- Dziś jesteśmy bliżej ostatecznego celu, jakim jest przegląd i eliminacja wymogu pieczątek w każdym z tych miejsc, w którym nie jest to niezbędne - mówi minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Zapewnia, że zniesienie obowiązku stawiania pieczątek na niektórych dokumentach uprości i ułatwi życie i przedsiębiorcom i obywatelom.
Czytaj w LEX: Sposoby dokumentowania autorstwa projektu >
Cena promocyjna: 222 zł
|Cena regularna: 222 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
Banki, spółdzielnie mieszkaniowe - bez pieczątek
W czerwcu 2018 r. rząd zobowiązał wszystkich ministrów do przeglądu wewnętrznych procedur i "podjęcia działań zmierzających do zmiany pozostających w zakresie ich właściwości aktów prawnych przewidujących obowiązek stosowania pieczęci lub pieczątek". W życie weszło już sześć z 11 rozporządzeń, kolejne planowane są jeszcze w tym roku. Zmiany nastąpią m.in. w procedurach budowlanych.
Czytaj: Przedsiębiorcy i obywatele bez pieczątek>>
Ze stawiania pieczątek nagłówkowych i personalnych na niektórych dokumentach zostały zwolnione m.in. banki i spółdzielnie mieszkaniowe.
Wśród opracowywanych rozporządzeń jest m.in. zmieniające wycenę nieruchomości i sporządzania operatu szacunkowego. Ma ono ułatwić pracę rzeczoznawcom majątkowym przez wprowadzenie prostych, szybkich i niesformalizowanych możliwości podpisania operatu szacunkowego, bez użycia pieczęci.
Także odbiorcom wycen nieruchomości ma być umożliwione sprawdzenie, czy operat szacunkowy został sporządzony przez osobę do tego uprawnioną.
Bez pieczątek ma też przebiegać nadawanie uprawnień zawodowych w zakresie szacowania nieruchomości, a także kontroli systemu ogrzewania czy klimatyzacji.
Zobacz linię orzeczniczą: Wyłączenie rzeczoznawcy majątkowego od ponownego sporządzenia operatu szacunkowego w razie uchylenia decyzji administracyjnej i ponownego rozpoznawania sprawy >
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.