Odwołana Rzecznik pełniła swoją funkcje od 2 października 2009 roku.

W ostatnim czasie była przedmiotem krytyki ze strony lekarzy. Na przykład w kwietniu 2016 roku Naczelna Rada Lekarska zwróciła się do premier Beaty Szydło w sprawie dokonania głębokiej analizy funkcjonowania instytucji Rzecznika Praw Pacjenta oraz podjęcia działań zmierzających do zmiany funkcjonowania tej instytucji. Według Izby działalność Rzecznika to oskarżanie lekarzy.


Czytaj więcej na ten temat:  NRL: działalność Rzecznika Praw Pacjenta to oskarżanie lekarzy>>>


Do zakresu działania Rzecznika należy między innymi prowadzenie postępowań w sprawach praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów, opracowywanie i przedkładanie Radzie Ministrów projektów aktów prawnych dotyczących ochrony praw pacjenta, występowanie do właściwych organów z wnioskami o podjęcie inicjatywy ustawodawczej bądź o wydanie lub zmianę aktów prawnych w zakresie ochrony praw pacjenta, opracowywanie i wydawanie publikacji oraz programów edukacyjnych popularyzujących wiedzę o ochronie praw pacjenta.


Czytaj także: Co musisz wiedzieć o reformie ochrony zdrowia?>>>


Rzecznik współpracuje także z organami władzy publicznej w celu zapewnienia pacjentom przestrzegania ich praw, w szczególności z ministrem zdrowia, przedstawia właściwym organom władzy publicznej, organizacjom i instytucjom oraz samorządom zawodów medycznych oceny i wnioski zmierzające do zapewnienia skutecznej ochrony praw pacjenta, współpracuje z organizacjami pozarządowymi, społecznymi i zawodowymi, do których celów statutowych należy ochrona praw pacjenta, a także analizuje skargi pacjentów w celu określenia zagrożeń i obszarów w systemie ochrony zdrowia wymagających naprawy.

Rzecznik może zwrócić się do Rzecznika Praw Obywatelskich lub Rzecznika Praw Dziecka o podjęcie działań z zakresu ich kompetencji.

Źródło: www.bpp.gov.pl