Jak ocenił marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki, po przebudowie lecznica osiągnie prawdziwie europejski standard; stanie się nowoczesna i przyjazna pacjentom.
"Kujawsko-Pomorskie Centrum Pulmonologii to jedna z placówek, które ze względu na wagę w regionalnym systemie ochrony zdrowia zostały objęte medycznym pakietem stulecia, czyli programem inwestycyjnym samorządu województwa, zmierzającym do podniesienia standardów leczenia w najważniejszych szpitalach" - powiedział marszałek.
Rozpoczęta oficjalnie we wtorek inwestycja to pierwszy, najważniejszy etap rozbudowy; obejmuje dobudowanie nowego skrzydła do zabytkowego kompleksu szpitalnego przy ulicy Seminaryjnej w Bydgoszczy. Obiekt będzie nowoczesny i funkcjonalny, a jego bryła będzie dopasowana do istniejących, XIX-wiecznych budynków.
W pawilonie zaplanowano m. in. blok operacyjny i cztery oddziały. W ramach przedsięwzięcia powstaną też nowe drogi wewnętrzne z drugim wjazdem na teren szpitala oraz studnia głębinowa ze stacją uzdatniania wody.
W kolejnych etapach rozbudowy ma powstać pięciokondygnacyjny budynek łącznikowy, który m. in. będzie pełnił funkcję węzła komunikacyjnego lecznicy. Dopełnieniem będzie modernizacja szpitalnej izby przyjęć i oddziału intensywnej opieki medycznej oraz piwnic w budynku głównym i w gmachu przy ulicy Meysnera.
Przedsięwzięcie obejmuje też prace modernizacyjne w istniejących obiektach, między innymi trwający już remont oddziału zamkniętego w dzielnicy Smukała (dawne sanatorium przeciwgruźlicze), wymianę instalacji szpitalnych, prace termomodernizacyjne, zakupy sprzętu i aparatury medycznej oraz remonty dachów. Całość inwestycji w centrum Pulmonologii warta jest 56 mln zł.
"Inwestycje finansowane dzięki środkom +Medycznego pakietu stulecia+ nie są jedynymi w centrum pulmonologii w ostatnim czasie. Dwa lata temu zakończono warte grubo ponad sześć milionów złotych prace remontowo-modernizacyjne, pozwalające na leczenie pacjentów placówki w przyzwoitych warunkach, finansowane ze środków samorządu województwa oraz pozostającej także w dyspozycji marszałkowskiej administracji regionu puli Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego" - zaznaczył Całbecki.
Przedsięwzięcie obejmowało prace budowlano-instalacyjne i zakupy, m. in. remont kuchni i budynku głównego, modernizację systemu diagnostyki obrazowej (tomograf komputerowy i ultrasonograf), zakupy aparatury do diagnostyki czynnościowej płuc i nieinwazyjnego wspomagania wentylacji oraz wideobronchoskopów, respiratora i pomp infuzyjnych, a także sprzętu laboratoryjnego i umożliwiającego skuteczną dezynfekcję.
Realizowany od dwóch lat tzw. Medyczny pakiet stulecia w regionie kujawsko-pomorskim to program gruntownej modernizacji dziewięciu szpitali o znaczeniu ponadlokalnym. Program modernizacji dotyczy szpitali w Bydgoszczy (Wojewódzki Szpital Dziecięcy, Centrum Onkologii, Centrum Pulmonologii i Szpital Obserwacyjno-Zakaźny), Toruniu (Wojewódzki Szpital Zespolony, Wojewódzki Szpital Dziecięcy i Wojewódzki Ośrodek Lecznictwa Psychiatrycznego), Włocławku (Szpital Wojewódzki) i Świeciu nad Wisłą (Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych).
Województwo kujawsko-pomorskie otrzymało na ten cel 425 mln zł z Europejskiego Banku Inwestycyjnego, a wydawaniem pieniędzy zajmuje się wojewódzka spółka Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne. Pieniądze mają pomóc szpitalom w osiągnięciu takich standardów wyposażenia, jakie mają podobne placówki w Europie Zachodniej.