W czwartek 8 sierpnia br. na posiedzeniu Sejmowej Komisji Finansów Publicznych odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o narodowym spisie ludności i mieszkań w 2021 r. W wyniku dyskusji posłowie rekomendowali projekt do dalszych prac legislacyjnych.

Ankiety przez internet

Autorem projektu jest Główny Urząd Statystyczny. Prezes Urzędu Dominik Rozkrut, uzasadniając projekt, wyjaśniał, że w planowanym na 2021 r. narodowym spisie powszechnym będzie można wziąć udział przez internet, co powinno ułatwić prace ankieterów i obniżyć koszty.

Prezes GUS Rozkut zapewnił, że GUS będzie się starał podjąć współpracę z placówkami oświatowymi, które umożliwiłyby dostęp do rozwiązania internetowego.

W uzasadnionych przypadkach będzie także przeprowadzany wywiad telefoniczny i wywiad bezpośredni. Urząd będzie pozyskiwał dane również ze źródeł administracyjnych i będą ona analizowane razem z tymi danymi, które pozyskamy bezpośrednio od osób spisywanych - poinformował.

Respondenci objęci spisem

Spis obejmie osoby stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami, osoby niemające miejsca zamieszkania, a także mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami.

Ze spisu są wyłączeni szefowie i cudzoziemski personel przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych państw obcych, członkowie ich rodzin oraz inne osoby korzystające z przywilejów i immunitetów na mocy umów, ustaw lub powszechnie ustalonych zwyczajów międzynarodowych.

Czytaj: Sukces internetowego spisu powszechnego

Spis nie obejmie także mieszkań, budynków, obiektów i pomieszczeń należących do przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych państw obcych.

Zakres zbieranych danych

Ankieterzy będą pytać o płeć, wiek, adres zamieszkania, stan cywilny, kraj urodzenia, kraj posiadanego obywatelstwa.

Spis obejmie też aktywność ekonomiczną, taką jak:

  • bieżący status aktywności zawodowej –pracujący, bezrobotni, bierni zawodowo
  • lokalizacja miejsca pracy
  • rodzaj działalności zakładu pracy
  • zawód wykonywany
  • status zatrudnienia
  • wymiar czasu pracy
  • rodzaj źródła utrzymania osób
  • rodzaje pobieranych świadczeń

 

W ankiecie znajdą się pytania o poziom wykształcenia, niepełnosprawność, migracje wewnętrzne i pobyty za granicą ( np. okres zamieszkania w obecnej miejscowości i miejsce poprzedniego zamieszkania w Polsce i za granicą wraz z datami).

Padną pytania o stopień pokrewieństwa i tytuł prawny do zajmowanego mieszkania, liczbę osób w mieszkaniu oraz o powierzchnię użytkową i wyposażenie mieszkania w urządzenia techniczno-sanitarne.