Taką zmianę wprowadza projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia z 24 października w sprawie funkcjonowania podmiotów leczniczych sprawujących opiekę nad uzależnionymi od alkoholu (nr z wykazu MZ 1560).
- Objęto odpowiednim leczeniem i wsparciem nie tylko członków rodziny osoby uzależnionej, ale także bliskich osoby uzależnionej, którzy doświadczają konsekwencji nadużywania alkoholu przez osoby pozostające z nimi w bliskich relacjach czy mieszkających pod jednym dachem, ale nie będących rodziną. Dotychczasowe brzmienie tych przepisów budziło wątpliwości interpretacyjne co do możliwości objęcia tych osób oddziaływaniami zapobiegawczo-leczniczymi i programami psychoterapii w poszczególnych typach placówek leczenia uzależnień – czytamy w uzasadnieniu do projektu.
Czytaj także na Prawo.pl: Pacjent na psychoterapię „na NFZ” czeka nawet dwa lata
Więcej specjalistów pokieruje placówkami
Rozszerza on także katalog specjalistów o osobę posiadającą tytuł specjalisty w dziedzinie psychoterapii uzależnień, którzy mogą kierować:
- poradnią terapii uzależnienia od alkoholu i współuzależnienia;
- poradnią leczenia uzależnień;
- całodobowym oddziałem albo stacjonarnym ośrodkiem terapii uzależnienia od alkoholu;
- całodobowym oddziałem albo stacjonarnym ośrodkiem leczenia uzależnień;
- dziennym oddziałem terapii uzależnienia od alkoholu;
- dziennym oddziałem leczenia uzależnień;
- hostelem dla osób uzależnionych od alkoholu.
Uzupełniono również katalog specjalizacji lekarzy uprawnionych do kierowania oddziałem leczenia alkoholowych zespołów abstynencyjnych, dodając specjalizację w dziedzinie toksykologii klinicznej.
Sprawdź w LEX: Czy pielęgniarka może prowadzić terapię uzależnień? >
Wojewódzkie ośrodki terapii uzależnienia nie będą już oceniały jakości
Wojewódzkie ośrodki terapii uzależnienia i współuzależnienia (WOTUiW) nie będą już miały obowiązku „oceny jakości świadczeń stacjonarnych i ambulatoryjnych w sprawowaniu opieki nad osobami uzależnionymi od alkoholu udzielanych na terenie województwa oraz przygotowania wniosków i zaleceń w tym zakresie, w tym dotyczących doskonalenia zawodowego pracowników placówek”.
Jak podaje MZ z konsultacji wynika, że WOTUiW i tak nie realizowały tego zadania gdyż brakowało im narzędzi i finansowania. Jak argumentuje ustawodawca, mógłby też nastąpić konflikt interesów, gdyż z jednej strony WOTUiW udziela świadczeń zdrowotnych w województwie ze środków NFZ, a z drugiej strony ocenia także inne podmioty z tego samego województwa, których płatnikiem jest również NFZ.
Sprawdź w LEX: Czy pacjent na podstawie skierowania ma prawo leczyć się w dowolnym miejscu w kraju? >
Inne zmiany
Podmioty lecznicze będą też mogły współpracować z ruchem Anonimowych Narkomanów oprócz ruchu Anonimowi Alkoholicy.
Projekt dotyczy 162 531 pacjentów lecznictwa odwykowego. Tylu pacjentów z rozpoznaniem F10 (zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania spowodowane używaniem alkoholu) było leczonych w 2022 r. Obecnie jest 834 podmiotów leczniczych wykonujących świadczenia stacjonarne i całodobowe oraz ambulatoryjne w sprawowaniu opieki nad uzależnionymi od alkoholu. Projektowane przepisy miałyby wejść w życie 14 dni po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.
Sprawdź w LEX: Czy pełnoletni i nieubezwłasnowolniony pacjent ma prawo zrezygnować z leczenia odwykowego, na które skierował go sąd? >
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.