Sejm 20 kwietnia br. przyjął nowelizację ustawy o  samorządzie gminnym, ustawy o samorządzie powiatowym oraz ustawy o samorządzie województwa, która przewiduje możliwość utworzenia młodzieżowych rad gminy i powiatu oraz młodzieżowego sejmiku województwa. Przepisy przyjęte przez posłów zawarte były też w senackim projekcie noweli ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw.

Młodzieżowa rada gminy może zostać utworzona na wniosek co najmniej jednej piątej ustawowego składu rady gminy bądź wójta gminy, albo organizacji pozarządowych, lub uczniów i studentów szkół oraz uczelni z terenu danej gminy. Będzie mieć charakter konsultacyjno-doradczy i  inicjatywę uchwałodawczą. Do zadań rady będzie należeć opiniowanie projektów uchwał dotyczących młodzieży, udział w opracowaniu działań strategicznych gminy na rzecz młodzieży i podejmowanie działań na rzecz młodzieży. Młodzieżowe rady powiatu i młodzieżowe sejmiki województw będą miały podobne kompetencje.

Rada Dialogu z Młodym Pokoleniem

Jedna z przyjętych poprawek zmienia tytuł ustawy na nowelizację ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o samorządzie powiatowym, ustawy o samorządzie województwa oraz ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, ponieważ  posłowie opowiedzieli się, aby w tej ostatniej ustawie zapisać, że przedstawiciele młodzieżowych rad gmin, powiatów oraz młodzieżowych sejmików województw wchodzą w skład Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem.

Rada ta jest organem opiniodawczo-doradczym Przewodniczącego Komitetu do spraw Pożytku Publicznego. Została powołana na mocy zmian w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie z lipca 2019 r.

Szansa na większe zaangażowanie młodzieży

Rada Ministrów przyjęła 2 marca projekt ustawy przedłożony przez pełnomocnika rządu do spraw polityki młodzieżowej. Chodzi o zwiększenie zaangażowanie młodych ludzi w życie publiczne poprzez wzmocnienie młodzieżowych rad i sejmików przy jednostkach samorządu terytorialnego. Dzięki ułatwieniu powoływania i funkcjonowania młodzieżowych rad oraz sejmików, przedstawiciele młodego pokolenia zyskają narzędzie do wpływania na kształt życia wspólnot lokalnych. Młodzież będzie mogła także zdobywać pierwsze doświadczenia, jeśli chodzi o aktywność publiczną i społeczną.

Według rządu obecne przepisy jedynie szczątkowo regulują funkcjonowanie młodzieżowych rad na poziomie samorządu gminnego i całkowicie pomijają możliwość powołania tego typu organów przy samorządzie powiatowym czy wojewódzkim. Zaproponowane przepisy rozszerzają zakres zadań oraz kompetencji młodzieżowych rad i sejmików oraz ułatwiają ich powoływanie.

 

Cena promocyjna: 98.99 zł

|

Cena regularna: 132 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 0 zł


Ułatwione  będzie powoływanie młodzieżowych rad i sejmików

Wprowadzona zostanie podstawa prawna pozwalająca na tworzenie młodzieżowych rad i sejmików przy samorządzie powiatowym oraz wojewódzkim. Możliwość złożenia wniosku o powołanie rady zyskają m.in. zainteresowane środowiska młodzieżowe, organizacje pozarządowe czy też samorządy uczniowskie i studenckie.

Czytaj też: W pandemii sesje rad zdalnie i stacjonarnie, ale jedne i drugie z wątpliwościami>>

Rozszerzenie kompetencji rad i sejmików

Młodzieżowe rady i sejmiki będą miały prawo wnioskowania o podjęcie inicjatywy uchwałodawczej przez właściwy organ stanowiący jednostki danego samorządu. Młodzi ludzie zyskają prawo opiniowania projektów uchwał dotyczących młodzieży. Młodzieżowe rady i sejmiki będą mogły uczestniczyć w opracowaniu dokumentów strategicznych na rzecz młodzieży.

Jednostki samorządu terytorialnego będą musiały zapewniać młodzieżowym radom i sejmikom niezbędne wsparcie merytoryczne, techniczne oraz finansowe.

Projekt ustawy był pierwszym aktem prawnym tej rangi opracowanym przez powołanego jesienią zeszłego roku Pełnomocnika rządu do spraw polityki młodzieżowej. Zaproponowane rozwiązania stanowią odpowiedź na apele środowisk młodzieżowych, przedstawiane m.in. przez uczestników kongresów i konferencji organizowanych przez Parlamentarny Zespół ds. Wspierania Młodzieżowych Rad przy samorządach, środowisko Polskiej Rady Organizacji Młodzieżowych, a także Radę Dialogu z Młodym Pokoleniem – pierwszy w historii Polski organ dialogu obywatelskiego pomiędzy młodym pokoleniem a najważniejszymi instytucjami państwowymi.

Nowe przepisy mają wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.