Ministerstwo Zdrowia przekazało do uzgodnień międzyresortowych projekt rozporządzenia wprowadzającego zmiany do zakresu danych gromadzonych i przekazywanych przez świadczeniodawców. Wprowadzenie zmian wynika z przyjęcia nowych rozwiązań, które dotyczą szybkiej ścieżki onkologicznej oraz sposobu zarządzania listami oczekujących na udzielenie świadczenia opieki zdrowotnej.
Zgodnie z uzasadnieniem projektu rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie z dnia 20 czerwca 2008 r. w sprawie zakresu niezbędnych informacji gromadzonych przez świadczeniodawców, szczegółowego sposobu rejestrowania tych informacji oraz przekazywania podmiotom zobowiązującym do finansowania świadczeń ze środków publicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1447) zmiany będą dotyczyły trzech obszarów:
1) danych gromadzonych i przekazywanych przez świadczeniodawców udzielających świadczeń z zakresu diagnostyki i leczenia onkologicznego;
2) list oczekujących na udzielenie świadczenia opieki zdrowotnej;
3) danych gromadzonych i przekazywanych przez świadczeniodawców udzielających świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej.
W zakresie świadczeń z zakresu diagnostyki onkologicznej i leczenia onkologicznego, projekt wprowadza obowiązek gromadzenia danych wpisywanych do karty diagnostyki i leczenia onkologicznego oraz danych dotyczących realizacji poszczególnych etapów szybkiej ścieżki onkologicznej. Wskazane dane mają być przekazane dwoma uzupełniającymi się strumieniami. Część z nich będzie przekazywana przez komunikaty XML, zaś dane dotyczące wydania karty diagnostyki i leczenia onkologicznego, diagnostyki podstawowej, wstępnej, pogłębionej, czy planu leczenia mają być przekazywane przez specjalną aplikację udostępnianą przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
W zakresie zarządzania listami oczekujących, w projekcie rozporządzenia uwzględniono wprowadzony przez tzw. pakiet kolejkowy obowiązek przekazywania przez świadczeniodawców szczegółowych danych o osobach oczekujących na każde świadczenie , uwzględniono wprowadzany obowiązek przekazania przez świadczeniodawców informacji o pierwszym wolnym terminie udzielenia świadczenia, a także rozszerzony został wykaz świadczeń, dla których prowadzi się odrębne listy oczekujących.
Trzecia grupa zmian ma za zadanie poszerzyć zakres danych gromadzonych oraz przekazywanych przez świadczeniodawców udzielających świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej. Zmiany polegają między innymi na poszerzeniu obowiązku gromadzenia i sprawozdania danych o udzielonych przez lekarza POZ świadczeniach oraz zmianie sposobu gromadzenia i przekazywanych danych ze zbiorczego na jednostkowy w odniesieniu do wszystkich udzielanych przez pielęgniarki i położne POZ świadczeń.
Ponadto projekt zakłada wprowadzenie zmian do elektronicznego sposobu potwierdzania prawa do świadczeń (eWUŚ), poprzez poszerzenie zakresu gromadzonych oraz przekazywanych przez świadczeniodawcę danych identyfikujących papierowy dokument potwierdzający prawo do świadczeń.
Projektowane rozporządzenie ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2015 r.
Opracowanie: Jacek Tkacz RPE WK
Źródło: www.rcl.gov.pl, stan z dnia 21 października 2014 r.