Podpisanie umowy nastąpiło 21 marca 2017 roku podczas debaty, która odbyła się w klinice w Poczdamie. Umowa jest efektem rozmów marszałek województwa lubuskiego Elżbiety Anny Polak z władzami kliniki oraz władzami landu Brandenburgia. Marszałek rozmawiała także na ten temat w 2014 roku z minister środowiska, zdrowia i konsumentów Brandenburgii Anitą Tack. Dotyczyła ona możliwości realizacji szkoleń i praktyk dla studentów Uniwersytetu Zielonogórskiego. 

- Tutaj, w Poczdamie, trzy lata temu udało nam się nawiązać współpracę naszych szpitali klinicznych, co miało duże znaczenie w uzyskaniu zgody na uruchomienie kierunku lekarskiego, na którym dzisiaj studiuje już 180 studentów. Wymiana doświadczeń, staże i praktyki to nasza wspólna szansa na lepsze leczenie i realną skuteczność w naszych zmaganiach z chorobami - podkreślała marszałek.

Dyskusja plenarna podczas spotkania dotyczyła projektów realizowanych pomiędzy szpitalami niemieckimi, polskimi i ukraińskimi. Lubuskie szpitale od kilku już lat współpracują ze swoimi odpowiednikami w Niemczech, zarówno w zakresie wymiany doświadczeń, jak i realizacji wspólnych projektów w ramach środków unijnych. 

Klinika Erns von Bergmann to jeden z najlepszych szpitali w Niemczech. Jest to spółka ze stuprocentową własnością samorządu (przekształcenie zakładu budżetowego w spółkę nastąpiło w 2002 roku). Szpital powstał ponad 250 lat temu – pierwotny budynek wciąż istnieje, mieści się w nim administracja.  

Klinika pod jednym dachem zgromadziła pięć centrów medycznych z 28 oddziałami ordynatorskimi. Jest tu profilaktyka ze szkołą zdrowia, opieka ambulatoryjna, stacjonarna, klinika rehabilitacyjna, dom opieki dla osób starszych, lądowisko dla helikopterów, ale i przedszkole dla dzieci pracowników, sala gimnastyczna, zespoły sportowe oraz usługi – apteka, fryzjer, ubezpieczenia zdrowotne, sklep z wyrobami medycznymi. 

Szpital mieści się na 9 hektarach terenu, w centrum miasta. Co roku odbiera się tu 1750 porodów, 53,5 tysiąca pacjentów „przechodzi” przez szpitalny oddział ratunkowy, 38 tysięcy leczonych jest w oddziałach, które mają w sumie 1.200 łóżek. Kształci się tu 395 uczniów, pracuje 388 lekarzy i 900 pielęgniarek. Opieka ambulatoryjna to 100 tysięcy procedur, 203 przychodnie, 167 pracowników, 50 lekarzy.

Źródło: www.lubuskie.pl

 [-OFERTA_HTML-]