Rzecznik poprosił także o wskazanie, czy kwestia zabezpieczenia danych medycznych w placówkach ochrony zdrowia jest przedmiotem szczególnego zainteresowania tych instytucji w wymiarze systemowym – również w kontekście przygotowań do rozpoczęcia stosowania rozporządzenia (UE) Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych.

Wśród ujawnionych danych pacjentów szpitala w Kole znalazły się nie tylko imię, nazwisko, adres i PESEL, ale także dane medyczne, takie jak na przykład grupa krwi czy też elementy historii choroby.

Rzecznik przypomina, że obywatele mają prawo oczekiwać, iż wszystkie informacje pozyskiwane na ich temat będą odpowiednio zabezpieczone. Jest to standard wynikający z zapisów Konstytucji.

W skargach kierowanych do Rzecznika wnioskodawcy dzielą się swoimi obawami odnośnie do wykorzystania ich danych w innych celach. Domagają się również skutecznych działań organów państwowych, które są zobowiązane do zabezpieczenia pozyskiwanych i gromadzonych danych na temat obywatela.

Źródło: www.rpo.gov.pl

 [-OFERTA_HTML-]