Konkurs miał charakter otwarty, był adresowany do osób zainteresowanych problematyką zdrowotną w jej społecznym i ekonomicznym wymiarze, a także organizacji pozarządowych związanych z ochroną zdrowia, a zwłaszcza onkologią i prawami pacjentów.

Projekty można było zgłaszać w dwóch kategoriach: polityka w walce z rakiem, obejmującej zmiany w systemie ochrony zdrowia w celu zwiększenia dostępności i poprawy jakości opieki onkologicznej w Polsce, oraz edukacja w walce z rakiem, obejmującej programy edukacyjne oraz projekty działań zwiększających zainteresowanie pierwotną i wtórną profilaktyką onkologiczną, a także pobudzających świadomość społeczną w obszarze zdrowia onkologicznego.

Spośród 23 zgłoszonych projektów jury wyłoniło pięć zwycięskich wniosków: „Profilaktyka raka szyjki macicy, czyli jak to się robi w Tychach. Analiza źródeł i zasobów wiedzy oraz opinii na temat szczepionek przeciw HPV” w kategorii „Edukacja w walce z rakiem”, autorstwa dr Katarzyny Kowalczewskiej-Grabowskiej i dr hab. Marii Świątkiewicz-Mośny,. „Sojusznicy raka, czyli czynniki infekcyjne w etiopatogenezie chorób nowotworowych” w kategorii „Edukacja w walce z rakiem”, autorstwa dr n. med. Kamili Domińskiej, „Analiza ekspercka polityki zdrowotnej, ograniczającej palenie tytoniu w Polsce w kontekście realizacji celów i zadań Strategii Walki z Rakiem w Polsce w latach 2015-2024 – badanie Delphi” w kategorii „Edukacja w walce z rakiem”, autorstwa Krzysztofa Przewoźniaka oraz mgr Jakuba Łobaszewskiego i mgr Pawła Koczkodaja, „Założenia do ustawowej regulacji centralnego zasobu próbek biologicznych (Biobank Centralny)” w kategorii „Polityka w walce z rakiem”, autorstwa dr hab. profesora nadzw. ALK Przemysława Polańskiego oraz  Koncepcja programu kształcenia koordynatorów opieki onkologicznej na tle modelu nowej funkcji – w kategorii „Polityka walki z rakiem”, autorstwa dr Małgorzaty Stępień.

- Trzy z czterech nagrodzonych wniosków należą do kategorii „Edukacja w walce z rakiem” i są związane z szeroko rozumianą profilaktyką chorób nowotworowych i jej odzwierciedleniem w świadomości społecznej. Mamy nadzieję, że zawarte w zwycięskich wnioskach cele projektowe pozwolą wyłonić nowe, oryginalne i efektywne pomysły edukacyjne w obszarze Walki z Rakiem i spowodują świeże spojrzenie na politykę zdrowotną w tym kontekście – mówi profesor Piotr Potemski, przewodniczący jury konkursu. – Efektami nagrodzonych projektów będą między innymi prezentacje, publikacje naukowe i popularyzatorskie, materiały informacyjne dotyczące walki z rakiem, a także otwarta dyskusja nad wnioskami wynikającymi z konkursowych zadań.

- Pierwszy wniosek nagrodzony w kategorii „Polityka walki z rakiem” dotyczy niezwykle aktualnego tematu – koniecznej regulacji zasad pobierania, przechowywania i wykorzystywania ludzkiego materiału biologicznego, tzw. biobanków. W roku 2009 magazyn „Time” uznał biobanki za jedną z dziesięciu idei, które mogą zmienić świat. W Polsce brak jest ustawy regulującej kwestie prawno-etyczne biobankowania. Musimy i w tej kwestii pilnie nadążyć za światem, jeśli chcemy uczestniczyć we współczesnej rewolucji naukowej, zapoczątkowanej odczytaniem ludzkiego genomu -  powiedział profesor Sergiusz Nawrocki juror konkursu Onkogranty.

Natomiast drugi zwycięski wniosek w tej kategorii, projekt dr Małgorzaty Stępień pt. „Koncepcja programu kształcenia koordynatorów opieki onkologicznej na tle modelu nowej funkcji” – zdaniem dr Łukasza Andrzejewskiego, prezesa zarządu fundacji Polska Liga Walki z Rakiem – ma szansę wypełnić lukę, którą szczególnie boleśnie odczuwają pacjenci. Koordynator ma być bowiem dla nich wsparciem w skomplikowanej rzeczywistości leczenia onkologicznego. Aby tak się stało, trzeba jednak trzeba odpowiednich ludzi skutecznie przeszkolić.

Źródło: Primum PR

 [-OFERTA_HTML-]