Nominacje do nowego składu PKW otrzymali:
- Ryszard Balicki - doktor habilitowany nauk prawnych, specjalista w zakresie prawa konstytucyjnego, wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego
- Zbigniew Cieślak - doktor habilitowany nauk prawnych, były sędzia Trybunału Konstytucyjnego
- Liwiusz Laska - doktor nauk prawnych, ekspert Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych
- Dariusz Lasocki - radca prawny, był radny Warszawy wybranym z listy PiS (zrezygnował po wyborze do PKW)
- Sylwester Marciniak – sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego
- Maciej Miłosz - radca prawny i adwokat, sędzia Trybunału Stanu VIII kadencji Sejmu
- Arkadiusz Pikulik - adwokat
- Konrad Składowski - doktor habilitowany nauk prawnych, specjalista w zakresie prawa wyborczego, profesor Uniwersytetu Łódzkiego
- Wojciech Sych – sędzia Trybunału Konstytucyjnego
W składzie nowej PKW jest 3 sędziów którzy byli w poprzedniej Komisji - Zbigniew Cieślak, Sylwester Marciniak oraz Wojciech Sych.
Prezydent RP Andrzej Duda po wręczeniu nominacji stwierdził, że PKW jest jednym z podstawowych elementów funkcjonowania polskiej demokracji. Podkreślił niezwykłą odpowiedzialność sędziów, a także ich doskonałe przygotowanie merytoryczne do pełnienia tej misji.
Skład PKW według Kodeksu wyborczego
Po zmianach w prawie w skład Państwowej Komisji Wyborczej wchodzą:
Państwowa Komisja Wyborcza wybiera ze swojego składu i odwołuje przewodniczącego oraz dwóch zastępców przewodniczącego. Funkcję przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej może pełnić wyłącznie sędzia Trybunału Konstytucyjnego lub sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego. W grę wchodzą więc dwie osoby - Wojciech Sych i Sylwester Marciniak.
Odejście od modelu sędziowskiego
Według dotychczasowego przewodniczącego PKW Wiesława Kozielewicza, wyłącznie sędziowski skład najwyższego organu wyborczego to ewenement. Jak powiedział w wywiadzie dla PAP, "w żadnym kraju w Europie naczelny organ wyborczy nie został ukształtowany tak jak w Polsce. Przez lata nasz system tworzenia PKW był bardzo wysoko oceniany przez obserwatorów zagranicznych, wręcz stawiany za wzór".
Jego zdaniem PKW powinna zintensyfikować działania zmierzające do utworzenia w Polsce elektronicznego Centralnego Rejestru Wyborców. To jest moje marzenie. Aktualnie tych rejestrów wyborców jest tyle, ile jest gmin, bo są one prowadzone w urzędach gmin. Gdyby taki rejestr był jednolity dla całego kraju, byłoby mniej pomyłek przy tworzeniu spisów wyborców.
W uroczystości w Pałacu Prezydenckim uczestniczyli m.in. marszałek Sejmu Elżbieta Witek, szef Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak i ustępujący przewodniczący PKW Wiesław Kozielewicz.
Podczas uroczystości minutą ciszy uczczono zmarłego sędziego Trybunału Konstytucyjnego oraz członka PKW Grzegorza Jędrejka.
Cena promocyjna: 12.52 zł
|Cena regularna: 13.9 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.