Rzeczni podkreśla w komunikacie na swojej stronie, że podmiot leczniczy zobowiązany jest udzielać świadczeń zdrowotnych w sposób kompleksowy, który obejmuje wszystkie etapy i elementy procesu realizacji tych świadczeń. Jednym z takich elementów jest między innymi wystawienie pacjentowi zaświadczenia lekarskiego, stwierdzającego niezdolność do pracy.
W związku z tym zaświadczenie takie powinno być wystawione przez lekarza, który udziela pacjentowi świadczeń zdrowotnych. To właśnie ten lekarz powinien ocenić zasadność wystawienia zaświadczenia, w szczególności biorąc pod uwagę okoliczności istotne dla oceny stanu zdrowia i upośledzenia funkcji organizmu, powodujące czasową niezdolność do pracy.
Także w sytuacji, gdy świadczenia zdrowotne udzielane są pacjentom w ramach pomocy doraźnej w izbie przyjęć bądź też na szpitalnym oddziale ratunkowym, nie ma podstaw do odsyłania takich pacjentów po zaświadczenie do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej – podkreśla Rzecznik.
Podstawę prawną takiego twierdzenia jest ustawa z 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 10 listopada 2015 roku w sprawie trybu i sposobu orzekania o czasowej niezdolności do pracy, wystawiania zaświadczenia lekarskiego oraz trybu i sposobu sprostowania błędu w zaświadczeniu lekarskim.
Źródło: www.bpp.gov.pl