W związku z wprowadzeniem od stycznia 2020 roku możliwości tworzenia w gminach wyspecjalizowanych jednostek organizacyjnych - centrów usług społecznych, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych.
Cena promocyjna: 81.6 zł
|Cena regularna: 102 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
W ustawie o realizowaniu usług społecznych przez centrum usług społecznych uregulowana została struktura organizacyjna centrum oraz szczegółowe regulacje dotyczące wymogów, jakie powinna spełniać kadra pracownicza. Określono też szczegółowe wymagania w zakresie wykształcenia i posiadanego doświadczenia osób, które będą zatrudnione w centrum. Warunki wynagradzania pracowników samorządowych regulowane są jednak w drodze rozporządzenia Rady Ministrów.
Czytaj też: Resort szuka gmin chętnych do przetestowania centrów usług społecznych>>
Nowe stanowiska w projekcie rozporządzenia
Projekt zmiany rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych dodaje centra usług społecznych w części dotyczącej jednostek organizacyjnych pomocy społecznej. Obecnie jest to dział „Jednostki organizacyjne pomocy społecznej, centra integracji społecznej oraz jednostki organizacyjne wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej.
Projekt rozszerza katalog stanowisk określony w załączniku nr 3 do rozporządzenia w tabeli w części „Stanowiska w samorządowych jednostkach organizacyjnych”. Do grupy określającej stanowiska pomocnicze i obsługi proponuje się dodanie stanowiska: organizator pomocy społecznej, organizator usług społecznych, koordynator indywidualnych planów usług społecznych oraz organizator społeczności lokalnej.
Proponowane wynagrodzenia
Organizator pomocy społecznej miałby zarabiać minimum 2200 zł wynagrodzenia zasadniczego. W przypadku pozostałych stanowisk – organizatora usług społecznych, koordynatora indywidualnych planów usług społecznych oraz organizatora społeczności lokalnej projekt proponuje minimalny poziom wynagrodzenia zasadniczego w wysokości 2100 zł. Minimalne wymagania kwalifikacyjne ww. stanowisk zostaną określone według odrębnych przepisów.
Celem projektu jest umożliwienie zatrudnienia pracowników w centrach usług społecznych. Według ministerstwa rodziny centra usług społecznych mają stworzyć nową jakość pomocy społecznej. Jak podkreśla resort, centrum usług społecznych ma być miejscem, w którym mieszkańcy – wszyscy, i sprawni, i niepełnosprawni, starsi, rodziny wielodzietne – otrzymają kompleksowe wsparcie w razie potrzeby.
Czytaj też nasz wywiad z doradcą prezydenta, odpowiedzialnym za powstanie projektu ustawy Centra usług społecznych nie spowodują redukcji zadań, zasobów i etatów
Cena promocyjna: 81.6 zł
|Cena regularna: 102 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.