- Dziś jesteśmy bliżej ostatecznego celu, jakim jest przegląd i eliminacja wymogu pieczątek w każdym z tych miejsc, w którym nie jest to niezbędne - mówi minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Zapewnia, że zniesienie obowiązku stawiania pieczątek na niektórych dokumentach uprości i ułatwi życie i przedsiębiorcom i obywatelom. 

Czytaj w LEX: Sposoby dokumentowania autorstwa projektu >

 

Cena promocyjna: 222 zł

|

Cena regularna: 222 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł


Banki, spółdzielnie mieszkaniowe - bez pieczątek

W czerwcu 2018 r. rząd zobowiązał wszystkich ministrów do przeglądu wewnętrznych procedur i "podjęcia działań zmierzających do zmiany pozostających w zakresie ich właściwości aktów prawnych przewidujących obowiązek stosowania pieczęci lub pieczątek". W życie weszło już sześć z 11 rozporządzeń, kolejne planowane są jeszcze w tym roku. Zmiany nastąpią m.in. w procedurach budowlanych. 

Czytaj: Przedsiębiorcy i obywatele bez pieczątek>>

Ze stawiania pieczątek nagłówkowych i personalnych na niektórych dokumentach zostały zwolnione m.in. banki i spółdzielnie mieszkaniowe. 

Sprawdź w LEX: Czy ofertę podpisaną parafą bez pieczątki można uznać za skutecznie podpisaną, kiedy na innych oświadczeniach złożonych wraz z ofertą znajduje się imienna pieczątka? >

Wśród opracowywanych rozporządzeń jest m.in. zmieniające wycenę nieruchomości i sporządzania operatu szacunkowego. Ma ono ułatwić pracę rzeczoznawcom majątkowym przez wprowadzenie prostych, szybkich i niesformalizowanych możliwości podpisania operatu szacunkowego, bez użycia pieczęci.

Także odbiorcom wycen nieruchomości ma być umożliwione sprawdzenie, czy operat szacunkowy został sporządzony przez osobę do tego uprawnioną.

Czytaj w LEX: Określenie wartości nieruchomości, które ze względu na ich szczególne cechy i rodzaj nie są przedmiotem obrotu na lokalnym rynku nieruchomości >

Bez pieczątek ma też przebiegać nadawanie uprawnień zawodowych w zakresie szacowania nieruchomości, a także kontroli systemu ogrzewania czy klimatyzacji. 

Zobacz linię orzeczniczą: Wyłączenie rzeczoznawcy majątkowego od ponownego sporządzenia operatu szacunkowego w razie uchylenia decyzji administracyjnej i ponownego rozpoznawania sprawy >