W nowym Centrum mieszczą się pracownie: rekodzieła, florystyki, muzykoterapii, informatyki oraz biblioteka szpitalna. Poza tym siedzibę ma tu Spółdzielnia Socjalna Kobierzyn, Fundacja Pomocy Chorym Psychicznie im. Tomasza Deca oraz Klub „Za Bramą” prowadzący działalność w zakresie małej gastronomii – ogólnodostępny barek.
Remont konserwatorski budynku wykonano dzięki ze środkom przekazanym przez Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa oraz dotacji przekazanej przez samorząd województwa małopolskiego. W czasie realizacji inwestycji przywrócone zostało między innymi pierwotne założenie wjazdowe z klombem-kwietnikiem wypełniającym rondo.
Szpital im. Babińskiego oferuje usługi w zakresie leczenia chorób i zaburzeń psychicznych (w tym psychiatrii sądowej, psychogeriatrii, zaburzeń osobowości i rehabilitacji po kryzysach psychicznych), neurologii oraz uzależnień, finansowane w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Leczenie odbywa się w oddziałach stacjonarnych znajdujących się na liczącym 52 ha terenie zabytkowego zespołu szpitalno-parkowego w Kobierzynie, w oddziałach dziennych, zespołach leczenia środowiskowego oraz w przychodniach, ulokowanych zarówno na terenie szpitala, jak i w poszczególnych dzielnicach Krakowa oraz w Wieliczce, w Miechowie i w Skawinie.
Czytaj także: Suwałki nowe formy terapii i rozbudowa szpitala psychiatrycznego >>>
Szpital leczy osoby dorosłe z Krakowa i okolicznych powiatów i jest największą placówką tego typu w Małopolsce. Dysponuje 817 łóżkami w 19 oddziałach stacjonarnych oraz 115 miejscami w sześciu oddziałach dziennych, w których rokrocznie leczonych jest około 10.000 pacjentów .
Posiada osiem zespołów leczenia środowiskowego, cztery poradnie zdrowia psychicznego. Poradnię dla osób z problemami alkoholowymi oraz poradnia neurologiczna udzielają rocznie 85.000 porad i wizyt domowych.
Zespół medyczny placówki tworzy ponad 120 lekarzy, 500 pielęgniarek i pielęgniarzy oraz blisko 80 psychologów i terapeutów oraz przedstawicieli personelu pomocniczego.