Dotyczy to także punktów za wykład lub doniesienie w formie ustnej lub plakatowej na zagranicznym kongresie, zjeździe, konferencji lub sympozjum naukowym.

Rada przypomina, że w załączniku do rozporządzenia ministra zdrowia w tej sprawia jako formy doskonalenia zawodowego, za które przyznawane są punkty edukacyjne, wymieniono udział w kursie medycznym nieobjętym programem odbywanej specjalizacji lub nabywanej umiejętności oraz wykład lub doniesienie w formie ustnej lub plakatowej na kongresie, zjeździe, konferencji lub sympozjum naukowym. 

Zgodnie z interpretacją przedstawioną przez Ministerstwo Zdrowia – Departament Nauki i Szkolnictwa Wyższego w piśmie z 2 grudnia 2016 roku, znak: NSK.0762.3.2016, te formy doskonalenia zawodowego nie dotyczą kursów medycznych, ani też wykładów lub doniesień organizowanych lub wygłaszanych poza granicami kraju.

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej nie zgadza się z taką interpretację i podkreśla, że w rozporządzeniu nie wskazano, że chodzi jedynie o zdarzenia edukacyjne, które miały miejsce na terenie kraju. 

Poza tym, według Rady, lekarze i lekarze dentyści powinni otrzymywać punkty edukacyjne także za kształcenie w wymienionych formach doskonalenia zawodowego, które odbyło poza granicami Polski. Tym bardziej, że punktowany jest udział w zagranicznym kongresie, zjeździe, konferencji i sympozjum naukowym. 

W celu uniknięcia dalszych wątpliwości w tym zakresie Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej apeluje o dokonanie nowelizacji załącznika do rozporządzenia ministra zdrowia z 6 października 2004 roku w sprawie sposobów dopełnienia obowiązku doskonalenia zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów i wyraźne wskazanie, że chodzi o krajowe i zagraniczne formy doskonalenia zawodowego.

Źródło: www.nil.org.pl

 [-OFERTA_HTML-]