Projektowane rozporządzenie wprowadza szczegółowe regulacje dotyczące organizacji i przeprowadzania egzaminów z języka polskiego jako obcego, odtwarzając w dużej mierze rozwiązania z wcześniejszego rozporządzenia z 2016 roku. Równolegle w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego jest procedowany projekt ustawy o zmianie ustawy o języku polskim oraz ustawy o Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej wpisany do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pod nr UD47. Projekt ten wprowadza liczne zmiany w systemie urzędowego poświadczania znajomości języka polskiego jako obcego, w tym dotyczące organizacji i przeprowadzania egzaminów, co w przyszłości będzie skutkowało m.in. koniecznością wydania nowego aktu wykonawczego regulującego organizację i przeprowadzanie egzaminów.
Egzaminator-weryfikator z lepszym wynagrodzeniem za zasiadanie w komisji>>
Zobacz w LEX: Kalendarz zadań dyrektora - Luty 2025 >
Zmiany w rozporządzeniu
Podmiot ubiegający się o nadanie uprawnienia do organizowania egzaminu na określonym poziomie biegłości językowej będzie wskazywał we wniosku poziomy biegłości językowej, na których zamierza organizować egzaminy, sposób zapewnienia warunków lokalowych i technicznych niezbędnych do przeprowadzenia egzaminu (w tym z uwzględnieniem potrzeb osób niepełnosprawnych), sposób zapewnienia wymaganego składu komisji egzaminacyjnych oraz przewidywaną wysokości opłat za przystąpienie do egzaminu.
Obowiązkiem podmiotu uprawnionego do organizowania egzaminu na określonym poziomie biegłości językowej będzie udostępnienie, przez publikację w jego siedzibie oraz na stronie internetowej informacji o terminach planuje przeprowadzenie egzaminu. Dodatkowo w ten sam sposób powinna zostać opublikowana informacja na temat rodzaju dokumentów potwierdzających tożsamość osób zamierzających przystąpić do egzaminu, ponieważ różnorodność porządków prawnych wielu państw nie pozwala na określenie jednego dokumentu właściwego dla wszystkich podmiotów, którym przyznano uprawnienia do przeprowadzania egzaminu na terytorium różnych państw, w tym również państw spoza UE. Obowiązkiem podmiotu uprawnionego będzie przekazanie komisji informacji o organizowanym egzaminie – nie później niż na dwa miesiące przed terminem egzaminu oraz danych osoby pełniącej funkcję przewodniczącego komisji egzaminacyjnej – nie później niż na miesiąc przed tym terminem.
Na podstawie informacji zawartych w bazie komisja będzie przekazywała podmiotowi uprawnionemu zestawy zadań egzaminacyjnych, jednak dopiero po przekazaniu przez ten podmiot na rzecz komisji środków pochodzących z opłat za przystąpienie do egzaminu pobranych od osób zamierzających przystąpić do egzaminu.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.