Sprawa trafiła do TK na skutek skargi konstytucyjnej kobiety, która złożyła wniosek o wpis na listę adwokatów w związku z posiadaniem przez nią stopnia naukowego doktora nauk prawnych oraz zatrudnieniem w latach 2008-2014, na podstawie umowy o pracę, w Prokuratorii Generalnej. Okręgowa rada adwokacka wpisała skarżącą na listę adwokatów, ale w grudniu 2015 r. minister sprawiedliwości wyraził sprzeciw wobec tej decyzji. Stwierdził, że w świetle przepisów zatrudnienie w Prokuratorii Generalnej nie stanowi przesłanki uzasadniającej wpis na listę adwokatów. Skargi kobiety złożone do sądów administracyjnych zostały oddalone.
Potrzebna zmiana w Prawie o adwokaturze
Innego zdania jest Trybunał Konstytucyjny. 7 czerwca 2022 r. TK orzekł, że art. 66 ust. 1 pkt 5 lit. b ustawy z dnia 26 maja 1982 r. – Prawo o adwokaturze w zakresie, w jakim pomija osoby wykonujące obowiązki asystenta radcy Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej (do 31 grudnia 2016 r. – Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa), jest niezgodny z art. 65 ust. 1 w związku z art. 32 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. TK umorzył postępowanie w pozostałym zakresie. Skutkiem tego wyroku TK jest obowiązek "niezwłocznego uzupełnienia przez ustawodawcę przepisów Prawa o adwokaturze o regulację dotyczącą osób wykonujących obowiązki asystenta radcy Prokuratorii Generalnej".
TK dodał, że analogiczny przepis znajduje się w ustawie o radcach prawnych, ale nie był on objęty zakresem tego zaskarżenia.
- Kwestionowana regulacja poprzez pominięcie określonej grupy zawodowej stanowi niewytłumaczalny wyłom w zasadzie dopuszczenia do wykonywania zawodu adwokata w odniesieniu do osób, które legitymują się wysokim poziomem teoretycznej wiedzy prawniczej oraz odpowiednim doświadczeniem praktycznym w zakresie stosowania prawa materialnego oraz procesowego - powiedział w uzasadnieniu wyroku sprawozdawca sprawy, sędzia TK Andrzej Zielonacki.
Cena promocyjna: 189 zł
|Cena regularna: 189 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.