Pismo zastępcy Rzecznika Praw Obywatelskich jest wynikiem skargi obywatela, któremu odmówiono wydania kart wyborczych. W spisie wyborców, w linii przeznaczonej na jego podpis, znajdował się bowiem czytelny podpis innego wyborcy, który powinien był podpisać się w linii sąsiadującej.
Stanisław Trociuk zaznacza, że punkt 54 uchwały Państwowej Komisji Wyborczej nr 211/2023 wskazuje, że w sytuacji, gdy komisja zauważy, iż osoba podpisała się w linii przy nazwisku innego wyborcy, wskazuje tej osobie właściwe miejsce w spisie do złożenia podpisu, a skreśla podpis złożony w niewłaściwym miejscu. Skreślenie opatruje się adnotacją "podpis w nieprawidłowym miejscu" i parafami członka komisji oraz przewodniczącego komisji lub jego zastępcy. W przypadku zaś, gdy w rubryce spisu wyborców w linii przy nazwisku wyborcy, który żąda wydania kart do głosowania, znajduje się już podpis potwierdzający ich odbiór, a komisja nie ma wiedzy, że powstał on w wyniku omyłki, komisja odmawia wydania kart do głosowania.
Przepis ten nie reguluje jednak, co obwodowa komisja powinna zrobić, gdy ma wiedzę, że podpis powstał w wyniku omyłki lub jest to prawdopodobne w stopniu graniczącym z pewnością np. w rubryce przeznaczonej na podpis wyborcy jest wpisane czytelne imię i nazwisko osoby, która powinna się podpisać linię niżej bądź wyżej.
Sprawdź również książkę: Wybory powszechne organów jednostek samorządu terytorialnego oraz referendum lokalne ebook >>
W ocenie RPO brak wyraźnej regulacji sprawił i może sprawiać w przyszłości, że nawet w sytuacji ewidentnej omyłki komisja odmówi obywatelowi wydania kart do głosowania. Wobec tego uzupełnienie powyższej regulacji wydaje się zasadne.
Stanisław Trociuk prosi Przewodniczącego PKW o stanowisko.
Czytaj też: Wyższe diety dla członków komisji wyborczych w wyborach samorządowych >
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.