018 roku weszły także w życie przepisy znowelizowanej ustawy o ochronie zdrowia psychicznego. Mówią one między innymi o stosowaniu przymusu bezpośredniego wobec osób z zaburzeniami psychicznymi, regulują kwestie związane z przyjmowaniem osób z zaburzeniami psychicznymi do domów pomocy społecznej.
Jak co dwa miesiąca od 1 stycznia 2018 roku obowiązuje nowa lista leków refundowanych, wzbogacona o 88 nowych produktów.
Można na ten temat przeczytać tutaj: Weszła w życie nowa lista leków refundowanych>>>
Pod koniec grudnia 2017 roku weszło w życie rozporządzenie ministra zdrowia sprawie wykazu produktów leczniczych, które mogą być dopuszczone do obrotu w placówkach obrotu pozaaptecznego oraz w punktach aptecznych.
Weszło w życie rozporządzenie w sprawie wykazu produktów leczniczych w obrocie pozaaptecznym>>>
Od 1 stycznia 2018 roku wnioski refundacyjne można składać tylko drogą elektroniczną. 31 grudnia 2017 roku minąl okres przejściowy ustalony w tym zakresie. Ministerstwo Zdrowia przypomina o konieczności założenia konta Administratora Lokalnego Wnioskodawcy w Systemie Obsługi List Refundacyjnych (SOLR.).
Wnioski refundacyjne w formie papierowej tylko do 31 grudnia 2017 roku>>>
Od 1 stycznia 2018 roku obowiązuje także program szczepień ochronnych, zawarty w komunikacie Głównego Inspektora Sanitarnego z 31 października 2017. Obejmuje on szczepienia obowiązkowe, szczepienia zalecane, szczepienia osób narażonych w sposób szczególny na zakażenie oraz poekspozycyjne.
Więcej na ten temat: 1 stycznia 2018 wchodzi w życie program szczepień ochronnych>>>
Od nowego 2018 roku wchodzą także w życie przepisy dotyczące badań jakości laboratoriów diagnostycznych.
Od 1 stycznia 2018: nowe przepisy w zakresie badań jakości laboratoriów>>>