Prawo pacjenta do informacji wynika z ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta z 6 listopada 2008 roku. Art. 9.1. tej ustawy mówi o tym, że pacjent ma prawo do informacji o swoim stanie zdrowia, natomiast art. 16. mówi, że „pacjent ma prawo do wyrażenia zgody na udzielenia określonych świadczeń zdrowotnych lub odmowy takiej zgody, po uzyskaniu informacji w zakresie określonym w art.9”.
Wymóg uzyskania zgody nie oznacza, że każda zgoda bez względu na jej charakter i okoliczności wyrażenia jest podstawą legalizacji czynności medycznej. Aby wywierała ona skutki prawne, musi spełnić warunki prawne dla tego typu czynności – wyjaśnia Dorota Karkowska w komentarzu do ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.
W związku z tym zgoda powinna być wyrażona przez osobę uprawnioną, czyli pacjenta lub osobę go reprezentującą lub przez obie te osoby (tzw. zgoda podwójna). W niektórych sytuacjach potrzeba jest zgoda sądu opiekuńczego. Przedmiot zgody nie może być sprzeczny z prawem lub z zasadami współżycia społecznego, akt woli pacjenta nie może być dotknięty wadami oświadczenia woli a także zgoda musi być wyrażona w wymaganej formie.
Art. 18 ustawy mówi o tym, że w przypadku zabiegu operacyjnego albo zastosowania metody leczenia lub diagnostyki stwarzających podwyższone ryzyko dla pacjenta, zgodę wyraża się w formie pisemnej. Przed jej wyrażeniem pacjent ma prawo do otrzymania informacji.
Formularz zgody na udzielenie świadczenia musi spełniać określone wymagania. Powinien on zawierać między innymi informacje o proponowanych metodach diagnostycznych lub leczniczych, fizyczne i medyczne szczegóły wykonywanego zabiegu, sposób przygotowania pacjenta do udzielania świadczenia, informacje o przeciwskazaniach, o bezpieczeństwie zabiegu a także o możliwych powikłaniach oraz alternatywnych metodach, które mogłyby w danym przypadku być zastosowane.
Więcej informacji na ten temat można znaleźć w komentarzu praktycznym, który dostępny jest w LEX Przychodnia.
Czytaj: Formularz zgody pacjenta na udzielenie świadczenia zdrowotnego w praktyce placówki medycznej>>>
Źródło: www.produkty.lex.pl, ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta