Mapy dotyczą każdego z województw oraz całej Polski.
Zaktualizowane dokumenty dotyczą następujących grup chorób (tzw. moduł B): choroby metaboliczne, choroby oka i okolic, choroby skóry nienowotworowe, choroby układu płciowego mężczyzn, choroby układu moczowo-płciowego kobiet, choroby nerek i dróg moczowych, choroby wątroby, dróg żółciowych i trzustki (z wyłączeniem nowotworów złośliwych i niezłośliwych), choroby górnego odcinka przewodu pokarmowego (z wyłączeniem nowotworów złośliwych i niezłośliwych), choroby dolnego odcinka układu pokarmowego (z wyłączeniem nowotworów złośliwych i niezłośliwych), choroby nosa, zatok przynosowych, ucha, gardła i krtani, choroby zakaźne – wirusowe zapalenie wątroby, choroby zakaźne – HIV, choroby zakaźne (z wyłączeniem HIV i WZW), choroby jamy ustnej i stomatologia, objawy urazy zatrucia i inne określone skutki działań zewnętrznych.
Jednocześnie mapy dotyczące pozostałych grup chorób, opublikowane w grudniu 2016 roku, zostały uzupełnione o poszerzoną analizę świadczeń w ramach lecznictwa uzdrowiskowego.
Mapy potrzeb zdrowotnych publikowane są zgodnie z przyjętym harmonogramem oraz postanowieniami dokumentu „Krajowe ramy strategiczne – Policy Paper dla ochrony zdrowia na lata 2014-2020”.
Są to dokumenty, których celem jest wspomaganie procesów zarządczych w ochronie zdrowia. Mapy wspierają decyzje o przeznaczeniu środków inwestycyjnych w ochronie zdrowia, o zmianie organizacji udzielania świadczeń opieki zdrowotnej oraz ich finansowania ze środków publicznych, tak aby odpowiadały potrzebom zdrowotnym obywateli w poszczególnych regionach.
Rozwinięciem idei map potrzeb zdrowotnych jest Baza Analiz Systemowych i Wdrożeniowych – elektroniczne narzędzie, które już wkrótce pozwoli na wizualizację danych i analiz zawartych w mapach. Dzięki temu korzystanie z map będzie łatwiejsze dla wszystkich użytkowników.
Mapy opracował Departament Analiz i Strategii Ministerstwa Zdrowia wraz z ponad 150 ekspertami medycznymi, którzy reprezentują specjalizacje zaangażowane w leczenie poszczególnych grup chorób. Wypracowane dokumenty zostały również poddane dyskusji z konsultantami krajowymi oraz wojewódzkimi.
Mapy dla pierwszych 15 grup chorób (tzw. moduł A) opublikowano w grudniu 2016 roku, a w przypadku nowotworów złośliwych (guzów litych) i chorób serca – w grudniu 2015. Analizy dotyczyły pełnego zakresu opieki zdrowotnej, czyli lecznictwa zamkniętego, AOS oraz POZ.
Jednocześnie w kwietniu 2016 roku opublikowane zostały mapy potrzeb zdrowotnych dla lecznictwa szpitalnego, przygotowane na podstawie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
[-DOKUMENT_HTML-]
Mapy są obecnie przygotowane w ramach projektu pod nazwą: Mapy potrzeb zdrowotnych – Baza Analiz Systemowych i Wdrożeniowych, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.
W I kwartale 2018 roku Ministerstwo Zdrowia planuje opublikować wnioski i rekomendacje wynikające z danych i analiz przedstawionych w mapach, zapowiada też znowelizowanie rozporządzenia w sprawie zakresu treści map, co pozwoli wykorzystać wiedzę i doświadczenia płynące z publikacji dotychczasowych dokumentów, nastąpi to w pierwszej połowie 2018 roku.
W maju 2018 roku planowana jest publikacja II edycji map potrzebnych zdrowotnych dla lecznictwa szpitalnego (zawierających analizę oddziałów).
W pierwszej połowie 2018 roku planowane jest opracowanie wniosków i rekomendacji na podstawie map potrzebnych zdrowotnych dla lecznictwa szpitalnego. Również w I połowie 2018 roku zostanie udostępniona platforma elektroniczna (Baza Analiz Systemowych i Wdrożeniowych) prezentująca cyfrowo wszystkie analizy z map. Do końca roku 2018 zostaną zaktualizowane dane we wszystkich mapach potrzeb zdrowotnych w ujęciu chorobowym.