Do 19 maja 2019 r. wartość wniosków o płatność złożonych przez beneficjentów wyniosła 35,1 mld złotych, co oznacza, że średnie wykorzystanie środków na realizowane projekty wynosi 26,1 proc. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju przedstawiło informację o stanie realizacji Regionalnych Programów Operacyjnych na lata 2014-2020.

Jak podkreśla resort, odsetek złożonych wniosków o płatność jest wysoki, ale pomiędzy województwami występują dysproporcje.

Według wiceministra inwestycji i rozwoju Adama Hamryszczaka w grupie regionów, które osiągnęły najwyższy poziom płatności są województwo opolskie (38,2 proc. wykorzystania środków), podkarpackie (34,7 proc.) oraz dolnośląskie (31,6 proc.). Na końcu listy jest kujawsko-pomorskie z wynikiem 18,7 proc.

 

Na jakie cele regiony składają wnioski o płatność?

Analiza poziomu płatności w poszczególnych obszarach wsparcia wskazuje na dwie grupy skuteczności w wydatkowaniu. W pierwszej grupie obszarów, gdzie dofinansowywane projekty związane z zatrudnieniem, wsparciem rozwoju MŚP, edukacją oraz rozwojem infrastruktury transportu, wydatki sięgają od 30 do 32 procent dostępnej alokacji. W drugiej grupie, gdzie wydatkowanie kształtuje się od 19 do 26 procent dostępnej alokacji, są projekty związane z cyfryzacją i ochroną środowiska.

- Warto podkreślić, że w drugiej grupie znalazł się tu cel tematyczny - gospodarka niskoemisyjna - niezwykle istotny pod względem wielkości alokacji. Obszar ten jest naszym priorytetem w kontekście zagrożeń klimatycznych – mówi wiceminister.

Obszarem charakteryzującym się najniższym poziomem wydatkowania jest wzmacnianie badań naukowych, rozwoju technologicznego i  innowacji. Możliwe do wsparcia projekty z tego obszaru – m.in. tworzenie lub rozwój zaplecza B+R, działalność innowacyjna przedsiębiorstw, wsparcie infrastruktury badawczej w jednostkach naukowych, wsparcie prac B+R w przedsiębiorstwach - nie zawsze znajdują według resortu odzwierciedlenie w realnych możliwościach i zasobach poszczególnych województw.

Czytaj też: Najwięcej pieniędzy z UE wydajemy na drogi, kolej, ale inwestujemy też w kapitał ludzki

Nie ma zagrożenia utraty środków

Do 19 maja 2019 r. Instytucje Certyfikujące wszystkie Regionalne Programy Operacyjne przekazały do Komisji Europejskiej wnioski na łączną kwotę 8,1 mld euro wkładu UE, czyli 26 proc. alokacji.

- Jeśli instytucja zarządzająca danym programem nie zgłosi wydatków Komisji Europejskiej w terminie, istnieje realne ryzyko utraty środków. Jednak obecnie na poziomie regionalnym takiego ryzyka nie identyfikujemy  – wyjaśnia Hamryszczak.

 

Michał Bitner, Elżbieta Kornberger-Sokołowska

Sprawdź  

Cena promocyjna: 47.2 zł

|

Cena regularna: 59 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł