Przepisy znowelizowanej 1 października br. ustawy przewidują, że w wypadku wprowadzenia stanu klęski żywiołowej, osoby podlegające ubezpieczeniu społecznemu rolników, które poniosły szkody w związku z wystąpieniem tej klęski, zwalnia się z obowiązku opłacania należności z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne rolników oraz na ubezpieczenie zdrowotne za osoby objęte tymi ubezpieczeniami na okres roku, poczynając od następnego terminu płatności składki przypadającego po wprowadzeniu tego stanu klęski żywiołowej.

Warunkiem zwolnienia jest złożenie w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oświadczenia o poniesieniu szkody na skutek klęski żywiołowej. Oświadczenie składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej. Regulacja dotyczy wszystkich osób ubezpieczonych przez rolnika np. domowników. 

Przepisy dotyczące tej formy pomocy dla rolników dopisano już w trakcie prac sejmowych nad ustawą z inicjatywy posłów.

Zwolnienie ze składek spowoduje niedobory w Funduszu Emerytalno-Rentowych oraz Funduszu Składkowym. W związku z tym konieczna jest refundacja z budżetu państwa. Jej wysokość oszacowano na ok. 15 mln zł.

Czytaj w LEX: Odpowiedzialność nabywcy gospodarstwa rolnego za składki na KRUS jego zbywcy >