Helsińska Fundacja Praw Człowieka przedstawiła odpowiedź Ministerstwa Zdrowia na raport „Monitoring przestrzegania praw pacjentów i dostępu do stacjonarnego leczenia uzależnień od narkotyków”.
W swoim piśmie Ministerstwo Zdrowia zauważa, że „raport HFPC ma istotny wkład w rozpoznanie aktualnego przestrzegania praw pacjenta w stacjonarnych placówkach leczenia uzależnień”. Ponadto, MZ zgadza się z Fundacją, iż istnieje problem „stosowania niektórych praktyk leczenia uzależnień”, będących „w większości wynikiem stosowania systemu terapeutycznego (tzw. społeczności terapeutycznej)”. Przykładem może być uniemożliwianie kontaktu z rodziną, co powinno być „ocenione jako niezgodne z obowiązującymi przepisami”.
Jak podaje HFPC, Ministerstwo Zdrowia poinformowało także, że „realizuje projekt ewaluacji usług leczniczych i rehabilitacyjnych”, jak również dąży do „poprawy jakości życia osób uzależnionych”, co jest jednym z głównych celów Krajowego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2011-2016.
Jeśli chodzi o zwiększenie dostępności leczenie ambulatoryjnego, to Resort Zdrowia podaje, iż „przychyla się do postulatów na ten temat, zawartych w raporcie”. Chodzi o to, iż w ostatnich latach cel ten został zrealizowany tylko w województwie mazowieckim. Z tego powodu, realizacja celu w pozostałych województwach, została uwzględniona „w Krajowym Programie Przeciwdziałania Narkomanii na najbliższe 5 lat”.
Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej HFPC.
Opracowanie: Agnieszka Sostenes-Brązert, RPE WKP
Źródło: www.hfhrpol.waw.pl, 4 marca 2011 r.
HFPC: Reakcja Resortu Zdrowia na raport o prawach pacjenta w placówkach leczenia uzależnień
Helsińska Fundacja Praw Człowieka przedstawiła odpowiedź Ministerstwa Zdrowia na raport „Monitoring przestrzegania praw pacjentów i dostępu do...