Zgodnie z artykułem 4 ustawy o POZ koordynacja opieki zdrowotnej polega na zintegrowaniu udzielania świadczeń opieki zdrowotnej, obejmujących wszystkie etapy i elementy procesu ich realizacji, z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych, środków komunikacji elektronicznej lub publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem jakości i efektywności udzielanych świadczeń.

Natomiast artykuł 14 mówi o tym, że w ramach koordynacji  świadczeniodawca zapewnia profilaktyczną opiekę zdrowotną dostosowaną do wieku i płci świadczeniobiorcy oraz problemów zdrowotnych a także badania diagnostyczne i konsultacje specjalistyczne, zgodnie z indywidualnym planem diagnostyki, leczenia i opieki.

Przepis ten wszedł w życie 1 grudnia 2017 roku. Natomiast od 1 października 2020 roku wchodzi w życie zapis, zgodnie z którym świadczeniodawca wyznacza osobę, do której zadań należy organizacja procesu udzielania świadczeń zdrowotnych, w tym udzielanie informacji o tym procesie oraz zapewnienie współpracy między osobami udzielającymi świadczeń zdrowotnych.

Wynika z tego, że świadczeniodawca będzie musiał zatrudnić dodatkową osobę lub wyznaczyć dodatkowe zadania osobie już zatrudnionej, która będzie się zajmowała koordynacją. Będą na ten cel przewidziane środki, o których mowa w artykule 29.

 [-DOKUMENT_HTML-]

- Z przepisu tego wynika więc, że to czasu wejścia w życie przepisów mówiących o przeznaczeniu środków na ten cel koordynacja nie będzie się wiązała z dodatkowymi środkami – komentuje Ewa Rutkowska z kancelarii Kieszkowska Rutkowska Kolasiński.

Według Michała Sutkowskiego z Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce zarówno przepis o koordynacji jak i przepis o dodatkowych środkach na ten cel wchodzą w życie dopiero w roku 2020. Rozwiązanie to będzie zastosowane dopiero po pilotażowych rozwiązaniach.

Ustawa o podstawowej opiece zdrowotnej zakłada, że każdy pacjent objęty zostanie opieką, realizowaną przez zespół złożony z lekarza oraz współpracujących z nim pielęgniarek i położnych.

Pracę zespołu będzie koordynował lekarz POZ, który będzie rozstrzygał o sposobie planowania i realizacji postępowania diagnostyczno-leczniczego u świadczeniobiorcy. Będzie też odpowiedzialny za całokształt opieki, za planowanie i realizowanie opieki lekarskiej w zakresie działań mających na celu zachowanie zdrowia, profilaktykę chorób, rozpoznawanie i leczenie chorób oraz rehabilitację.

Z ustawy wynika, że pielęgniarka POZ będzie planować i realizować opiekę pielęgniarską nad pacjentem i jego rodziną w zakresie promocji zdrowia i profilaktyki chorób, świadczeń pielęgnacyjnych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych. W tym zakresie położna POZ realizować będzie pielęgnacyjną opiekę położniczo-neonatologiczno-ginekologiczną. W ramach posiadanych kompetencji, lekarz, pielęgniarka i położna, wybrani przez pacjenta, wydawać będą skierowania na realizację zabiegów i procedur medycznych.


Magdalena Okoniewska