Autorzy wystąpienia przypominają, że 9 października 2020 r. Ministerstwo Spraw Zagranicznych ogłosiło konkurs na urząd sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, a kandydaci mogli przesyłać swoje zgłoszenia do 6 listopada br. I proszą, mając na względzie troskę o transparentność procedury o zaproszenie kandydatów na stanowisko sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka na posiedzenie właściwej komisji parlamentarnej.
Przypominają też, że minister spraw zagranicznych, który prowadzi postępowanie rekrutacyjne trzech kandydatów na sędziego, zignorował apele Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Naczelnej Rady Adwokackiej oraz Krajowej Izby Radców Prawnych o zagwarantowanie transparentności i przejrzystości procedury na etapie krajowym. - Społeczeństwo obywatelskie i opinia publiczna nie będą miały okazji zapoznać się procesem i kandydatami - stwierdzają autorzy apelu.
Czytaj: Wybór sędziego do Strasburga poniżej standardów Rady Europy>>
W związku z tym Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Naczelna Rada Adwokacka oraz Krajowa Rada Radców Prawnych wystosowały 6 listopada 2020 r. pisma do Marszałek Sejmu Elżbiety Witek oraz Marszałka Senatu Tomasz Grodzkiego z wnioskiem o zaproszenie i wysłuchanie kandydatów na stanowisko sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka podczas posiedzenia właściwej komisji parlamentarnej. W opinii HFPC, NRA i KRRP, takie działanie z pewnością doprowadziłoby do większej transparentności rzeczonego postępowania.
Autorzy wystąpienia przypominają, że w 2010 r. na posiedzenie sejmowych komisji ds. Unii Europejskiej oraz Spraw Zagranicznych zostali zaproszeni i dobrowolnie przybyli wyłonieni kandydaci na funkcję sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka: prof. Lech Garlicki, prof. Roman Wieruszewski oraz Marek Antoni Nowicki.
Czytaj także: Prof. Lech Garlicki: Tylko bardziej precyzyjna regulacja może zastąpić przepis usunięty przez Trybunał>>
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.