Serwis Prawo.pl w tekście „Z centralnej wypożyczalni PFRON wózka wciąż nie wypożyczysz” informował, że pomimo że wózki znajdują się w wykazie sprzętu wypożyczalni na stronie Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, realnie nie są dostępne w wypożyczalni po roku jej działania. Potwierdziło nam to biuro prasowe PFRON. Teraz w odpowiedzi udzielonej po roku Rzecznikowi Praw Obywatelskich (RPO), wiceminister rodziny i pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych potwierdza ten fakt. RPO dwukrotnie występował w sprawie kontrowersji związanych z uruchomieniem wypożyczalni w zeszłym roku do ówczesnego pełnomocnika Pawła Wdówika. Odpowiedź na te wystąpienia przyszła teraz od obecnego pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych.

Czytaj też: Orzecznictwo o niepełnosprawności - poradnik na przykładach >>>

Wózki dalej niedostępne

- W tym miejscu należy zauważyć, że nie wszystkie zakupione technologie są dostępne do wypożyczenia. Otóż w wypożyczalni do dnia dzisiejszego nie została uruchomiona możliwość wypożyczania wózków, skuterów i napędów elektrycznych – pisze wiceminister Krasoń do RPO. - Powodem nieudostępnienia tej kategorii technologii wspomagających dla beneficjentów ostatecznych jest brak gotowości partnera logistycznego programu (Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych), do świadczenia usług wypożyczania i serwisu wózków, skuterów i napędów elektrycznych – dodaje. Termin osiągnięcia tej gotowości był kilkakrotnie zmieniany na wniosek RARS. Obecnie Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych przygotowuje się do uruchomienia kolejnego przetargu na wyłonienie wykonawcy w tym zakresie. - RARS szacuje, iż osiągnie gotowość świadczenia usług we wskazanym zakresie w lutym 2025 roku – pisze pełnomocnik rządu. Umowa między PFRON a RARS na świadczenie usług logistycznych zawarta jest do końca 2025 roku.

 


Kontrowersje w sprawie wypożyczalni PFRON

W lutym 2023 roku pojawiły się w przestrzeni publicznej informacje, że powstanie centralna wypożyczalnia nowoczesnych technologii asystujących, za którą odpowiedzialny jest PFRON, a obsługa logistyczna należeć będzie do RARS. Także mniej więcej w tym czasie miał zostać zakupiony sprzęt za 200 mln zł do wypożyczalni przez RARS, w trybie tajnych rezerw strategicznych. Zakupy odbyły się więc bez konsultacji ze stroną społeczną, a lista sprzętu jako niejawna nie była znana nawet pełnomocnikowi rządu ds. osób niepełnosprawnych Pawłowi Wdówikowi. Sprzęt miał pozostawać w magazynie RARS w Ełku. Dopiero potem, w maju, została prawnie uregulowana współpraca między PFRON a RARS na mocy ustawy z 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz niektórych innych ustaw. Obie instytucje zawarły umowę. W przypadku usług logistycznych miała to być umowa odpłatna, na mocy której RARS otrzyma wynagrodzenie, a w przypadku zakupów sprzętu będzie to umowa porozumienia między funduszem i agencją.

Zobacz również: Jest drogi sprzęt i przepisy, ale na wypożyczalnię trzeba zaczekać >>

 

Wózki są potrzebne, ale na razie zbierają kurz

W odpowiedzi wiceministra Krasonia do RPO czytamy, że sprzęt został zakupiony za 95 587 575, 80 złotych, a więc mniej niż połowę przekazanych na ten cel środków. Przez rok działania wypożyczalni żaden nowy sprzęt nie został kupiony, a Zespół ds. technologii wspomagających, który ma doradzać w zakupach sprzętu został powołany w PFRON dopiero pod koniec sierpnia tego roku, a pierwsze spotkanie odbył 24 września. Choć jak informuje Łukasz Krasoń, PFRON zabezpieczył środki finansowe na doposażenie wypożyczalni, zarówno w 2024 roku w wysokości 50 000 000 złotych, jak i w 2025 roku w kwocie 30 000 000 złotych.

Czytaj w LEX: Forma „rozpatrzenia wniosku” o udzielenie środków z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych - LINIA ORZECZNICZA >>>

 

Jak podkreśliła w rozmowie z Prawo.pl Monika Lipnicka, prezes Fundacji Eco Textil, która prowadzi od lat bezpłatną wypożyczalnię drobnego sprzętu jak kule, balkoniki, wózki i łóżka, to właśnie m.in. wózki są najbardziej potrzebne.

O problemach z ich wypożyczeniem z centralnej wypożyczalni mówił nam Paweł Grzegorz Iwaniuk, koordynator ds. dostępności w Urzędzie Miasta Biała Podlaska. – Z informacji uzyskanych od moich klientów wynika, że ani wózka, ani skutera nie można wypożyczyć z wypożyczalni PFRON, bo nie figurują na liście w SOW (system obsługi dofinansowań – red.). A tylko w ten sposób można wnioskować o wypożyczenie sprzętu. – Sprzęt nieużytkowany niszczeje, więc pytanie w jakim stanie będą wózki, gdy już będzie można je wypożyczać – dodaje Paweł Grzegorz Iwaniuk. Jak poinformował wiceminister Krasoń, zakupiono 3888 różnych wózków, co stanowi ponad 26 proc. całości aktualnego wyposażenia wypożyczalni.