O kolejny rok resort zdrowia przedłuża program pilotażowych oddziaływań terapeutycznych skierowanych do dzieci i młodzieży problemowo korzystających z nowych technologii cyfrowych oraz ich rodzin. Będzie działał do 30 czerwca 2025 r. (miał zakończyć się w czerwcu tego roku). MZ opublikowało projekt rozporządzenia z 9 kwietnia zmieniającego rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego oddziaływań terapeutycznych skierowanych do dzieci i młodzieży problemowo korzystających z nowych technologii cyfrowych oraz ich rodzin (MZ 1659).
Program pilotażowy oddziaływań terapeutycznych skierowanych do dzieci i młodzieży problemowo korzystających z nowych technologii cyfrowych stanowi odpowiedź na potrzebę związaną z zagrożeniem wynikającym z częstego korzystania przez dzieci i młodzież z mediów cyfrowych za pośrednictwem narzędzi takich jak: komputery, smartfony, tablety czy inne urządzenia elektroniczne – czytamy w uzasadnieniu do projektu. Program o rok był po raz pierwszy przedłużony w 2023 r. Działa od 2021 roku.
Nie chodzi tylko o e-uzależnienia
Pisaliśmy w Prawo.pl o tym, że często e-uzależnienia dziecka jest tylko wierzchołkiem góry lodowej, którą są inne problemy w rodzinie związane z relacjami. Specjaliści pracują z dzieckiem indywidualnie, ale też z całą rodziną.
- Dlatego, że to jest zawsze problem rodziny a nie dziecka. Jeśli są niezdrowe relacje w rodzinie, zawsze dziecko jest delegowane do choroby. Rodzina mówi: „ty się lecz, ty się zmień”, a podstawą problemu są właśnie relacje w rodzinie. Gdy ktoś ma 11 lat, jest uzależniony od tych relacji, dlatego nie może się zmienić. Podchodzimy holistycznie do tego, choć w niektórych przypadkach nie jest to możliwe, bo rodzice nie decydują się na terapię, pomimo wcześniejszych deklaracji – mówi Tomasz Kołodziejczyk, socjolog, specjalista psychoterapii uzależnień w Poradni Profilaktyki, Leczenia i Terapii Uzależnień Stowarzyszenia Monar w Łodzi.
Czytaj także na Prawo.pl: E-uzależnienia to wierzchołek góry lodowej
W jego opinii program jest dobrze przemyślany, bo daje wszystkim placówkom, które go realizują pewną swobodę. Każda pracuje wedle ustalonego schematu i ram, ale program nie narzuca im narzędzi, które mają wykorzystywać.
Liczba e-uzależnionej młodzieży rośnie
Obecnie pilotaż realizowany jest w 12 placówkach. - Zgodnie z danymi przekazanymi z oddziałów wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia liczba osób objętych programem systematycznie wzrasta, według stanu na dzień 1 lutego 2024 r. program pilotażowy objął łącznie 7 460 osób, w tym 4 680 dzieci i młodzieży – podaje MZ. Do 1 czerwca 2023 roku z pilotażu dla dzieci i młodzieży uzależnionych od nowych technologii cyfrowych skorzystało 5,5 tys. osób, z czego ponad 3,4 tys. dzieci i młodzieży oraz ok. 2 tys. członków rodzin. Resort zdrowia nie podaje kosztów przedłużenia pilotażu.
Strona społeczna może zgłaszać uwagi do projektu rozporządzenia w ciągu trzech tygodni. Ma ono wejść w życie 14 dni po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.
Czytaj w LEX: Siecioholizm i fonoholizm - uzależnienie od Internetu i od komórki jako znak czasów >>
Cel pilotażu
Celem pilotażu jest ograniczenie symptomów problemowego korzystania z nowych technologii cyfrowych. Powyższe ma nastąpić przez:
- ograniczenie zachowań związanych z problemowym korzystaniem z nowych technologii cyfrowych;
- zwiększenie wiedzy i samoświadomości w odniesieniu do problemowego korzystania z nowych technologii cyfrowych;
- poprawę stanu zdrowia psychicznego;
- poprawę funkcjonowania społecznego.
Najmłodsi nałogowo korzystający z nowych technologii cyfrowych mają otrzymać opiekę psychiatryczną, jak i inne świadczenia z zakresu leczenia uzależnień.
Na etapie projektu resort zdrowia szacował, że dzieci zmagających się z uzależnieniem od nowych technologii cyfrowych jest około 5 tysięcy. Jednakże autorzy publikacji „Brzdąc w sieci!” wskazują, że problem jest o wiele większy - co drugie dziecko w wieku 0 - 6 lat używa urządzeń mobilnych. Średnio korzystanie z telefonu czy smartfona rozpoczynają dwulatki.
Cena promocyjna: 38.7 zł
Cena regularna: 129 zł
Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
Rozwaga rodziców
Wielu rodziców nie zdając sobie sprawy z możliwych następstw, daje swojemu dziecku pierwszy smartfon w wieku 1-2 lat. Dziecko na tym etapie życia nie potrafi jeszcze chodzić czy mówić, zaczyna jednak dość płynnie korzystać z Internetu czy aplikacji zainstalowanych na smartfonie.
Czytaj także: Specjalne prawo ma chronić dzieci przed niebezpiecznymi treściami w internecie>>
W opinii specjalistów najmłodsze dzieci w początkowej fazie rozwoju w ogóle nie powinny mieć dostępu do urządzeń i mediów cyfrowych, w tym Internetu i telewizji. Ten okres ich życia powinien być poświęcony na poznawanie świata, budowanie relacji z rodzicami i tworzenie więzi z rówieśnikami. Na dalszym etapie rozwoju, gdy dziecko zacznie rozumieć korzyści, ale również zagrożenia, jakie niesie dostęp do cyfrowego świata, rodzice powinni stopniowo zapoznawać je z urządzeniami tego rodzaju.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.