Jest to jedyna tego typu placówka obsługującą region Warszawy i Mazowsza. Pokarm z banku wspomaga proces leczenia noworodków, których mamy z przyczyn losowych nie mogą karmić własnym mlekiem. W ciągu dwóch lat działalności zebrano ponad 5000 butelek mleka pasteryzowanego, przebadano pokarm z ponad 500 litrów mleka oddanego przez mamy.

Regionalny Bank Mleka Kobiecego na stałe współpracuje z placówkami medycznymi, które odbierają pokarm dla swoich najmłodszych pacjentów. Wśród nich są między innymi Instytut Matki i Dziecka, Szpital Specjalistyczny Św. Zofii CM Żelazna Sp. z o.o., Szpital Kliniczny im. Ks. Anny Mazowieckiej, Szpital Bielański im. Ks. J. Popiełuszki SPZOZ., Uniwersyteckie Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przy pl. Starynkiewicza, Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie, Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku oraz Kliniczny Szpital Wojewódzki w Rzeszowie.

- Zapraszamy do współpracy wszystkie placówki z regionu Mazowsza, które posiadają oddziały położniczo – ginekologiczne oraz noworodkowe II i III stopnia referencyjności, aby wszystkie potrzebujące noworodki przedwcześnie urodzone i chore miały szansę na odżywianie mlekiem kobiecym - powiedziała dr n o zdr. Elżbieta Łodykowska, Koordynator Regionalnego Banku Mleka Kobiecego w Szpitalu Specjalistycznym im. Św. Rodziny.

- Pokarm matki jest łatwo przyswajalnym pożywieniem dla dziecka od urodzenia, najlepszym pod względem ilości i jakości składników odżywczych oraz regulacyjnych i preferowanej flory bakteryjnej. Jest szczególnie ważny dla wcześniaków – skutkuje zmniejszeniem częstości chorób o najcięższym przebiegu (martwicze zapalenia jelit – NEC, późna sepsa); zapewnia lepszy rozwój psychoruchowy i poprawia ich stan zdrowia w przyszłości. Jest pokarmem pierwszego wyboru w tzw. minimalnym żywieniu troficznym (MEF), przez co stymuluje wzrost i dojrzewanie komórek nabłonka jelit, poprawia motorykę jelit, funkcje trawienia i wchłaniania, działa immunostymulująco, zapewnia prawidłową florę bakteryjną. Żadna ze sztucznych mieszanek do żywienia niemowląt nie daje tych korzyści. Wpływa także na skrócenie okresu hospitalizacji noworodka – powiedziała dr n. med. Beata Pawlus, Lekarz Kierujący Oddziałem Neonatologii w Szpitalu Specjalistycznym im. Św. Rodziny.

Dawczynie, decydując się na oddawanie mleka do Banku poświęcają swój czas i podejmują trud odciągania pokarmu dla innych maluszków. Niektóre mają już kilkoro dzieci, inne po raz pierwszy doświadczają radości macierzyństwa, niekiedy same przeszły trudności w laktacji, a ich dzieci ogromnie potrzebowały drogocennego leku, jakim jest mleko mamy. Łączy je troska o zdrowie i życie najbardziej bezbronnych pacjentów.

W domu kobiety zbierają pokarm w sterylne butelki, które otrzymują z Regionalnego Banku Mleka Kobiecego. Po ich wypełnieniu, informują telefonicznie lub mailowo personel Banku o konieczności wymiany na nowe. Mleko w stanie zamrożonym, odpowiednio zabezpieczone, transportowane jest od dawczyń do Banku Mleka szpitalną karetką. Na miejscu jest rozmrożone, poddane pasteryzacji i badaniu składu. Podzielone na porcje, trafia do odbiorców – najmłodszych pacjentów oddziału neonatologii Szpitala Specjalistycznego im. Św. Rodziny oraz do innych szpitali. 

Choć lodówki Banku są pełne, placówka stale zaprasza kolejne mamy, które chciałyby wesprzeć swoim mlekiem najbardziej potrzebujące dzieci.

Regionalny Bank Mleka Kobiecego prowadzi także aktywną działalność na polu naukowo-badawczym. W ramach umowy o współpracy, zawartej pomiędzy z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym powołano Uniwersytecką Pracownię Badań nad Mlekiem Kobiecym i Laktacją, która umożliwia inicjowanie oraz prowadzenie badań naukowych nad mlekiem kobiecym. Pracownia, organizacyjnie jest częścią Kliniki Neonatologii w SPDSK WUM, którą prowadzi dr n med. Krystyna Bober –Olesińska, a kierownikiem pracowni jest dr n biol. Aleksandra Wesołowska, pracownik Kliniki Neonatologii i Prezes Fundacji Bank Mleka Kobiecego. 

W pracowni realizowany jest obecnie projekt dofinansowany z dotacji NCBIR Innowacje Społeczne pt. „Laktotechnologia jako odpowiedź na specjalne potrzeby żywieniowe dzieci urodzonych przedwcześnie”, który ma na celu weryfikację aktualnie funkcjonujących procedur Banku Mleka oraz ich optymalizację. 

Badana będzie możliwość zastąpienia tradycyjnej pasteryzacji pokarmu kobiecego procesem ciśnieniowania, dzięki czemu pokarm, który trafi do małego pacjenta będzie bardziej wartościowy. Ważnym kierunkiem badań prowadzonych w laboratorium jest analiza składu mleka kobiecego pozyskanego od dawczyń i dostosowanie wartości odżywczej mleka z Banku Mleka do zapotrzebowania wcześniaków. 

Od stycznia 2016 roku w pracowni realizowany jest projekt dofinansowany przez Polskie Towarzystwo Żywienia Klinicznego Dzieci, który bada zależność składu mleka kobiecego od sposobu żywienia i składu ciała matek karmiących. Pracownia jest też miejscem realizacji wieloośrodkowego badania klinicznego „MAMAS” o zasięgu międzynarodowym, który ma na celu walidację sprzętu do analizy składu mleka oraz wprowadzenie dobrych praktyk klinicznych tej procedury. Zakres tematów naukowych podejmowanych w Pracowni obejmuje również aspekty psychospołeczne – badany jest między innymi wpływ wybranych elementów sposobu żywienia matek na rozwój psychomotoryczny niemowląt w pierwszym półroczu życia. Prace badawcze realizują doktoranci z I i II Wydz. Lekarskiego oraz Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM a także ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i innych uczelni.

Regionalny Bank Mleka Kobiecego w Szpital Specjalistycznym im. Św. Rodziny działa pod patronatem Fundacji Bank Mleka Kobiecego, na zasadach rekomendowanych przez Europejskie Stowarzyszenie Banków Mleka (ang. EMBA). Placówka służy także szkoleniu kadr dla innych jednostek powstających w kolejnych miastach Polski.


Źródło: Szpital Św. Rodziny