- Dziś mamy zaszczyt gościć na posiedzeniu Naczelnej Rady Adwokackiej osobę, której rzetelność dziennikarska, bezstronność, dążenie do prawdy jest wzorem do naśladowania dla każdego dziennikarza. Statuetkę "Złotej Wagi" otrzymuje Patrycja Rojek-Socha. Gratuluję - powiedział Przemysław Rosati, prezes NRA.
To nie pierwsza Złota Waga dla dziennikarzy pracujących w Prawo.pl - w poprzednich latach nagrodę dostali Ewa Usowicz i Krzysztof Sobczak. Złota Waga to nagroda ustanowiona i przyznawana przez NRA od 2005 roku za umiejętność znajdowania równowagi w świecie pełnym sprzeczności, za wyważone sądy i spokojne opinie. Po raz pierwszy Złote Wagi przyznano w 2005 roku. Dziennikarka Prawo.pl nagrodę odebrała podczas uroczystego wręczenia Wielkich Odznak Adwokatura Zasłużonym. W tym roku otrzymali je m.in. prof. Adam Strzembosz, były Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego oraz Wojciech Hermeliński, były Wiceprezes Naczelnej Rady Adwokackiej, prezes Państwowej Komisji Wyborczej i sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku.
Zobacz również: Międzynarodowe organizacje upominają się o prawa prawników w Polsce >>
Nagroda za szybkość, rzetelność, wnikliwą analizę podejmowanych tematów
- To dla mnie ogromne wyróżnienie - mówi Patrycja Rojek-Socha. - Adwokatki, adwokaci, Adwokatura to dla mnie symbol walki o prawa człowieka, prawa obywatela. Przez lata, relacjonując procesy, przede wszystkim karne, miałam okazję obserwować tę determinację, upór, siłę, adwokacką nieugiętość i niezależność na salach sądowych. Zawsze byłam pod wrażeniem walki o sprawiedliwość i klienta. Zresztą swoją misję adwokatki i adwokaci realizują każdego dnia, działając pro bono, wspomagając prawnie tych, którzy tego najbardziej potrzebują. Dowodem są na to choćby ostatnie miesiące i ogromne wsparcie, jakie płynęło z ich strony dla uchodźców wojennych. Tym bardziej czuję się zaszczycona - mówi Patrycja Rojek-Socha.
Laudację wygłosił adwokat Bartosz Tiutiunik, wiceprezes NRA. - Jak ważna, zwłaszcza w XXI wieku jest informacja rzetelna, obiektywna, uczciwa, nie muszę nikogo przekonywać - mówił wiceprezes Tiutiunika. Dziś każdy adwokat i aplikant adwokacki, który obserwuje uroczystość na You Tube ma prawo być dumny, dziś pojawiły się postacie sędziów, adwokatów, których można tylko naśladować. Dziś musimy się chwalić, że mamy takich przyjaciół jak prof. Strzembosz, ale nie osiągniemy tego bez współpracy z mediami. Nagroda dla pani redaktor jest również docenieniem przez adwokaturę roli mediów elektronicznych. Wydaje się, że te wiodące to gazety, telewizja, radio, ale dzisiaj najszybszym źródłem informacji są media internetowe, elektroniczne. Dzisiejsza nagroda jest także za wnikliwą analizę podejmowanych tematów, propagowanie wiedzy prawniczej, za to co, waga reprezentuje: sprawiedliwość, umiarkowanie, uczciwość, a w przypadku Patrycji Rojek-Sochy dziennikarki portalu Prawo.pl te przymioty dziennikarskiej sztuki są najwyższej próby - powiedział wiceprezes. I podkreślił, że Patrycja Rojek-Socha od początku pracuje w portalu Prawo.pl, od 2018 roku, brała udział w jego tworzeniu i mocno się z nim identyfikuje.
Jak dodaje Ewa Usowicz, dyrektor Działu Serwisów Informacyjnych Wolters Kluwer i szefowa Prawo.pl, taka dziennikarka to skarb. Jest niezwykle pracowita i wnikliwa, bardzo dobra merytorycznie. Nigdy nie poprzestaje na łatwo dostępnych tematach – zawsze szuka ciekawych, własnych newsów. - Cenię ją za obiektywizm i oddawanie – za każdym razem - głosu wszystkim stronom, których dotyczy dany problem.. Na sukces Prawo.pl składa się niewątpliwie jej praca na bardzo wysokim poziomie – zauważa Ewa Usowicz.
Patrycja Rojek-Socha jest redaktorem prowadzącym sekcję Prawnicy i Sądy w serwisie Prawo.pl Od początku kariery zawodowej związana jest z dziennikarstwem prawnym. Zajmuje się m.in. tematyką związaną z bezpieczeństwem, resortem sprawiedliwości, prawami człowieka. Odznaczona Krzyżami Zasługi przyznanymi przez Policję, Państwową Straż Pożarną i MSWiA - za osiągnięcia w pracy dziennikarskiej i obiektywizm. Na co dzień śledzi proces legislacyjny, głównie zmiany dotyczące prawa karnego, cywilnego i wymiaru sprawiedliwości – począwszy od projektów aktów prawnych, po ich wejście w życie. Często pisze o problemach korporacji prawniczych – w tym Adwokatury i zmianach dotyczących tego zawodu.
Wielka Odznaka Adwokatury Zasłużonym
W sobotę w Katowicach w Sali Sejmu Śląskiego w Katowicach wręczono też Wielką Odznakę Adwokatury Zasłużonym. - To najważniejsze odznaczenie w Adwokaturze - mówi Przemyslaw Rosati. - Przyznawana jest od 2007 roku. Nadaje ją Krajowy Zjazd Adwokatury na wniosek Naczelnej Rady Adwokackiej poprzedzony opinią Kapituły - dodaje. W tym roku odznakę odebrali:
- prof. Adam Strzembosz, były Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego,
- Wojciech Hermeliński, były Wiceprezes Naczelnej Rady Adwokackiej, prezes Państwowej Komisji Wyborczej i sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku.
- adwokat Andrzej Banaszkiewicz,
- adwokat Włodzimierz Łyczywek,
- adwokat Aleksandra Przedpełska,
- adwokat Edward Rzepka,
- adwokat Jacek Taylor,
- adwokat Rajmund Żuk.
- Pośmiertnie uhonorowani zostali adwokaci: Roman Hrabar i Zbigniew Orzeł.
Odznaczenia zostały przyznane przez aklamację uchwałami XIII Krajowego Zjazdu Adwokatury w dniach 19 marca 2021 r. i 17 września 2021 r. w Bydgoszczy. Dotychczas otrzymali ją m.in. prof. Wiesław Chrzanowski, prof. Andrzej Zoll, prof. Marek Safjan, adw. Anna Bogucka-Skowrońska, adw. Henryk Rossa, adw. Czesław Jaworski i adw. Andrzej Rościszewski.
Profesor Strzembosz podkreślał, że w tej szczególnej sytuacji, w której znalazł się nasz kraj, próbuje wytworzyć się nowe elity. - Poprzez działania administracyjne, poprzez środki zachęcające do przejęcia pewnych stanowisk, powoduje się nie tylko upadek tego rodzaju prób, szkód dla kraju, ale kończy się to też wielkim niepowodzeniem. W każdej epoce, w każdym pokoleniu polskim przeżywamy takie napięcia, które powodują, że powstają prawdziwe elity. Elity tych, którzy służąc krajowi i bliźnim, nie zamierzają jedynie korzystać z różnych uprzywilejowań. Walczą dla sprawy - mówił.
W imieniu odznaczonych głos zabrał również mecenas Edward Rzepka. Wskazywał na adwokackie zobowiązanie wobec ludzi potrzebujących. - Nigdy nie będę obojętny wobec krzywdy zwykłego, szarego człowieka. Zwłaszcza, kiedy ta krzywda wywołana jest omnipotencją państwa. Każdego państwa. Zawsze będę po stronie biednych, skrzywdzonych, bo jestem adwokatem. Nigdy nie będę milczał, kiedy dzieje się zło, kiedy łamana jest konstytucja i ustawy, kiedy niszczona jest demokracja i praworządność. Nigdy nie będę milczał, bo jestem adwokatem. Nikt i nigdy nie odbierze mi wolności - bo jestem adwokatem - podkreślił.
Uhonorowany został również mecenas Jakub Gerus z ORA we Wrocławiu, za uratowanie dwóch tonących w morzu kobiet.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.