Rodzice nie posiadający w czasie wizyty potwierdzenia ubezpieczenia zdrowotnego, informują o powtarzających się sytuacjach, gdy apteki nie chcą realizować recept refundowanych na leki zapisywane dzieciom tych rodziców, co zmusza tych ostatnich do wykupu pełnopłatnych leków. Aptekarze tłumaczą, że w powyższej sytuacji, gdy dochodzi do refundacji leków, mają problem ze zwrotem pieniędzy z NFZ. W związku z tym FPZ apeluje, by rodzice ubezpieczeni sprawdzali, czy ich dzieci zostały zgłoszone do ubezpieczenia. Można to zrobić bezpośrednio w ZUS lub w dostępnym przez Internet rejestrze.
Ponadto, od listopada br. w przychodniach lekarzy rodzinnych rozpocznie się kampania przypominająca rodzicom o zgłaszaniu dzieci do ubezpieczenia. Lekarze będą rozmawiać o tym z pacjentami podczas wizyty.
Jak informuje FPZ, zgodnie z obowiązującymi przepisami, świadczenia udzielane dzieciom ubezpieczonym finansowane są bezpośrednio przez NFZ ze składek na ubezpieczenie zdrowotne. Dzieci rodziców nieposiadających ubezpieczenia zdrowotnego, też mają prawo do bezpłatnej ochrony zdrowia oraz do refundacji leków, przy czym świadczenia te finansowane są także przez NFZ, ale ze środków otrzymanych na ten cel z dotacji budżetu państwa. Uprawnienia te wynikają z przepisów prawa międzynarodowego, Konstytucji RP oraz ustawodawstwa polskiego (art. 24 ust. 1 ratyfikowanej przez Polskę Konwencji o Prawach Dziecka nakładają obowiązek zapewnienia każdemu dziecku dostępu do opieki zdrowotnej).
Źródło: www.federacjapz.pl