Resort sprawiedliwości opublikował właśnie odpowiedzi na najczęstsze pytania związane z nowelizacją kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz niektórych innych ustaw, której projekt wnieśli posłowie Suwerennej Polski po tragicznej śmierci ośmioletniego Kamila z Częstochowy (stąd funkcjonujące w mediach określenie „lex Kamilek”). Od 15 sierpnia 2024 r. obowiązują przepisy, nakazujące różnym podmiotom - w tym także świadczącym usługi hotelarskie oraz turystyczne, a także prowadzącym inne miejsca zakwaterowania zbiorowego - wdrożyć standardy ochrony małoletnich (od tego momentu obowiązują kary za ich niewdrożenie). 

Czytaj: Szybsze korzystanie z Krajowego Rejestru Karnego na zakończenie roku szkolnego>>

Ustawa m.in. poszerzyła grono osób, które powinny być sprawdzone w Rejestrze Sprawców Przestępstw na tle Seksualnych i mają przedstawić zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego - w przypadku szkół  wymaga, by dyrektor szkoły prześwietlił w ten sposób każdą osobę dopuszczoną do działalności związanej z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem lub opieką nad dziećmi. Dodatkowo rozszerzyła te obowiązki o konieczność sprawdzenia rejestrów zagranicznych. W przypadku osoby, która jest obywatelem więcej niż jednego kraju Unii Europejskiej lub ma obywatelstwo brytyjskie, nadal wystarczy zaświadczenie z jednego rejestru, ale jeśli w grę wchodzi państwo trzecie lub kilka krajów, wymagane będzie przedstawienie informacji z rejestrów karnych każdego z nich. Ponadto taka osoba będzie musiała złożyć oświadczenia o miejscach zamieszkania w ciągu ostatnich 20 lat w państwie innym niż państwo obywatelstwa oraz przedstawić informację z rejestru karnego tego państwa – jeśli nie prowadzi ono takiego rejestru, osoba składa pod rygorem odpowiedzialności karnej oświadczenie, że nie była skazana za przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności. Resort sprawiedliwości na stronie Zespołu ds. Ochrony Małoletnich zamieścił informację, jak uzyskać zaświadczenia o karalności z państw innych niż Polska.

Czytaj: Kolejka jak w PRL po zaświadczenia o niekaralności>>

Czytaj w LEX: Obowiązek przedkładania informacji o niekaralności w kontekście nauczycielskich stosunków pracy >

Gość na lekcji bez zaświadczenia, rodzic na wycieczce - potrzebuje 

Z odpowiedzi MS na najczęściej zadawane pytania dotyczące zaświadczeń o niekaralności wynika, że dyrektor ma obowiązek sprawdzić te osoby, z którymi podpisuje umowę lub które prowadzą działalność oświatową na terenie szkoły. 

Goście zapraszani jednorazowo nie muszą być sprawdzani, o ile nauczyciel jest w tym czasie ze swoimi uczniami.

Rodzic-opiekun wycieczki działa - jak sprecyzowano - jako wolontariusz i podlega weryfikacji karalności. - Najlepiej ustalić listę rodziców - wolontariuszy na początku roku i zweryfikować ich zgodnie z art. 21 ustawy - informuje ministerstwo i zastrzega, że planowana jest zmiana przepisów, która zwolni rodziców z obowiązku dostarczania zaświadczeń z KRK.

Co ważne, także organizator szkoleń online dla dzieci i młodzieży musi sprawdzić swoich pracowników w Rejestrze Sprawców Przestępstw na tle Seksualnym i pod względem niekaralności. Taką kontrolę muszą przejść też studenci medycyny, którzy będą mieli praktyki w szpitalach na oddziałach pediatrycznych. 

Sprawdź w LEX: Czy kierowca zatrudniony w firmie świadczącej usługi przewozu uczniów do szkoły powinien przedstawić dyrektorowi szkoły zaświadczenie z KRK? >