Zapnanowane na 23-24 września 2013 roku w Hotelu Warszawianka w Jachrance k. Warszawy Konferencja Finansów Komunalnych to coroczne wydarzenie organizowane przez Wolters Kluwer Polska, wydawcę miesięcznika Regionalnych Izb Obrachunkowych "Finanse Komunalne", w trakcie którego samorządowcy - skarbnicy, wójtowie, burmistrzowie, prezydenci, dyrektorzy wydziałów finansowych i budżetowych, przedstawiciele regionalnych izb obrachunkowych i naukowcy dyskutują na temat ustroju i finansów samo¬rządowych. Inicjatywa ta to swoiste trójstronne forum dyskusji, poprzez które realizowana jest misja wspierania informacyjnego i merytorycznego Polski samorządnej.
Jak podkreślają organizatorzy, cykliczność tej konferencji udowadnia, że została ona doceniona przez naszych gości i stała się jednym z ważniejszych wydarzeń poświęconych finansom komunalnym w Polsce. Referaty i wystąpienia publikowane są corocznie w nr 1-2 miesięcznika „Finansów Komunalnych”.

Tematem przewodnim tegorocznej konferencji jest samodzielność finansowa JST. Zgodnie z konstytucyjną zasadą adekwatności jednostki samorządu powinny dysponować dochodami pozwalającymi na realizowanie zadań własnych oraz w sposób autonomiczny decydować o wydatkach. Niestety rzeczywistość, w jakiej funkcjonują samorządy dalece odbiega od realiów konstytucyjnych. Na przestrzeni 23 lat funkcjonowania samorządu zmianom uległa struktura oraz efektywność źródeł finansowania. Wprowadzone zmiany w systemie finansów publicznych spowodowały regres autonomii finansów samorządowych powodując redukcję dochodów własnych na rzecz uzależnienia od dotacji rządowych. Podczas tego okresu obserwujemy jak delegowanie na samorządy coraz większej liczby zadań, przy jednoczesnym niewystarczającym finansowaniu ich realizacji, wpływa negatywnie na kondycję samorządów. Sytuacja ta powoduje, że aktywne kształtowanie polityki rozwoju własnego regionu stanowi dla większości jednostek olbrzymie wyzwanie.

W ciągu dwóch dni trwania konferencji odbędą się cztery sesje tematyczne:
-           Samodzielność finansowa
-           Kształt systemu podatkowego
-           Udział subwencji i dotacji w finansowaniu jst
-           Partnerstwo publiczno-prywatne – wpływ projektów PPP na dług i deficyt jst

Ich uczestnicy wspólnie zastanowią się nad kierunkiem zmian oraz nad tym, jakie instrumenty ochrony samodzielności finansowej powinny zostać wprowadzone do polskiego systemu prawa finansów publicznych.