Nowelizacja ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny wprowadza nowy środek karny, czyli zakaz zajmowania stanowiska lub wykonywania zawodu lub pracy w organach i instytucjach państwowych i samorządu terytorialnego, a także w spółkach prawa handlowego, w których Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego posiadają bezpośrednio lub pośrednio przez inne podmioty co najmniej 10% akcji lub udziałów (dodanie w art. 39 Kodeksu karnego pkt 2aa). Ponadto sąd będzie mógł orzec pozbawienie praw publicznych w wypadku każdego skazania za korupcję urzędniczą (czynną i bierną; art. 228 § 1 i 3–6 oraz art. 229 § 1 i 3–5 ), płatną protekcję (czynną i bierną; art.230 § 1 i art. 230a § 1), łapownictwo wyborcze (art. 250a § 1 i 2), odpłatne fałszerstwo dokumentu urzędowego (art. 271 § 3), odpłatne nadużycie uprawnień kierowniczych (albo niedopełnienie obowiązków; art. 296a § 1 i 2) oraz utrudnianie lub udaremnianie przetargu (art. 305 § 1 i 2). Nowelizacja ustawy – Kodeks karny wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2022 r.
Ograniczenia dla posłów i senatorów
Nowelizacja ustawy z 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora wprowadza – obok istniejących ograniczeń – incompatibilitas (niepołączalność) wykonywania mandatu posła i senatora z zatrudnieniem lub wykonywaniem innych zajęć w spółkach prawa handlowego, w których Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego posiadają bezpośrednio lub pośrednio (przez inne podmioty) co najmniej 10% akcji lub udziałów. Zmiana ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, w zakresie poszerzonej niepołączalności – nie będzie stosowana wobec posłów i senatorów obecnej kadencji (art. 11 ustawy z dnia 14 października 2021 r.). Nowelizacja ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2022 r.
Cena promocyjna: 179.1 zł
Cena regularna: 199 zł
Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
Powiadomienie organu lub pracodawcy
Nowelizacja ustawy z 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny wykonawczy poprzez dodanie art. 181d nakazuje sądowi – w razie orzeczenia nowego środka karnego – przesłanie odpisu wyroku właściwemu organowi administracji rządowej lub samorządu terytorialnego oraz pracodawcy albo instytucji, w której skazany zajmuje objęte zakazem stanowisko lub wykonuje objęty zakazem zawód (a jeżeli skazany zajmuje stanowisko kierownicze lub inne odpowiedzialne, sąd przesyła odpis wyroku również właściwej jednostce nadrzędnej), względnie odpowiedniemu organowi administracji rządowej lub samorządu terytorialnego, właściwemu dla miejsca zamieszkania skazanego. Nowelizacja ustawy – Kodeks karny wykonawczy wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2022 r.
Partie założą rejestry wpłat
Nowelizacja ustawy z 27 czerwca 1997 r. o partiach politycznych zobowiązuje partie polityczne do prowadzenia, w formie elektronicznej na swojej stronie podmiotowej BIP, jawnych rejestru umów oraz rejestru wpłat od osób fizycznych, przekraczających w roku 10 tysięcy złotych (z wyłączeniem składek członkowskich). Rejestr umów będzie zbiorczym zestawieniem informacji o umowach zawartych przez partie polityczną. Informacje w rejestrze umów dotyczyć będą umów, które mogą podlegać udostępnieniu na podstawie ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej. Nowelizacja ustawy o partiach politycznych wejdzie w życie z dniem 1 lipca 2022 r.
Nowelizacja ustawy z 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy przyznaje Państwowej Komisji Wyborczej następujące kompetencje: sprawdzania czy partie polityczne wypełniają obowiązek prowadzenia rejestrów umów i wpłat, a także nakładania kar administracyjnych.
W związku z tym nowela modyfikuje zakres zadań PKW (art. 8 noweli). Nowelizacja ustawy – Kodeks wyborczy wejdzie w życie z dniem 1 lipca 2022 r.
Zakaz łączenia funkcji
Nowelizacja ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne przewiduje – analogicznie, jak w wypadku parlamentarzystów – zakaz łączenia funkcji wójta (burmistrza, prezydenta miasta) z zatrudnieniem lub wykonywaniem innych zajęć w spółkach prawa handlowego, w których Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego posiadają bezpośrednio lub pośrednio co najmniej 10% akcji lub udziałów. Osoby te nie mogą również zajmować stanowisk w organach spółek, nawet jeśli zostały wskazane przez Skarb Państwa, państwowe osoby prawne, spółki z udziałem Skarbu Państwa, jednostki samorządu terytorialnego, ich związki lub inne samorządowe osoby prawne. Zakaz nie dotyczy wójtów (burmistrzów, prezydentów miast) obecnej kadencji (art. 12 noweli). Nowelizacja ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2022 r.
Rejestr umów w internecie
Nowelizacja ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych zobowiązuje jednostki sektora finansów publicznych do prowadzenia elektronicznego, dostępnego w Internecie, rejestru zawieranych umów. Dane do rejestru umów wprowadzają kierownicy jednostek sektora finansów publicznych W rejestrze umów zamieszczane będą informacje o umowach zawartych w formie pisemnej, dokumentowej, elektronicznej albo innej formie szczególnej, których wartość przedmiotu przekracza 500 zł.
Zgodnie z dodawanym do ustawy art. 34b, kto nie wykona lub nie dopuści do wykonania obowiązku prowadzenia, aktualizacji, udostępnienia lub wprowadzania danych do rejestru umów, albo podaje w nim nieprawdziwe dane, podlegać będzie grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Nowelizacja ustawy o finansach publicznych wejdzie w życie z dniem 1 lipca 2022 r.
Surowe snakcje za korupcję w sporcie
Nowelizacja ustawy z 25 czerwca 2010 r. o sporcie przewiduje, że w odniesieniu do sprawców czynnej i biernej korupcji sportowej (art. 46 ust. 1, 2 i 4), nieuczciwego udziału w zakładach wzajemnych (art. 47 ) oraz płatnej protekcji (art. 48 ust. 1 i 2), sądy:
- będą mogły orzekać środek karny w postaci pozbawienia praw publicznych;
- będą obligatoryjnie orzekały nowy środek karny;
- w razie ponownego skazania za te przestępstwa obligatoryjnie będą orzekać nowy środek karny dożywotnio.
Nowelizacja ustawy o sporcie wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2022 r.
Pozbawienie praw publicznych za spekulacje lekami refundowanymi
Nowelizacja ustawy z 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych przewiduje, że w odniesieniu do czynnej i biernej korupcji w zakresie: obrotu refundowanymi ze środków publicznych lekami, środkami spożywczymi specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobami medycznymi (dalej zbiorczo: produkty medyczne), wystawiania recept albo zleceń na produkty medyczne oraz zaopatrywania w nie świadczeniodawców, sądy:
- będą mogły orzekać środek karny w postaci pozbawienia praw publicznych;
- będą obligatoryjnie orzekały nowy środek karny;
- w razie ponownego skazania za te przestępstwa obligatoryjnie będą orzekać nowy środek karny dożywotnio.
Nowelizacja ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2022 r.
Przetargi nie dla skazanych
Nowelizacja ustawy z 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych przewiduje wykluczenie z postępowań o udzielenie zamówień publicznych wykonawców skazanych za przestępstwa korupcyjne wskazane: w Kodeksie karnym (art. 228–230a i art. 250a), w ustawie o sporcie (art. 46–48) lub w ustawie o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (art. 54 ust. 1–4). Nowelizacja ustawy – Prawo zamówień publicznych wejdzie w życie z dniem
1 stycznia 2022 r.